Cocaïnehandel grote aanjager van liquidaties
DEN HAAG (ANP) - De meeste liquidaties in ons land (83 procent) zijn cocaïnegerelateerd. Vooral in de Randstad is zo'n relatie te leggen. In Noord-Brabant wijkt het beeld af, daar is een deel gerelateerd aan cannabis of synthetische drugs. Van 2016 tot en met 2021 vonden er 57 liquidaties plaats, waarvan de meeste (40 procent) in Noord-Holland, gevolgd door Zuid-Holland (26 procent). Dat meldt de Nationale Politie op basis van interviews met zeventien veroordeelden en onderzoek van de eigen moord- en doodslagcijfers.
Aan het plegen van een liquidatie gaat volgens het rapport een heel traject vooraf, vaak beginnend met spijbelen en dan afglijden richting de criminaliteit. Daders groeien meestal op in een criminele buurt, in een familie met verkeerde voorbeelden, in armoede en met een zucht naar spanning.
Het zijn uitsluitend mannen die liquidaties uitvoeren. Voor die tijd zijn ze al verdacht van gemiddeld 27 strafbare feiten. Hun beweegredenen variëren van wraak, financieel gewin tot erbij willen horen en loyaliteit. Opvallend is dat het merendeel van de liquidaties plaatsvindt binnen de 'eigen groep' en niet bij rivaliserende groepen. De meest voorkomende motieven om af te rekenen met iemand uit het eigen kamp zijn wanprestatie, diefstal van geld of drugs en praten met politie en justitie of met iemand in het criminele milieu.
Volgens politiechef Martin Sitalsing kan de politie een liquidatie niet voorspellen. Wel kan "een aanpak waarin partners als politie en gemeenten, maar ook wijkgerichte (jeugd)werkers, docenten, ouders en jongeren nauw samenwerken" helpen om te voorkomen dat kwetsbare jongeren ontsporen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De regen die de komende weken gaat vallen, geeft enige verlichting voor de droogte in Nederland, maar het herstel van de waterstand gaat nog maanden duren. Dat staat in de wekelijkse droogtemonitor van Rijkswaterstaat.
20 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft celstraffen geëist tot 26 maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, tegen twee straatrovers uit Amsterdam en Diemen. Ze trokken in maart en april van dit jaar vanaf een fatbike luxegoederen uit de handen van hun nietsvermoedende slachtoffers. Ze hadden het onder meer voorzien op tassen van de merken Louis Vuitton, Chanel en Hermès van duizenden euro's.
42 minuten geledenHEILOO (ANP) - De 19-jarige vrouw die zondagavond dood werd gevonden in Heiloo was een bekende van de verdachte. Dat meldt de politie dinsdag. Welke relatie zij tot elkaar hebben, wordt onderzocht.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - DPG Media gaat in beroep tegen boetes die de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) heeft uitgedeeld vanwege berichtgeving in het AD en de Volkskrant over de medicijnen Ozempic, Wegovy en Mounjaro als afslankmiddel. "Wat ons betreft wordt de persvrijheid hier onterecht ingeperkt en daar verzetten we ons fel tegen", laat een woordvoerder weten.
3 uur geledenASSEN (ANP) - Algemeen directeur Robert van Langh van het Drents Museum in Assen is op non-actief gesteld door de Raad van Toezicht (RvT) van het museum. Dat bevestigt een woordvoerder van de RvT. Ook loopt er een onafhankelijk onderzoek naar de werkcultuur binnen het museum.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ouders van de 17-jarige Milou Verhoof hebben dinsdag de rechter in een emotioneel appel gevraagd om de namen van de ondertekenaars van een brief over euthanasie aan het Openbaar Ministerie. Dat wil die namen niet vrijgeven. Milou Verhoof overleed op 2 oktober 2023 door euthanasie. In de brief zou een aantal artsen aan het OM hebben gevraagd om een verkennend onderzoek te starten naar de ouders en de behandelaars van de jonge vrouw. Het OM interpreteerde de brief anders.
3 uur geledenEIJSDEN (ANP) - Een buschauffeur van Arriva is maandag in Eijsden mishandeld door twee personen die bij hem in de bus stapten. Hij raakte daarbij dusdanig gewond dat hij met een ambulance naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Eén verdachte is inmiddels aangehouden, de andere persoon wordt nog gezocht, meldt de politie.
3 uur geleden