Coalitie reageert afwachtend op plannen uit de oppositie
DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA reageren tijdens het debat over de regeringsverklaring afwachtend op plannen uit de oppositie. Ze vinden het eerst aan het kabinet om de maatregelen uit het coalitieakkoord uit te werken. Daarna pas willen zij praten over eventuele aanpassingen. Oppositiepartijen willen het liefst nu al zaken doen. Omdat de coalitiepartijen een minderheid hebben van 66 zetels, is de steun van andere partijen nodig.
CDA-leider Henri Bontenbal zei naar alle plannen te willen luisteren, maar het moet volgens hem wel binnen de kaders van het coalitieakkoord blijven. Dat sluit aan bij wat de fractievoorzitters van D66 en VVD eerder zeiden tijdens het debat. Jan Paternotte (D66) zei de coalitieplannen nog niet te willen aanpassen. Ruben Brekelmans (VVD) ging niet diep in op vragen van de oppositie.
De drie fractievoorzitters wezen allemaal naar het nieuwe kabinet als oppositieleden vroegen naar de uitwerking van plannen, zoals de bezuinigingen in de zorg.
Zoeken van meerderheid
In een debat met BBB-leider Henk Vermeer zei Bontenbal dat het kabinet verantwoordelijk is voor het zoeken van meerderheden in de Tweede Kamer. "Als daar in de uitwerking buiten de randen van het coalitieakkoord wordt gegaan, dan moet er worden overlegd met de coalitiepartijen. Dat is volgens mij de beste rolverdeling."
"Dus uw uitnodiging om een kop koffie te drinken is puur persoonlijk", repliceerde Vermeer. Volgens Bontenbal kunnen oppositieleiders ook wensen aan het kabinet aan hem doorgeven.
'Balans goed'
"Waar zit de uitgestoken hand van deze coalitie, waar zit dadelijk de ruimte, of is die er eigenlijk niet?", wilde Laurens Dassen van Volt eerder van VVD-fractieleider Ruben Brekelmans weten. Specifiek vroeg Dassen naar manieren om de lasten voor middeninkomens te verlagen, omdat die wat hem betreft te hoog worden door het coalitieakkoord.
Brekelmans reageerde dat de "balans goed is" van de plannen, als het gaat om hoe lasten worden verdeeld. Over de nadere uitwerking valt volgens hem "te praten" met de VVD. Maar hij vond het eerst aan het kabinet om de plannen gestalte te geven en ging niet op het verzoek van Dassen in.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Belastingen) noemt geen cijfers over kosten en compensatie voor de gewenste aanpassing van de vermogensbelasting (box 3). De discussie over de inkomstentegenvallers voor de staatskas is volgens de D66-bewindsman "het politieke gesprek van het najaar."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderombudsvrouw Margrite Kalverboer vindt "zonder twijfel" dat het kabinet tijdens de coronapandemie kinderrechten heeft geschonden, onder meer door de scholen te sluiten. Vooral de argumentatie daarbij verbijsterde haar, zei zij tegen de parlementaire enquĂȘtecommissie corona.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe regels die ingrepen tegen wolven makkelijker maken, komen er hoe dan ook voor de zomer. Staatssecretaris Silvio Erkens (Natuur) wil er graag over praten met de Kamer, maar ook zonder debat zet hij zijn maatregelen door. "Ik vind het onverantwoord om het over de zomer heen te tillen", zei hij woensdag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De basisschool van Forum voor Democratie in Almere heropent in augustus haar deuren. Twee jaar geleden werd de Renaissanceschool gesloten, omdat deze de financiering niet rondkreeg. De organisatie draaide alleen op private financiering van ouders en donateurs. Maar nu is het gelukt om financiering te krijgen van het Rijk, meldt FVD-oprichter Thierry Baudet op de website van de partij. Een woordvoerder van het ministerie van Onderwijs bevestigt dat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen stonden volgens Kinderombudsvrouw Margrite Kalverboer "niet bovenaan het prioriteitenlijstje" tijdens de coronapandemie. Kalverboer zei tegen de parlementaire enquĂȘtecommissie corona dat het belang van kinderen niet genoeg werd meegenomen in de besluitvorming.
1 dag geledenMOERDIJK (ANP) - Het alternatieve scenario voor Moerdijk waarin het dorp blijft bestaan en uitbreiding van het stroomnet rondom het dorp plaatsvindt, is totaal ongeloofwaardig, vindt gemeenteraadslid Jolijn Koevoets van de VVD. Burgemeester Aart-Jan Moerkerke vindt dat deze optie te weinig garanties biedt voor het dorp. "Er blijft nog te veel boven de markt hangen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer snapt niet goed waarom van tevoren al is vastgelegd hoeveel lokale omroepen er nog mogen overblijven na een hervorming. Dinsdagavond debatteert de Kamer over een wetswijziging die de lokale omroepen moet versterken. Onderdeel daarvan is dat het aantal lokale omroepen wordt teruggebracht van ruim tweehonderd lokale omroepen naar tachtig streekomroepen.
1 dag geleden