Collectief: Nederland moet werk maken van naleving kinderrechten
DEN HAAG (ANP) - Nederland moet dringend werk maken van de naleving van kinderrechten, meldt het zogeheten Kinderrechtencollectief op basis van een verschenen rapport van de Verenigde Naties (VN). Het VN-Kinderrechtencomité heeft een flinke lijst verbeterpunten gepresenteerd, onder meer over geweld tegen kinderen, de toeslagenaffaire, migratie, de gevolgen van klimaatverandering en digitale kinderrechten.
Landen die het VN-kinderrechtenverdrag hebben ondertekend, leggen iedere vijf jaar verantwoording af aan het Kinderrechtencomité van de VN over hoe het daarmee staat in dat land. Het is de vijfde keer dat het comité met aanbevelingen voor Nederland komt.
Volgens het Kinderrechtencollectief, waarin partijen zitten zoals UNICEF Nederland, Terre des Hommes Nederland en de Nationale Jeugdraad, is het duidelijk wat Nederland moet doen als het gaat om kinderrechten. "Veel punten herkennen wij helaas. Het is zorgelijk dat zo veel zaken niet zijn aangepakt sinds de vorige aanbevelingen uit 2015", aldus voorzitter Huri Sahin.
VN-rapport
In het VN-rapport staat onder meer dat er grote verschillen bestaan tussen Nederland, Aruba, Curaçao en Sint Maarten en er regionale verschillen zijn binnen Nederland wat betreft de toegang die kinderen en jongeren hebben tot gezondheidszorg, onderwijs, sociale bijstand en jeugdzorg. "Het maakt een verschil in welke gemeente een kind woont en dat heeft grote gevolgen voor kinderen in kansarme situaties", stelt het Kinderrechtencollectief.
Ook zijn er zorgen over het hoge aantal uithuisplaatsingen, waarbij specifiek de toeslagenaffaire wordt genoemd. Schulden mogen geen reden zijn voor uithuisplaatsing, stelt het VN-rapport volgens het Kinderrechtencollectief. Verder wordt gesteld dat kinderen die gedupeerd zijn als gevolg van die affaire, moeten kunnen rekenen op compensatie en psychosociale hulp.
Positief is het VN-comité over de uitbreiding van artikel 1 van de Grondwet met een verbod op discriminatie op grond van seksuele geaardheid of handicap, aldus het Kinderechtencollectief.
Meer uit Binnenland
LELYSTAD (ANP) - Het hoofdgebouw van Lelystad Airport wordt vrijdagochtend nog steeds bezet door klimaatactivisten van Greenpeace. De actievoerders hebben de nacht doorgebracht op de luchthaven en de milieuorganisatie zegt dat ze net zo lang blijven tot de politiek een definitieve streep zet door de opening van de luchthaven in Lelystad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dossiers van ruim 69.000 mensen die zich hadden gemeld voor compensatie om de toeslagenaffaire zijn beoordeeld. Meer dan 43.000 mensen zijn uiteindelijk na deze integrale beoordeling (IB) erkend als gedupeerde, meldt demissionair staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen) donderdag aan de Tweede Kamer.
14 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Actievoerders van Greenpeace gaan door met de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport zodat het vliegveld niet gebruikt kan worden. Een woordvoerder van de milieuorganisatie laat weten dat de activisten net zo lang blijven zitten "tot dit vliegveld definitief van de baan is".
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zes dagen nadat in Het Parool een artikel is verschenen over de misdragingen van student Marlon U., heeft de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam maatregelen aangekondigd. Rector Jeroen Geurts meldde onder meer dat er gesprekken lopen met studentenvertegenwoordigers en studentenverenigingen op de campus en dat die gesprekken de komende weken en maanden worden voortgezet.
15 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Drie Turkse moskeeën hebben brieven ontvangen die oproepen tot het stoppen van de 'islamisering', met daarbij een opsomming van aanslagen, zoals die op 11 september 2001 op het World Trade Center in New York. De briefschrijver noemt de islamitische vastenmaand ramadan, die volgende week begint, als aanleiding. De Islamitische Stichting Nederland (ISN) deelt de brief.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook Nederland betaalt mee om een nieuw pakket Amerikaanse wapens voor Oekraïne te betalen. Naast bijdragen van het Verenigd Koninkrijk, Zweden en Noorwegen steekt ook Nederland er zo'n 90 miljoen euro in. De Nederlandse bijdrage is echter geen nieuw geld, maar al eerder opzijgelegd voor het zogeheten PURL-programma om Amerikaanse wapens te kopen waar Oekraïne nog niet zonder kan.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het gebrekkige algoritme dat de reclassering gebruikte bij het inschatten van de recidivekans van verdachten of veroordeelden, schaadt het vertrouwen in het strafrechtelijke systeem. Dat zegt Slachtofferhulp Nederland. Volgens een woordvoerster is dat vertrouwen juist cruciaal voor het herstel van slachtoffers.
16 uur geleden