Coalitieoverleg Oostenrijk mislukt na terugtrekking liberalen
WENEN (ANP/AFP) - De coalitiebesprekingen in Oostenrijk zijn vrijdag mislukt. Partijleider Beate Meinl-Reisinger van het liberale NEOS heeft zich teruggetrokken uit de gesprekken met de conservatieve ÖVP en de sociaaldemocratische SPÖ. Volgens haar werd er te weinig vooruitgang geboekt op het gebied van cruciale hervormingen.
De drie partijen waren de onderhandelingen met elkaar aangegaan om de rechts-radicale FPÖ buiten de deur te houden. Die partij werd de grootste bij de verkiezingen eind september. President Alexander Van der Bellen sloeg de FPÖ over en vroeg de zittende bondskanselier Karl Nehammer van nummer twee ÖVP een coalitie te vormen. Andere partijen wilden niet samenwerken met FPÖ-leider Herbert Kickl. Hij is omstreden om zijn harde uitspraken over de islam en verwijzingen naar Adolf Hitler.
Een belangrijk knelpunt in de onderhandelingen zijn de begrotingsbesprekingen. Ondanks de terugtrekking van haar partij zei Meinl-Reisinger wel parlementaire steun te bieden aan de twee andere partijen en de al bereikte compromissen nog steeds te steunen.
Het is nog onduidelijk hoe het nu verdergaat met de onderhandelingen. De ÖVP en de SPÖ zouden samen een fragiele coalitie kunnen vormen, met een meerderheid van slechts één zetel. Er zouden ook nieuwe verkiezingen kunnen worden gehouden. Volgens peilingen zou de FPÖ in dat geval kunnen rekenen op een nog grotere overwinning.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".
8 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat naar verwachting op 12 juni een beursgang maken op de technologiebeurs Nasdaq. Dat meldden bronnen met kennis van de zaak aan persbureau Reuters.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een rechtbankjury heeft opnieuw geen overeenstemming weten te bereiken in een zaak tegen de gevallen filmmagnaat Harvey Weinstein. Het proces eindigde daarmee in een zogenoemde 'mistrial', ofwel een mislukt proces.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben hun staakt-het-vuren met 45 dagen verlengd, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Delegaties uit beide landen onderhandelden donderdag en vrijdag in Washington, dat optrad als bemiddelaar.
9 uur geledenCANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.
10 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.
11 uur geleden