Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coalitie piekert over dekking voor afzwakken onderwijsbezuiniging

Coalitie piekert over dekking voor afzwakken onderwijsbezuiniging

DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen zoeken naar geld om een deel van de bezuinigingen op onderwijs te kunnen schrappen. Oppositiepartijen kunnen dat afdwingen, en een kansrijk oppositieverbond wil bijvoorbeeld het eigen risico voor gezondheidszorg minder verlagen dan de coalitie heeft afgesproken. Zorgminister Fleur Agema hoopt dat zij die prijs niet hoeft te betalen.

De coalitiepartijen onderhandelen met een alliantie van CDA, D66, ChristenUnie, SGP en JA21 over de onderwijsbegroting. Ze hopen de steun van de vijf oppositiepartijen te krijgen om die ook door de Eerste Kamer te kunnen loodsen. De coalitie heeft daar geen meerderheid en de bijna voltallige oppositie heeft al gedreigd de begroting te dwarsbomen als het kabinet de bezuinigingen volledig doorzet.

De vijf beoogde partners van de coalitie willen het gat dat in de begroting zou vallen, dichten door geld bij vooral de zorgbegroting weg te halen. Zo zou het eigen risico wat minder worden verlaagd. Dat zou volgens de vier ongeveer 20 euro per jaar schelen. Dat zou niettemin pijnlijk zijn voor regeringspartij PVV. Maar elk alternatief doet al gauw een of meerdere coalitiepartners pijn, zodat de coalitie de onderwijsbezuinigingen liefst zoveel mogelijk intact laat.

Andere maatregelen

Vicepremier Agema van de PVV, die in de campagne beloofde het eigen risico af te schaffen, voelt niets voor het afzwakken van de verlaging. "Ik hoop dat die gespaard blijft", zei ze in ochtendtalkshow Goedemorgen Nederland. Maar ze begrijpt "heel goed, natuurlijk dat als het linksom niet gaat, dat het rechtsom moet".

Ook de andere maatregelen die de oppositiepartijen aandragen om het schrappen van de bezuinigingen te dekken, liggen volgens ingewijden moeilijk. Zo voelt de VVD er vanouds niets voor dat medisch specialisten niet langer als zelfstandige, maar in loondienst zouden moeten werken. Het voorstel om de AOW flexibeler te maken, maakt volgens een bron nog de meeste kans. Wie na zijn 67e doorwerkt, zou voorlopig kunnen afzien van AOW en dan later een wat hogere AOW-uitkering kunnen krijgen.

Meer uit Binnenland

Frituurvet in riool kost waterschappen miljoenen euro's

DEN HAAG (ANP) - De Unie van Waterschappen roept Nederlanders op het frituurvet dat in aanloop naar oud en nieuw wordt gebruikt om oliebollen te bakken niet door de gootsteen of het toilet te spoelen. Het vet stolt in het riool en zorgt geregeld voor verstoppingen, waarschuwt de koepelorganisatie. Dat en het zuiveren van het frituurvet uit het water kost de waterschappen jaarlijks miljoenen euro's.

8 minuten geleden
Meer vuurwerk in beslag genomen dan vorig jaar

DEN HAAG (ANP) - De opsporingsdiensten hebben meer verboden vuurwerk in beslag genomen dan vorig jaar, blijkt uit de dinsdag bijgewerkte Vuurwerkbarometer van het Openbaar Ministerie. In de afgelopen week is 7433 kilo in beslag genomen. Daarmee staat de teller dit jaar al op ruim 112.223 kilo, terwijl het jaar nog niet voorbij is.

16 minuten geleden
TivoliVredenburg trok recordaantal van 1,5 miljoen bezoekers

UTRECHT (ANP) - TivoliVredenburg heeft in 2025 voor het eerst meer dan 1,5 miljoen bezoekers ontvangen, meldt het poppodium dinsdag. Bij de Utrechtse concertzaal vonden dit recordjaar ruim 2300 concerten en evenementen plaats en stonden zo'n 15.000 artiesten, musici en sprekers op de podia. TivoliVredenburg werd ooit ontworpen voor 600.000 gasten.

18 minuten geleden
Rijkswaterstaat strooit voor het eerst dit najaar in hele land

DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat heeft in de nacht van maandag op dinsdag voor het eerst dit najaar in het hele land zout gestrooid om gladheid op wegen tegen te gaan. Eerder werd al wel gestrooid in bepaalde regio's.

1 uur geleden
Advocaat verdachte moord op vader: 'hiaten' in conclusies NFI

ALKMAAR (ANP) - De advocaat van Thijmen V. (33) uit Heerhugowaard die ervan wordt verdacht dat hij in 2021 zijn vader heeft vermoord en het lichaam heeft verstopt in twee vriezers, zegt dat er "hiaten" zijn in de conclusie van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) over de doodsoorzaak van het slachtoffer. Hij heeft een medisch deskundige ingeschakeld die kritisch is op de conclusies van het NFI. De conclusies zouden niet overeenkomen met wat de verdachte tijdens het onderzoek heeft verklaard.

2 uur geleden
Weeronline: winderig tijdens jaarwisseling, oppassen met vuurwerk

HOUTEN (ANP) - Weeronline verwacht tijdens de jaarwisseling "vrij veel" wind. Voornamelijk in de kustregio's waait een matige tot krachtige westenwind. Hierdoor is het volgens het weerbureau "extra oppassen geblazen met vuurwerk".

4 uur geleden
KNMI: 2025 niet warmste ooit, maar wel in top 10

DE BILT (ANP) - Het was in 2025 zo warm in Nederland dat het jaar wordt opgenomen in de top 10 van warmste jaren sinds het begin van de metingen. Het KNMI drukt de temperatuur van elk jaar uit in een blauw of rood streepje. 2025 krijgt de kleur donkerrood.

4 uur geleden