Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coalitieonderhandelingen Noord-Brabant op laatste moment geklapt

Coalitieonderhandelingen Noord-Brabant op laatste moment geklapt

DEN BOSCH (ANP) - De onderhandelingen in de provincie Noord-Brabant tussen BBB, VVD, GroenLinks en PvdA voor het vormen van een nieuwe coalitie zijn op het laatste moment geklapt. Dat laat een woordvoerder van de provincie weten. Het was de bedoeling dat de partijen volgende week een akkoord zouden presenteren, maar dat liep stuk op een eis van de BBB over een deadline voor verplichte aanpassingen van boerenstallen.

De BoerBurgerBeweging won in maart de Provinciale Statenverkiezingen in Noord-Brabant en werd met elf zetels de grootste partij in de Staten. "BBB gooit de handdoek niet in de ring. Daarom nodigt BBB andere fracties uit de Staten uit om samen tot een stabiele en breed gedragen college te komen", schrijft de partij in een reactie op de geklapte onderhandelingen.

Fractievoorzitter John Frenken van de BBB zei aan het begin van de vergadering van de Provinciale Staten dat dit nieuws "als een bom kan inslaan". "We hebben donderdagavond gezamenlijk besloten te stoppen, want we komen niet verder." Ina Adema, de commissaris van de Koning, zei dat er volgende week vrijdag (23 juni) een extra PS-vergadering komt waarin wordt gereflecteerd op de formatie.

'Alternatieven voorhanden'

Formateur Pieter Verhoeve meldde maandag nog dat vermoedelijk volgende week een nieuwe Brabantse coalitie gepresenteerd kon gaan worden. Het liep echter anders, omdat de partijen geen akkoord konden bereiken over een eis van de BBB: het opheffen van de deadline die is opgelegd aan veeboeren om hun stallen om te bouwen om zo de stikstofuitstoot te reduceren. Ze hebben daar nu tot 1 juli volgend jaar de tijd voor.

"BBB kan niet akkoord gaan met een maatregel die bij de rechter geen stand houdt en ook niet kon voorkomen dat heel Noord-Brabant dit voorjaar op het stikstofslot ging", zegt Frenken. "Praktisch gezien is deze maatregel ook onrealistisch en onhaalbaar, terwijl alternatieven voorhanden zijn."

Vijftien partijen

BBB gaat nu op zoek naar een nieuwe coalitievorm. Volgens Frenken wil zijn partij "niets of niemand" op voorhand uitsluiten. "BBB wil met iedereen open het gesprek aan om te komen tot een stabiel en breed gedragen college van Gedeputeerde Staten dat recht doet aan de verkiezingsuitslag van 15 maart. Dit standpunt van BBB is onveranderd."

De vier partijen die wekenlang onderhandelden, hebben samen 29 van de 55 zetels in de Staten. BBB werd de grootste met elf zetels, gevolgd door de VVD (negen) en GroenLinks (vijf). De PvdA behaalde vier zetels. In Noord-Brabant zitten vijftien partijen in de Provinciale Staten.

Meer uit Binnenland

Twee doden door ernstig verkeersongeval in Eerbeek

EERBEEK (ANP) - Bij een ernstig ongeval op de Harderwijkerweg bij Eerbeek zijn vrijdagavond twee mannen overleden. Dat meldt de politie Gelderland op X. Het gaat om een aanrijding tussen een motor en een auto. De twee bestuurders overleden ter plaatse.

1 uur geleden
Asielzoekers bij overvol Ter Apel gaan weer naar Stadskanaal

STADSKANAAL (ANP) - De Groningse gemeente Stadskanaal gaat opnieuw asielzoekers voor een nacht opvangen die vrijdag buiten bij het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel stonden te wachten. De gemeente laat weten dat het om ongeveer tachtig mensen gaat.

4 uur geleden
Tientallen asielzoekers voor de poort bij Ter Apel

TER APEL (ANP) - Tientallen asielzoekers zitten rond 19.00 uur nog buiten de poort van het aanmeldcentrum in Ter Apel. Vooralsnog is er geen locatie gevonden waar deze mensen de nacht door kunnen brengen, laat een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten.

9 uur geleden
Drie Nederlanders van Gaza-flotilla aangekomen op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla zijn vrijdagmiddag uit Istanbul aangekomen op Schiphol. Israël onderschepte hen op de Middellandse Zee toen ze in een vloot met tientallen boten op weg waren naar Gaza om hulpgoederen te brengen. Een vierde opvarende heeft de vlucht gemist en zal naar verwachting later op de avond naar Nederland terugkeren.

9 uur geleden
ProRail krijgt boete van 2,75 miljoen vanwege te veel storingen

DEN HAAG (ANP) - Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel 'impactvolle storingen' waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.

11 uur geleden
Eerste officiële zomerse dag van 2026 gemeten in De Bilt

DE BILT (ANP) - In De Bilt is het vrijdag 25,0 graden geworden en daarmee is de eerste officiële zomerse dag van het jaar een feit. Deze zomerse dag, waarop de temperatuur minimaal 25 graden moet aantikken, valt volgens Weeronline een week later dan gebruikelijk.

11 uur geleden
Radboudumc neemt patiënt met mogelijke ebola-infectie op

NIJMEGEN (ANP) - In het Radboudumc in Nijmegen is een patiënt opgenomen met een lage verdenking op ebola. Dat bevestigt zowel een woordvoerder van het RIVM als van het ziekenhuis aan het ANP. De patiënt ligt op een speciaal ingerichte afdeling voor ernstige infectieziekten zoals ebola.

12 uur geleden