Coalitiepartijen overwegen Syrië veilig te verklaren
DEN HAAG (ANP) - Delen van Syrië moeten veilig verklaard worden, zodat asielzoekers uit dat land kunnen worden teruggestuurd. Dat staat in het pakket asielmaatregelen waarover de coalitie en premier Dick Schoof momenteel onderhandelen, bevestigen ingewijden. PVV en NSC zijn het daar al over eens geworden.
De maatregel staat niet in het regeerprogramma. Wel wilde het kabinet de criteria van wat een veilig land is en de handhaving daarvan aanpassen. In het hoofdlijnenakkoord hebben de coalitiepartijen afgesproken om het landenbeleid dat bepaalt welke landen veilig zijn "fors" aan te passen.
De PVV wil Syrië al langer veilig verklaren. Daarvoor is wel een nieuw, gunstiger oordeel van deskundigen over het land nodig, in een zogeheten ambtsbericht. In het vorige ambtsbericht uit augustus vorig jaar stond dat in sommige delen van Syrië minder geweld heerst, maar dat mensen die terugkeren ook daar het risico lopen willekeurig opgepakt te worden of te worden gemarteld. Aan een nieuw ambtsbericht wordt op dit moment gewerkt.
Aangaan diplomatieke banden
Delen van Syrië veilig verklaren zou pas één stap zijn om de asielzoekers terug te sturen. De tweede stap is het aangaan van diplomatieke banden zodat Syrië de asielzoekers ook daadwerkelijk terugneemt. Dat kan moeilijk zijn, is in het verleden bij andere landen gebleken. Nederland en bondgenoten hebben de betrekkingen met het regime van president Bashar Assad verbroken omdat Assad zijn bevolking zou onderdrukken.
De Europese rechter oordeelde eerder deze maand nog dat EU-lidstaten een land niet gedeeltelijk veilig kunnen verklaren, maar alleen helemaal of niet. Asielminister Marjolein Faber zei destijds tóch mogelijkheden te zien, maar "dat gaan we nog nader bestuderen".
Aanscherping delen regeerprogramma
Passages uit het regeerprogramma zijn op meer punten aangescherpt of concreter gemaakt. Het kabinet was al van plan de tijdsduur van een asielvergunning aan te passen, nu ligt op tafel om die tijd van vijf naar drie jaar terug te brengen.
In het regeerprogramma stond ook het voornemen om grenscontroles in te voeren, maar dat zou nu al in november moeten gebeuren. En het kabinet wilde mensen die hun identiteit expres niet aantonen "geen beloning" geven. Dat is flink aangescherpt, blijkt uit een bericht van RTL: ongedocumenteerde asielzoekers worden vastgezet.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
22 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
1 dag geleden