Coalitiepartij trekt stekker uit Italiaanse regering
ROME (ANP/RTR) - Een kleine Italiaanse coalitiepartij heeft haar ministers teruggetrokken uit de regering-Conte. Het gaat om de partij Italia Viva van ex-premier Renzi. Zonder Italia Viva heeft premier Conte geen meerderheid meer in het parlement.
De spanningen in de regeringscoalitie, vooral over wat er met de miljarden uit het Europees coronaherstelfonds moet gebeuren, waren te hoog opgelopen. Het besluit van Renzi om zijn bewindslieden weg te halen, veroorzaakt nieuwe politieke chaos in het land dat toch al kampt met de coronacrisis.
Renzi dreigde al langer de regering te verlaten omdat hij het niet eens is met de plannen van Conte voor de miljardensteun van de Europese Unie. Zij zouden elke ambitie missen. Ook zou de regering nog niets hebben ondernomen om Europees geld voor de gezondheidszorg te regelen. De nu vertrokken landbouwminister Teresa Bellanova en familieminister Elena Bonetti onthielden zich van stemming in het kabinet over het plan voor de besteding van 209 miljard euro.
Regering van nationale eenheid
Het is zoals vaker in de Italiaanse politiek moeilijk te voorspellen waar de val van de regering toe leidt. President Mattarella moet, zoals gebruikelijk, het initiatief nemen. Hij zou Conte kunnen vragen een nieuwe coalitie te smeden of kunnen aansturen op een regering van nationale eenheid. Dat is volgens Italiaanse media waar Renzi op uit is. Kandidaten om die aan te voeren zijn de voormalige Europese bankchef Draghi en ex-president Cartabia van het Constitutionele Hof. Zij zou dan de eerste vrouwelijke premier van Italië worden.
Conte, een partijloze professor in de rechten, werd als compromisfiguur in 2018 naar voren geschoven om een broze coalitie van de protestpartij Vijfsterrenbeweging (M5S) en de rechtse Lega bij elkaar te houden. Maar die viel in 2019 toch uit elkaar. Conte ging verder met een meer links gerichte coalitie van voornamelijk de M5S en de sociaaldemocratische Democratische Partij, plus wat kleinere partijen inclusief Italia Viva.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - De Europese Commissie trekt bijna 710 miljoen euro uit voor ontheemden in Afrika en mensen die elders in de wereld door crises zijn getroffen. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen maakte dat zaterdag bekend in New York, waar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijeen is.
35 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanjaarden hebben in Madrid opnieuw massaal gedemonstreerd tegen de uithuiszetting van een 87-jarige vrouw. De gebeurtenis heeft tot veel woede en verontwaardiging geleid in Spanje.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Cuba heeft bij de Verenigde Naties uitgehaald naar de Verenigde Staten. De agressie van dat land is dit jaar niet alleen toegenomen, maar ook "wreder en gevaarlijker geworden", zei de minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez Parrilla tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Voor het eerst in jaren hebben de Duitse en Russische ministers van Buitenlandse Zaken elkaar ontmoet. De laatste keer dat dat gebeurde was in januari 2022, vlak voor de grootschalige Russische invasie in Oekraïne.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Chinese vicepresident Han Zheng heeft bij zijn toespraak voor de Verenigde Naties gehamerd op het belang van soevereiniteit voor landen. Hij noemde daarbij specifiek Cuba, het land dat al maanden lijdt onder een economische blokkade die is opgelegd door de Verenigde Staten.
7 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Het dodental na het zinken van een veerboot in de Javazee bij Indonesië is opgelopen naar 64. Tientallen opvarenden worden bijna twee weken na de ramp nog steeds vermist.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevestigd dat hij een Iraans voorstel voor een staakt-het-vuren heeft afgewezen. De heropening van de Straat van Hormuz maakte onderdeel uit van dat voorstel.
7 uur geleden