Coenradie heeft 500 miljoen nodig, anders loopt cellentekort op
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Ingrid Coenradie (Justitie) is teleurgesteld dat in de voorjaarsnota geen extra geld is uitgetrokken voor de gevangenissen, terwijl ze hier wel om heeft gevraagd. De PVV-bewindsvrouw zegt ongeveer 500 miljoen euro nodig te hebben. Een groot deel hiervan is bestemd voor "noodzakelijke renovaties" van gevangenissen. Zonder dat opknapwerk moet Coenradie op den duur gevangenen nog vroeger vrijlaten om plaats te maken in de gevangenissen, dan de twee weken die ze onlangs mogelijk heeft gemaakt.
De bewindsvrouw heeft "wel een gesprek te voeren" in de ministerraad en heeft "de nodige vragen". Zonder extra geld is het volgens Coenradie niet mogelijk om strafverzwaringen door te voeren, zoals de coalitie wil.
Het dossier gevangenissen leidde de afgelopen maanden tot spanningen in het kabinet en de coalitie nadat Coenradie besloot om gevangenen in bepaalde gevallen eerder vrij te laten. De staatssecretaris kreeg er zelfs ruzie over met PVV-leider Geert Wilders, die Coenradie heeft gevraagd om in het kabinet te gaan. Een motie van coalitiepartij BBB om het plan van de bewindsvrouw terug te draaien, haalde net geen meerderheid dankzij de tegenstemmen uit coalitiepartij NSC.
Leerplicht
De staatssecretaris denkt dat het niet helpt dat haar verzoek om geld een punt van discussie is geworden toen de coalitiepartijen onderhandelden over de voorjaarsnota. Zij vindt het namelijk een noodzakelijkheid en geen politieke keuze dat meer geld nodig is voor gevangenissen. "Want het is een beetje alsof je de leerplicht hebt, maar geen scholen".
Gevangenen worden op dit moment gemiddeld vijf dagen eerder vrijgelaten, meldt de staatssecretaris. Het beleid om gedetineerden vroeger vrij te laten is overigens alleen van toepassing op mensen met een celstraf van maximaal één jaar, zedendelinquenten en plegers van ernstig geweld uitgezonderd. Coenradie ziet gebeuren dat ze de maximale grens later moet oprekken naar "drie, vier weken, misschien wel langer" als ze het geld voor de renovaties niet krijgt.
Opstappen
Desondanks denkt Coenradie niet aan opstappen, ook als ze het geld niet krijgt, want dat lost "helemaal niets op".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."
11 uur geleden