Coalitiepartij trekt stekker uit Italiaanse regering
ROME (ANP/RTR) - Een kleine Italiaanse coalitiepartij heeft haar ministers teruggetrokken uit de regering-Conte. Het gaat om de partij Italia Viva van ex-premier Renzi. Zonder Italia Viva heeft premier Conte geen meerderheid meer in het parlement.
De spanningen in de regeringscoalitie, vooral over wat er met de miljarden uit het Europees coronaherstelfonds moet gebeuren, waren te hoog opgelopen. Het besluit van Renzi om zijn bewindslieden weg te halen, veroorzaakt nieuwe politieke chaos in het land dat toch al kampt met de coronacrisis.
Renzi dreigde al langer de regering te verlaten omdat hij het niet eens is met de plannen van Conte voor de miljardensteun van de Europese Unie. Zij zouden elke ambitie missen. Ook zou de regering nog niets hebben ondernomen om Europees geld voor de gezondheidszorg te regelen. De nu vertrokken landbouwminister Teresa Bellanova en familieminister Elena Bonetti onthielden zich van stemming in het kabinet over het plan voor de besteding van 209 miljard euro.
Regering van nationale eenheid
Het is zoals vaker in de Italiaanse politiek moeilijk te voorspellen waar de val van de regering toe leidt. President Mattarella moet, zoals gebruikelijk, het initiatief nemen. Hij zou Conte kunnen vragen een nieuwe coalitie te smeden of kunnen aansturen op een regering van nationale eenheid. Dat is volgens Italiaanse media waar Renzi op uit is. Kandidaten om die aan te voeren zijn de voormalige Europese bankchef Draghi en ex-president Cartabia van het Constitutionele Hof. Zij zou dan de eerste vrouwelijke premier van Italië worden.
Conte, een partijloze professor in de rechten, werd als compromisfiguur in 2018 naar voren geschoven om een broze coalitie van de protestpartij Vijfsterrenbeweging (M5S) en de rechtse Lega bij elkaar te houden. Maar die viel in 2019 toch uit elkaar. Conte ging verder met een meer links gerichte coalitie van voornamelijk de M5S en de sociaaldemocratische Democratische Partij, plus wat kleinere partijen inclusief Italia Viva.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zegt te hopen dat het Iraanse volk de regering omver kan werpen. Hij zei ook dat Iran onder de huidige machthebbers een enorm risico vormt.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een commandant van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft herhaald dat de Straat van Hormuz gesloten is. Schepen die toch proberen te passeren, zullen volgens hem in brand worden gestoken, aldus Iraanse media.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen wraak te nemen voor de aanval waarbij ayatollah Ali Khamenei werd gedood. "De vijand moet weten dat hun gelukkige dagen voorbij zijn", zei een bevelhebber van de Garde op staatstelevisie. "Ze zullen nergens ter wereld meer veilig zijn, zelfs niet in hun eigen huizen."
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian verklaart dat zijn land "niet zal zwijgen of voor misdaden zal zwichten", na wat volgens hem Amerikaanse en Israëlische aanvallen waren op een school en ziekenhuis in Iran. Hij roept de internationale gemeenschap op het geweld te veroordelen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Door de Israëlische aanvallen maandag op Libanon zijn zeker 53 doden gevallen, verklaart de Libanese regering. Het aantal gewonden is opgelopen naar 154.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump was afgelopen weekend "de laatste goede kans" om Iran aan te vallen en te voorkomen dat het land een kernwapen zou ontwikkelen. Hij stelde in een korte update over Iran dat de operatie "ver voor op schema" ligt.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse regering heeft burgers opgeroepen om maandagavond in Teheran steun te betuigen aan de Islamitische Republiek en hun eer te bewijzen aan leider Ali Khamenei, die afgelopen weekend werd gedood. De oproep werd gedeeld via de staatstelevisie.
7 uur geleden