Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coalitiepartijen achter verhuizing vanwege renovatie Binnenhof

Coalitiepartijen achter verhuizing vanwege renovatie Binnenhof

DEN HAAG (ANP) - Het ziet ernaar uit dat de Tweede Kamer deze zomer toch verkast naar het oude gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken, in verband met een grootscheepse renovatie van het Binnenhof. Een meerderheid van in ieder geval coalitiepartijen VVD, CDA, D66 en ChristenUnie steunt de verhuizing, blijkt uit een rondgang langs de fracties.

Ook DENK "neigt naar ja", zegt fractievoorzitter Farid Azarkan. De SGP, PvdA, SP en GroenLinks wachten het debat van donderdag over de verhuizing eerst af voor zij een definitief standpunt innemen.

Verzet is er van de grootste oppositiepartij PVV, laat Alexander Kops weten. Ook 50PLUS voelt weinig voor een verhuizing, aldus Gerrit Jan van Otterloo. Hij vreest vertragingen bij de renovatie van het grote Binnenhofcomplex. Ook Henk Krol is tegen de verhuizing.

Tijdelijke verhuizing

De tijdelijke verhuizing, die naar verwachting ruim vijf jaar gaat duren, ligt gevoelig in het parlement. In 2015 had de Tweede Kamer er al mee ingestemd, maar de afgelopen tijd kwamen twijfels. De renovatie is hard nodig, omdat de gebouwen op het complex niet meer voldoen aan de eisen voor (brand)veiligheid. Het kabinet wil het oorspronkelijke plan doorzetten, ook omdat het oude ministerie inmiddels voor 160 miljoen euro is verbouwd om de Kamer te kunnen huisvesten.

Onder anderen Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib keerde zich tegen de beoogde verhuizing naar het pand aan de Bezuidenhoutseweg, onder meer vanwege de omstandigheden met corona. Het tijdelijke gebouw zou niet veilig genoeg zijn voor alle Kamerbewoners, onder meer omdat de gangen krapper zijn.

Gefaseerde verbouwing

Het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer, waarvan Arib voorzitter is, liet onlangs een eigen onderzoek uitvoeren naar een gefaseerde verbouwing waarbij de Tweede Kamer niet zou verhuizen. Deze optie zou 90 miljoen euro goedkoper uitpakken. Volgens het kabinet klopt dit niet omdat daarin niet alle aspecten van de verbouwing zijn meegenomen.

De kosten voor de renovatie zelf zijn geschat op circa een half miljard euro.

Kamervragen

De coalitiepartijen hebben een minieme meerderheid van 75 zetels. De oppositie blijft steken op 74 zetels, omdat de zetel van de vertrokken Theo Hiddema (Forum voor Democratie) nog niet is ingevuld.

Vóór het debat van donderdag over de verhuizing moeten 187 Kamervragen over de kwestie nog worden beantwoord.

Meer uit Binnenland

Alle 218 aangehouden demonstranten bij datacentrum weer vrij

AMSTERDAM (ANP) - Alle 218 demonstranten die vrijdag zijn aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft in Amsterdam zijn weer vrij. Een van hen heeft de nacht in een politiecel doorgebracht en mocht in de loop van de dag naar huis, zegt een politiewoordvoerder zaterdag.

3 uur geleden
Politie vindt bijna 10.000 cobra's in garagebox in Dinteloord

DINTELOORD (ANP) - De politie heeft deze week in het Brabantse dorp Dinteloord bijna 10.000 cobra's, lawinepijlen en zware shells (mortierbommen) gevonden in een garagebox aan de De Vriesstraat. Een 25-jarige man uit Dinteloord is woensdagavond aangehouden en vrijdagavond nog een 42-jarige man uit Steenbergen, meldt de politie zaterdag.

4 uur geleden
Stichting: massadonor Simon tekent contract over spermadonaties

DEN HAAG (ANP) - Massadonor Simon heeft afspraken gemaakt met de Stichting Donorkind over het doneren van zijn sperma. De stichting meldt dat Simon een contract heeft getekend waarin staat dat hij geen zaad meer mag doneren en ook niet aan nieuwe wensouders mag laten weten dat hij dat zou willen. Ook moet de donor het zaad dat nog bij klinieken ligt opgeslagen laten vernietigen.

8 uur geleden
Eerste officiële vorst, temperatuur in De Bilt onder nul

DE BILT (ANP) - De eerste officiële vorst van het najaar is een feit, meldt Weeronline. In De Bilt zakte de temperatuur zaterdagochtend vroeg naar -1,4 graden. Lokaal werd in de nacht van donderdag op vrijdag al de eerste vorst gemeten. Dat gebeurde in het zuiden van het land, op plekken in Brabant, Limburg en delen van Zeeland.

12 uur geleden
A32 open na spoedreparaties, ook inspecties andere aquaducten

GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.

17 uur geleden
Kind van gehuwd stel krijgt niet meer automatisch naam van vader

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.

20 uur geleden
Politie houdt 150 tot 200 demonstranten aan bij datacentrum

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.

1 dag geleden