Coalitieleiders praten weer over asielmaatregelen
DEN HAAG (ANP) - In het Catshuis zijn de leiders van PVV, VVD, NSC en BBB weer bijeen om te praten over het compromis dat PVV en NSC hebben bereikt over asielmaatregelen. Vooral de VVD zit nog met aanvullende vragen en wil mogelijk nog wat aanpassingen van het pakket.
Het liberale smaldeel van de coalitie zit onder meer nog met vragen over de uitvoering van de maatregelen. Die lijken echter niet onoverkomelijk te zijn. Desondanks zou het nog wel eens een lang overleg kunnen worden in de residentie van de minister-president, valt achter de schermen te horen.
Nicolien van Vroonhoven (NSC) was donderdagmiddag opgewekt voor aanvang van de gesprekken. In haar fractie is iedereen "volmondig positief" over het pakket volgens de partijleider. "Ik hoop echt dat we er snel uit zullen komen. Want dan hebben we een fors asielpakket, en dat binnen de rechtstatelijke lijnen."
Aantal punten
"Ik heb een aantal vragen bij een aantal punten. Of het ook echt uitgevoerd kan worden, af en toe mag het ook wat strenger", aldus VVD-leider Dilan Yeşilgöz. Het lijkt haar desondanks "niet nodig" om het laat te maken.
Ook BBB-leider Caroline van der Plas heeft "wel een lijstje met vragen en kanttekeningen", al zei ook zij niet waarover. "Ik heb mijn eerste afspraak om elf uur morgenochtend, dus wat mij betreft kunnen we wel even door", luidde haar antwoord op de vraag of het laat kan worden. Maar haar "grondhouding is positief".
Na dagenlang overleg bij premier Dick Schoof kwamen Geert Wilders (PVV) en Van Vroonhoven deze week tot een vergelijk. Er komt geen asielnoodwet waarmee het parlement omzeild wordt. Wilders wilde daaraan vasthouden, terwijl NSC van die afspraak uit het hoofdlijnenakkoord af wilde.
Stroomversnelling
De zaak kwam in een stroomversnelling toen de Eerste Kamer twee weken geleden te kennen gaf niet te kunnen leven met een asielnoodwet.
PVV en NSC willen nu dat er extra maatregelen komen om het aantal asielzoekers terug te dringen. Zo moet er onder meer een einde komen aan permanente verblijfsvergunningen en wordt een verblijfsvergunning drie in plaats van vijf jaar geldig. Verder wordt gekeken of mensen terug kunnen worden gestuurd naar Syrië.
Woensdag overlegden de vier partijleiders voor het eerst over het pakket. Wilders verklaarde "erg blij" te zijn met het compromis.
Meer uit Binnenland
LELYSTAD (ANP) - De politie heeft vrijdagavond een eind gemaakt aan de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport. Ongeveer twintig activisten van Greenpeace begonnen de actie donderdagochtend om 7.00 uur en verbleven sindsdien in het gebouw.
15 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Arie Kievit heeft dit jaar de Zilveren Camera gewonnen. De fotograaf kreeg de belangrijke prijs voor fotojournalistiek in Nederland voor zijn fotoserie van de rellen na een demonstratie voor strenger asielbeleid. Kievit ontving de prijs vrijdag in Hilversum uit handen van Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Hij maakte de serie in opdracht van de Volkskrant.
2 uur geledenRIDDERKERK (ANP) - De politie heeft donderdag een man aangehouden in Ridderkerk die onbedoeld toegang had gekregen tot politiedocumenten. Hij werd opgeroepen deze documenten terug te geven, maar gaf daaraan geen gehoor. Daarop is hij aangehouden wegens computervredebreuk.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De uitspraak van de rechtbank in Den Bosch in de zaak rond het dodelijke ongeluk met de Stint is een "zeer terechte en heel zuivere", zei advocaat Geert-Jan Knoops vrijdag. De rechtbank sprak zijn cliënten, de twee Stintondernemers die door het Openbaar Ministerie strafrechtelijk aansprakelijk zijn gesteld voor het ongeval, vrij.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Martini Ziekenhuis in Groningen heeft besloten ongeveer twintig operaties af te zeggen die vrijdag en komende maandag gepland waren. Als gevolg van ziekte door griep is er minder personeel beschikbaar in het ziekenhuis.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - In drie verschillende onderzoeken zijn aan het begin van dit jaar ruim 13 miljoen illegale sigaretten in beslag genomen, meldt de Fiscale Inlichtingen- en OpsporingsDienst (FIOD). Als de sigaretten waren verkocht, zou de Nederlandse staat zo'n 4,2 miljoen euro zijn misgelopen.
4 uur geleden