Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Cocaïnehandel grote aanjager van liquidaties

Cocaïnehandel grote aanjager van liquidaties

DEN HAAG (ANP) - De meeste liquidaties in ons land (83 procent) zijn cocaïnegerelateerd. Vooral in de Randstad is zo'n relatie te leggen. In Noord-Brabant wijkt het beeld af, daar is een deel gerelateerd aan cannabis of synthetische drugs. Van 2016 tot en met 2021 vonden er 57 liquidaties plaats, waarvan de meeste (40 procent) in Noord-Holland, gevolgd door Zuid-Holland (26 procent). Dat meldt de Nationale Politie op basis van interviews met zeventien veroordeelden en onderzoek van de eigen moord- en doodslagcijfers.

Aan het plegen van een liquidatie gaat volgens het rapport een heel traject vooraf, vaak beginnend met spijbelen en dan afglijden richting de criminaliteit. Daders groeien meestal op in een criminele buurt, in een familie met verkeerde voorbeelden, in armoede en met een zucht naar spanning.

Het zijn uitsluitend mannen die liquidaties uitvoeren. Voor die tijd zijn ze al verdacht van gemiddeld 27 strafbare feiten. Hun beweegredenen variëren van wraak, financieel gewin tot erbij willen horen en loyaliteit. Opvallend is dat het merendeel van de liquidaties plaatsvindt binnen de 'eigen groep' en niet bij rivaliserende groepen. De meest voorkomende motieven om af te rekenen met iemand uit het eigen kamp zijn wanprestatie, diefstal van geld of drugs en praten met politie en justitie of met iemand in het criminele milieu.

Volgens politiechef Martin Sitalsing kan de politie een liquidatie niet voorspellen. Wel kan "een aanpak waarin partners als politie en gemeenten, maar ook wijkgerichte (jeugd)werkers, docenten, ouders en jongeren nauw samenwerken" helpen om te voorkomen dat kwetsbare jongeren ontsporen.

Meer uit Binnenland

Eerste NCRV-televisieomroepster Tanja Koen (100) overleden

HILVERSUM (ANP) - Tanja Koen, de eerste televisieomroepster van de NCRV, is maandag 24 augustus op 100-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de familie maandag bekendgemaakt via de KRO-NCRV. De uitvaart heeft inmiddels in besloten kring plaatsgevonden.

1 uur geleden
Rode Kruis: 1,6 miljoen euro binnen voor noodhulp Nepal

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft op giro 6868 tot dusver 1,6 miljoen euro aan donaties binnengekregen voor noodhulp in het rampgebied in Nepal, na de zware overstromingen van vorige week. "Dankzij deze steun kan de hulporganisatie duizenden mensen direct helpen met schoon drinkwater, voedsel, dekens en hygiëneproducten", laat de hulporganisatie weten.

3 uur geleden
Groninger vrijgesproken van beramen ontvoering prinses Amalia

DEN HAAG (ANP) - Een 33-jarige Groninger is maandag vrijgesproken van het beramen van een ontvoering van prinses Amalia. Volgens de rechter verkeerde Anne Romke van der H. in een psychose, maar waren er nooit daadwerkelijke plannen voor een ontvoering.

5 uur geleden
Ongehoord Nederland haalt programma offline na Hitler-rel

HILVERSUM (ANP) - Ongehoord Nederland (ON!) heeft het onlineprogramma Let's Twist Again van haar kanalen verwijderd, zo meldt de omroep. Afgelopen week ontstond veel ophef over een aflevering van het programma waarin Adolf Hitler werd aangehaald.

5 uur geleden
Schouten: niet voldoende recht gedaan aan verschillende motieven

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft "niet voldoende recht gedaan aan verschillende motieven" tijdens de coronacrisis, zei toenmalig vicepremier Carola Schouten. Volgens Schouten is er "te generiek" gekeken of mensen maatregelen naleefden of niet.

6 uur geleden
Ook maandagochtend nog geen akkoord in coalitie over begroting

DEN HAAG (ANP) - De coalitiepartijen zijn er ook maandagochtend nog niet in geslaagd een akkoord te bereiken over de begroting voor volgend jaar. De partijleiders kwamen rond 9.00 uur weer bijeen op het ministerie van Financiën, waar zij zondag ook al vijftien uur onderhandelden. Rond het middaguur zaten zij daar nog steeds. Een kabinetsvergadering die voor 11.00 uur gepland stond, is al minstens twee uur opgeschoven.

7 uur geleden
Hof toont heftige beelden bij begin proces moorden Weiteveen

LEEUWARDEN (ANP) - Het gerechtshof in Leeuwarden heeft maandag bij het begin van het driedaagse proces in de strafzaak rond de dubbele moord in het Drentse Weiteveen heftige beelden getoond van de moord op Ineke (44) en haar partner Sam (38). De beelden werden getoond op verzoek van het Openbaar Ministerie.

7 uur geleden