Collectief: in jaar tijd 65 procent kinderen meer in noodopvang
LEIDEN (ANP) - In een jaar tijd is het aantal asielkinderen in de noodopvang toegenomen met 65 procent. Dat constateert het Kinderrechtencollectief in de tweede monitor Kinderrechten die dinsdag verschijnt. "Kinderrechten worden in de noodopvang dag in dag uit met voeten getreden", zegt voorzitter Marc Dullaert van het collectief. "Daarom vinden wij dat kinderen onmiddellijk weggehaald moeten worden uit de noodopvang."
Vorig jaar juli werden bijna 3400 asielkinderen opgevangen in tijdelijke locaties van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA), dit jaar is dat toegenomen tot ruim 5500. In twee jaar tijd is het aantal kinderen in de noodopvang zelfs meer dan verdubbeld. Het collectief vreest dat de situatie nog verder verslechtert als een asielcrisis wordt uitgeroepen en de spreidingswet wordt ingetrokken.
Het Kinderrechtencollectief wijst erop dat het Gerechtshof in Den Haag eerder heeft geoordeeld dat kinderen uitsluitend in de noodopvang mogen worden geplaatst als daar in hun specifieke behoeften wordt voorzien. Het VN-Kinderrechtencomité riep Nederland twee jaar geleden al op om kinderen en hun gezinnen uit de noodopvang te halen en te investeren in kindvriendelijke opvanglocaties.
De asielopvang voor kinderen is volgens het collectief een kansspel. "Het hangt van toeval af of je als kind in een noodopvanglocatie komt of in een regulier azc. Of je wel of niet naar school kunt gaan. Of je toegang hebt tot medische zorg en inentingen. Of je meerdere keren per jaar moet verhuizen. Kinderen in de noodopvang hebben dagelijks te maken met zeer schadelijke leefomstandigheden."
"Kindvriendelijke asielopvang is een kinderrecht, en zou geen kansspel moeten zijn", benadrukt Dullaert. Om dat extra onder de aandacht te brengen bouwt het collectief dinsdagmiddag een groot kansenbordspel tegenover de Tweede Kamer. Kamerleden en voorbijgangers kunnen volgens de samenwerkende kinderorganisaties op het bord ervaren hoe weinig kans asielkinderen hebben dat hun kinderrechten worden nageleefd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.
9 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse gebruikers van Spotify luisterden dit jaar vooral naar de muziek van de Haagse rapper Frenna. Hij voert het jaaroverzicht van de streamingdienst aan. Daarna volgen Lil Kleine en Ronnie Flex. Alle gebruikers van de dienst krijgen woensdag hun eigen lijst te zien, de Spotify Wrapped.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug een wolf doodgeschoten. Uit een spoedanalyse van het DNA moet blijken of het gaat om de wolf waarvoor de provincie Utrecht eerder dit jaar een afschotvergunning verleende. Die wolf heeft een aantal keer mensen aangevallen en gebeten.
11 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende vliegveld van Maastricht heeft wederom een nieuwe algemeen directeur aangesteld. Cor de Man begint op 1 februari als CEO van Maastricht Aachen Airport (MAA). Hij volgt Joost Meijs op, die net een jaar in dienst was toen hij op 1 november zijn functie neerlegde om directeur te worden van Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL).
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ook in Drenthe hebben mensen met schade aan hun woning door de gaswinning in Groningen vaker last van stress en minder vertrouwen in de overheid. "De impact van de gaswinningsproblematiek stopt niet bij de provinciegrens van Groningen", stelt onderzoeksinstituut Nivel, dat samen met de Rijksuniversiteit Groningen onderzoek doet.
11 uur geleden