Coalitiepartijen botsen hard over hongersnood in Gazastrook
DEN HAAG (ANP) - VVD en NSC zijn woensdag hard gebotst met de PVV over de situatie in Gaza. Dennis Ram van de PVV ontkende in het debat dat er een hongersnood is in de Palestijnse kuststrook. Ook keerde hij zich tegen meer hulp aan de getroffen bevolking daar.
"Er is hongersnood daar", verklaarde Roelien Kamminga van de VVD. Ze zei niet te snappen dat de PVV dat ontkende. Femke Zeedijk (NSC) zei "bezwaar te hebben tegen de framing dat er geen honger is". Volgens haar ging het PVV-Kamerlid met zijn uitspraken "buiten zijn boekje".
Ram bleef volhouden dat er geen honger is in de Gazastrook waar meer dan 2 miljoen mensen wonen. Hij zegt zich te baseren op wetenschappelijke experts. "Ik ben niet feitenvrij bezig. Ik baseer me op feiten." Dat partijen zeggen dat er hongersnood in Gaza is, vindt de PVV'er "heel kwalijk".
'Hongersnood'
Vorige week zei de topman van de Wereldgezondheidsorganisatie dat een aanzienlijk deel van de bevolking van Gaza kampt met "catastrofale honger en omstandigheden die op hongersnood lijken". Sinds de oorlog in oktober begon worden er meer dan 8000 kinderen onder de vijf behandeld voor acute ondervoeding.
Volgens Daniëlle Hirsch (GroenLinks-PvdA) beroept Ram zich op "een professor in de wiskunde en de marketing en twee foto's van internet". D66'er Mpanzu Bamenga zei dat de moed hem in de schoenen zakt door de uitspraken van Ram. "Op het moment dat uitspraken worden gedaan als 'er is geen hongersnood is Gaza" dan weet ik niet op basis van welke feiten ik nog een fatsoenlijk debat over Gaza kan voeren."
UNRWA
De PVV gaat de nieuwe minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp leveren. Het demissionaire kabinet zegt dat juist veel meer hulp naar Gaza moet. Ram zei tegen hulp te zijn zolang Hamas daar nog is en Israëlische gijzelaars daar nog worden vastgehouden.
Ook wil Ram dat er geen geld meer gaat naar UNRWA, de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen. Bij de VVD bestaan ook zorgen over de rol van die organisatie, maar volgens Zeedijk van de NSC is de UNRWA de enige organisatie die hulp kan leveren in Gaza.
Duidelijkheid
Medewerkers van UNRWA worden door Israël beschuldigd de aanval van Hamas op Israël te hebben gesteund. Bewijs is daarvoor nog niet geleverd.
Nederland heeft in januari de jaarlijkse bijdrage van 19 euro miljoen overgemaakt aan UNRWA, maar nieuwe bijdrages opgeschort. Eerst wil het kabinet duidelijkheid over de beschuldigingen. Onlangs kondigde demissionair minister Liesje Schreinemacher aan 3 miljoen voor UNRWA te hebben gereserveerd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
1 dag geleden