Coldcaseteam Anne Frank staat 'vierkant' achter onderzoek
AMSTERDAM (ANP) - Het coldcaseteam dat onderzoek deed naar het verraad van Anne Frank staat "vierkant" achter zijn bevindingen. Dat zegt hoofdonderzoeker Pieter van Twisk. Sinds het boek over hun werk verscheen klinkt er fikse kritiek op de conclusie dat de familie Frank verraden zou zijn door de Joodse notaris Arnold van den Bergh.
Verschillende historici en (Joodse) organisaties trekken die claim in twijfel. Zo zou de stelling te veel op aannames berusten. De Nederlandse uitgever Ambo Anthos stak de hand in eigen boezem en zei dat ze niet kritisch genoeg is geweest. Extra drukken van het boek zijn uitgesteld in afwachting van meer uitleg van het onderzoeksteam.
Van Twisk stelt te begrijpen dat er kritiek is. "Dat is alleen maar goed en daar staan we voor open", zegt de onderzoeker. "Maar je moet naar het hele plaatje kijken. Wat er nu gebeurt is dat er één onderdeel uitgehaald wordt en gezegd wordt: 'Dit kan niet kloppen'. En dan gaat de hele theorie overboord. Maar zo werkt het niet. Dit is geen historisch onderzoek, maar een opsporingsonderzoek."
Volgens Van Twisk is er nu "een soort rare hetze ontstaan" rond het boek en hebben hij en zijn team "vijf jaar lang op een hele integere manier onderzoek gedaan en heel veel naar boven gehaald". De hoofdonderzoeker verwacht binnenkort met een verklaring te komen waarin inhoudelijk op de kritiek wordt ingegaan. "We staan open voor kritiek, die gaan we op merites beoordelen en daar gaan we op reageren. Vooralsnog hebben wij geen enkel argument gehoord waardoor wij denken dat ons verhaal niet klopt."
Het coldcaseteam reageerde woensdag op een verhaal in Trouw, dat stelde dat het team namen van deskundigen gebruikte voor een aanvraag van 100.000 euro bij de gemeente Amsterdam. De experts zouden daar niet op de hoogte van zijn geweest, maar de onderzoekers spreken dat in een verklaring tegen. "Allen stemden daarmee in en waren - zonder uitzondering - enthousiast over het project."
Meer uit Binnenland
SCHOONHOVEN (ANP) - De politie heeft tot dusver ongeveer tien tips ontvangen in het onderzoek naar het neerschieten van een uit Iran afkomstige politiemedewerker in Schoonhoven. Dat meldt een politiewoordvoerster zondag desgevraagd. Ze ging niet in op de inhoud van de tips.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tussen de twee- en driehonderd mensen demonstreren zondagmiddag op de Dam in Amsterdam tegen de oorlog in Iran. Het land wordt sinds eind vorige maand aangevallen door Israël en de Verenigde Staten. De protestactie is georganiseerd door de Internationale Stichting voor Iraanse Vrouwen. De demonstranten zijn aanhangers van Maryam Rajavi, de voorzitster van de Nationale Raad van het Iraanse verzet.
10 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Een groep van zeker honderd personen met fakkels heeft zondag op de snelweg A4 kort de spelersbus van Ajax tegengehouden. Dat gebeurde ter hoogte van Hoofddorp. De groep liep daarna de weg over naar de middenberm. Het overige verkeer werd hierdoor gehinderd.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De landmacht gaat drone- en counterdrone-eenheden toevoegen aan alle gevechtseenheden. Vanaf april moeten daarvoor 1000 tot 1200 mensen worden aangenomen, zei Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
14 uur geledenKLUNDERT (ANP) - De politie heeft vrijdag 3223 kilo cocaïne in beslag genomen, meldt het Openbaar Ministerie zondag. Ook zijn acht personen aangehouden. Zij zitten vast. Een deel van de drugs werd bij Papendrecht aangetroffen in een bestelbus. De meerderheid van de verdovende middelen zat verstopt in een perscontainer op een vrachtwagentrailer.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Duizenden mensen zijn zaterdag iets na 16.00 uur aangekomen op het Museumplein in Amsterdam na een mars tegen fascisme en racisme. Die vertrok rond 15.00 uur vanaf de Dam. Toen ging het nog om een paar honderd demonstranten, maar onderweg sloten veel mensen zich bij de stoet aan, zag een ANP-verslaggever.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Sarah Janneh en Kiki Schippers maken dit jaar kans op de Annie M.G. Schmidtprijs, de prijs voor het beste theaterlied van het voorgaande jaar. De nominaties werden zaterdag bekendgemaakt in het NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
1 dag geleden