Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coalitiepartijen botsen hard over hongersnood in Gazastrook

Coalitiepartijen botsen hard over hongersnood in Gazastrook

DEN HAAG (ANP) - VVD en NSC zijn woensdag hard gebotst met de PVV over de situatie in Gaza. Dennis Ram van de PVV ontkende in het debat dat er een hongersnood is in de Palestijnse kuststrook. Ook keerde hij zich tegen meer hulp aan de getroffen bevolking daar.

"Er is hongersnood daar", verklaarde Roelien Kamminga van de VVD. Ze zei niet te snappen dat de PVV dat ontkende. Femke Zeedijk (NSC) zei "bezwaar te hebben tegen de framing dat er geen honger is". Volgens haar ging het PVV-Kamerlid met zijn uitspraken "buiten zijn boekje".

Ram bleef volhouden dat er geen honger is in de Gazastrook waar meer dan 2 miljoen mensen wonen. Hij zegt zich te baseren op wetenschappelijke experts. "Ik ben niet feitenvrij bezig. Ik baseer me op feiten." Dat partijen zeggen dat er hongersnood in Gaza is, vindt de PVV'er "heel kwalijk".

'Hongersnood'

Vorige week zei de topman van de Wereldgezondheidsorganisatie dat een aanzienlijk deel van de bevolking van Gaza kampt met "catastrofale honger en omstandigheden die op hongersnood lijken". Sinds de oorlog in oktober begon worden er meer dan 8000 kinderen onder de vijf behandeld voor acute ondervoeding.

Volgens Daniëlle Hirsch (GroenLinks-PvdA) beroept Ram zich op "een professor in de wiskunde en de marketing en twee foto's van internet". D66'er Mpanzu Bamenga zei dat de moed hem in de schoenen zakt door de uitspraken van Ram. "Op het moment dat uitspraken worden gedaan als 'er is geen hongersnood is Gaza" dan weet ik niet op basis van welke feiten ik nog een fatsoenlijk debat over Gaza kan voeren."

UNRWA

De PVV gaat de nieuwe minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp leveren. Het demissionaire kabinet zegt dat juist veel meer hulp naar Gaza moet. Ram zei tegen hulp te zijn zolang Hamas daar nog is en Israëlische gijzelaars daar nog worden vastgehouden.

Ook wil Ram dat er geen geld meer gaat naar UNRWA, de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen. Bij de VVD bestaan ook zorgen over de rol van die organisatie, maar volgens Zeedijk van de NSC is de UNRWA de enige organisatie die hulp kan leveren in Gaza.

Duidelijkheid

Medewerkers van UNRWA worden door Israël beschuldigd de aanval van Hamas op Israël te hebben gesteund. Bewijs is daarvoor nog niet geleverd.

Nederland heeft in januari de jaarlijkse bijdrage van 19 euro miljoen overgemaakt aan UNRWA, maar nieuwe bijdrages opgeschort. Eerst wil het kabinet duidelijkheid over de beschuldigingen. Onlangs kondigde demissionair minister Liesje Schreinemacher aan 3 miljoen voor UNRWA te hebben gereserveerd.

Meer uit Politiek

CIDI: niet uitgenodigd voor overleg Jetten met Joodse gemeenschap

DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de gesprekken die minister-president Jetten maandag voert met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Dat laat CIDI-directeur Naomi Mestrum weten. Het is niet duidelijk wie er wel met Jetten om tafel gaan.

1 uur geleden
Jetten verwacht niet dat progressieve kiezer wegloopt bij D66

LEIDEN (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht niet dat progressieve kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen weglopen bij zijn partij D66 omdat ze het coalitieakkoord te rechts vinden. "Ik denk dat de meeste mensen het gewoon kunnen waarderen dat we verantwoordelijkheid nemen nu op landelijk niveau, dat we ook moeilijke keuzes daar niet uit de weg gaan", zei hij zondagmiddag terwijl hij campagne voerde in Leiden.

5 uur geleden
Jetten spreekt maandag met Joodse gemeenschap na explosies

LEIDEN (ANP) - Minister-president Rob Jetten spreekt maandag met "vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap" nadat de afgelopen dagen een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam doelwit waren van explosies. Dit laat hij weten aan een verslaggever van het ANP tijdens het flyeren in Leiden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gesprek vindt plaats op het ministerie van Algemene Zaken.

6 uur geleden
Heerma belt standaard met raadsleden als zij bedreigd worden

DEN HAAG (ANP) - Als lokale politici worden bedreigd, kunnen zij een telefoontje van minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) verwachten. Bij WNL op Zondag vertelde de CDA-bewindsman dat hij hier sinds zijn beëdiging drie weken geleden een vaste gewoonte van heeft gemaakt. "En dat moet ik veel te vaak doen." De afgelopen anderhalve week heeft hij al "een stuk of vijf" mensen gebeld.

8 uur geleden
Yeşilgöz: gemeenteraadsverkiezingen maken 'ontiegelijk veel uit'

ALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.

1 dag geleden
Ook Yeşilgöz denkt aan link Iran bij aanslagen op Joodse doelen

ALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.

1 dag geleden
Kamerleden verafschuwen aanslag op Joodse school in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.

1 dag geleden