Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coalitiepartijen overwegen Syrië veilig te verklaren

Coalitiepartijen overwegen Syrië veilig te verklaren

DEN HAAG (ANP) - Delen van Syrië moeten veilig verklaard worden, zodat asielzoekers uit dat land kunnen worden teruggestuurd. Dat staat in het pakket asielmaatregelen waarover de coalitie en premier Dick Schoof momenteel onderhandelen, bevestigen ingewijden. PVV en NSC zijn het daar al over eens geworden.

De maatregel staat niet in het regeerprogramma. Wel wilde het kabinet de criteria van wat een veilig land is en de handhaving daarvan aanpassen. In het hoofdlijnenakkoord hebben de coalitiepartijen afgesproken om het landenbeleid dat bepaalt welke landen veilig zijn "fors" aan te passen.

De PVV wil Syrië al langer veilig verklaren. Daarvoor is wel een nieuw, gunstiger oordeel van deskundigen over het land nodig, in een zogeheten ambtsbericht. In het vorige ambtsbericht uit augustus vorig jaar stond dat in sommige delen van Syrië minder geweld heerst, maar dat mensen die terugkeren ook daar het risico lopen willekeurig opgepakt te worden of te worden gemarteld. Aan een nieuw ambtsbericht wordt op dit moment gewerkt.

Aangaan diplomatieke banden

Delen van Syrië veilig verklaren zou pas één stap zijn om de asielzoekers terug te sturen. De tweede stap is het aangaan van diplomatieke banden zodat Syrië de asielzoekers ook daadwerkelijk terugneemt. Dat kan moeilijk zijn, is in het verleden bij andere landen gebleken. Nederland en bondgenoten hebben de betrekkingen met het regime van president Bashar Assad verbroken omdat Assad zijn bevolking zou onderdrukken.

De Europese rechter oordeelde eerder deze maand nog dat EU-lidstaten een land niet gedeeltelijk veilig kunnen verklaren, maar alleen helemaal of niet. Asielminister Marjolein Faber zei destijds tóch mogelijkheden te zien, maar "dat gaan we nog nader bestuderen".

Aanscherping delen regeerprogramma

Passages uit het regeerprogramma zijn op meer punten aangescherpt of concreter gemaakt. Het kabinet was al van plan de tijdsduur van een asielvergunning aan te passen, nu ligt op tafel om die tijd van vijf naar drie jaar terug te brengen.

In het regeerprogramma stond ook het voornemen om grenscontroles in te voeren, maar dat zou nu al in november moeten gebeuren. En het kabinet wilde mensen die hun identiteit expres niet aantonen "geen beloning" geven. Dat is flink aangescherpt, blijkt uit een bericht van RTL: ongedocumenteerde asielzoekers worden vastgezet.

Meer uit Politiek

Ondanks winst PVV Venray is D66 grootste na tellen alle gemeenten

VENRAY (ANP) - Net als in 2023 is de PVV de grootste partij geworden in Venray, de laatste gemeente die de verkiezingsuitslag nog bekend moest maken. De partij van Geert Wilders leverde 7,8 procentpunt in ten opzichte van vorige keer en eindigde op 20,1 procent. Grote winnaar, ook in de Limburgse gemeente, was D66. Die partij steeg van 5,6 procent van de stemmen in 2023 naar 15,7 procent nu. Na het tellen van de stemmen van alle Nederlandse gemeenten staat D66 nog altijd bovenaan.

2 uur geleden
Kiesraad: bijzonderheden rond verkiezingen worden onderzocht

DEN HAAG (ANP) - De Kiesraad meldt dat bij hen bekend is dat er ongeldige stemmen zijn geconstateerd in de gemeenten Stein en Westerwolde. "In het algemeen geldt dat dergelijke bijzonderheden terechtkomen in het proces-verbaal van het gemeentelijk stembureau", schrijft de Kiesraad op X. "De komende week onderzoekt de Kiesraad de processen-verbaal uit de gemeenten."

3 uur geleden
Verkiezingsdienst: D66 wint verkiezingen, partij niet in te halen op stemmen

DEN HAAG (ANP) - D66 heeft de verkiezingen gewonnen. De partij kan niet meer worden ingehaald door de PVV. Dat blijkt uit een analyse van de ANP Verkiezingsdienst, op basis van de uitslagen van de gemeenten. De kans is volgens de Verkiezingsdienst aanwezig dat de partij van lijsttrekker Rob Jetten ook een restzetel krijgt en daarmee op zetels groter wordt dan de partij van Geert Wilders.

9 uur geleden
Gedeeltelijke hertelling in Venray nodig, uitslag vrijdagmiddag

VENRAY (ANP) - In Venray zijn medewerkers van de Limburgse gemeente vrijdagochtend nog druk bezig met het tellen van de stemmen. Bij het tellen is gebleken dat de stemmen van een van de grotere stembureaus herteld moeten worden. "Dat gaat naar verwachting twee tot drie uur duren", zegt een woordvoerder van de gemeente.

9 uur geleden
Hermans: slappe markt voor windmolens niet uniek voor Nederland

DEN HAAG (ANP) - Het is het demissionaire kabinet niet gelukt een bedrijf te vinden dat zonder subsidie een groot windmolenpark voor de kust van Texel wil bouwen. Dat komt doordat de marktomstandigheden de afgelopen jaren sterk zijn verslechterd. Die situatie is "niet uniek voor Nederland", benadrukte klimaat- en energieminister Sophie Hermans voor aanvang van de ministerraad.

11 uur geleden
Minister binnenkort naar West-Afrika om te praten over Bolle Jos

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) is van plan om binnenkort af te reizen naar West-Afrika, onder andere om druk uit te oefenen op Sierra Leone en omliggende landen om Jos Leijdekkers te helpen uitleveren. Nederland heeft Sierra Leone gevraagd om uitlevering van de voortvluchtige drugscrimineel die beter bekend is als Bolle Jos, maar krijgt tot nu toe geen gehoor.

11 uur geleden
Schoof voorziet 'ingewikkelde klus' voor winnaar verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten wacht een "ingewikkelde klus" om na zijn waarschijnlijke overwinning bij de Tweede Kamerverkiezingen een nieuwe regeringscoalitie te smeden. Dat heeft demissionair minister-president Dick Schoof gezegd voor aanvang van de ministerraad. "Ik verwacht dat ik met kerst nog gewoon premier ben", zei hij.

12 uur geleden