
Coalitie ook verdeeld over detentie voor minderjarige asielzoeker
DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer, waaronder coalitiepartijen D66 en ChristenUnie, wil niet dat gezinnen met minderjarige kinderen en alleenstaande minderjarige asielzoekers (amv'ers) bij hun asielaanvraag in detentie worden gezet. Dat is een van de voorstellen waar de Europese ministers van Justitie en Buitenlandse Zaken donderdag en vrijdag over spreken als onderdeel van een Europees asielpact. Het kabinet staat, tot afgrijzen van veel Kamerfracties, achter dat voorstel.
Het is de zoveelste keer dat D66 en CU in het asieldossier lijnrecht tegenover hun coalitiegenoten VVD en CDA staan. De laatste twee fracties zijn voor een strenger asielbeleid dan D66 en CU.
Een motie van Volt, waarin het kabinet wordt opgeroepen in Europa te pleiten om gezinnen met kinderen onder de 18 jaar en amv'ers van detentie uit te sluiten, kreeg echter geen meerderheid. D66 en ChristenUnie stemden wel voor deze motie, die was ontraden door staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken).
Verworpen motie
Ook een motie van D66 om, als de Europese lidstaten hiertoe toch besluiten in ieder geval af te dwingen dat de kinderen goed worden behandeld, werd verworpen. Anne-Marijke Podt (D66) wilde regelen dat zij begeleiding, onderwijs, zorg en persoonlijke vrijheid krijgen en dat er een maximale termijn wordt vastgelegd die de grensprocedure voor minderjarigen mag duren.
De Europese lidstaten bespreken de komende dagen in Luxemburg een voorstel om een verplichte grensprocedure in te voeren. Bij asielzoekers wordt aan de buitengrenzen, in een soort 'niemandsland', onder meer de identiteit vastgesteld. Bij asielzoekers die weinig kans hebben op asiel, wordt ook meteen gekeken of zij daar mogelijk toch recht op hebben. In de tussentijd worden zij in 'door overheid gecontroleerde locaties' opgevangen, zei Van der Burg tijdens een Kamerdebat ter voorbereiding op het overleg. Het woord detentie wilde hij, tot ergernis van de Kamer, niet in de mond nemen.
Grensbewaking
Een meerderheid van de Kamer wil dat de Nederlandse grensbewaking wordt geïntensiveerd. De Kamer stemde daartoe in met een motie van JA21 die het kabinet daartoe oproept. Volgens Joost Eerdmans (JA21) kan daarmee illegale migratie worden tegengegaan en het kan ook een ontmoedigend effect op de asielinstroom hebben.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De provincies hebben demissionair minister Mona Keijzer van Asiel en Migratie opgeroepen om de spreidingswet uit te voeren, in plaats van te vragen om noodopvanglocaties. Acht provincies kregen deze week het verzoek om met spoed elk 325 extra plekken in de noodopvang te realiseren. Als reactie stuurden de commissarissen van de Koning een gezamenlijke brief aan Keijzer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) kiest voor de bekritiseerde kabelroute langs Schiermonnikoog. Er moeten zware kabels door de Waddenzee komen om windenergie van de Noordzee aan land te brengen. Dit is volgens de klimaat- en energieminister de 'snelste en meest betrouwbare route', schrijft ze in een Kamerbrief.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid voor Forum voor Democratie (FVD) Ralf Dekker nam in maart deel aan een videoconferentie met Russische politici, waarachter een campagne van het Kremlin schuilging om de NAVO te ondermijnen. Dat schrijft NRC.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland zegt blij te zijn met de uitspraak van de Raad van State over de asielaanvragen van mensen uit Jemen. De hoogste bestuursrechter oordeelde woensdag dat demissionair minister David van Weel van Asiel beter moet uitleggen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Asiel, VVD) moet beter onderbouwen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen, oordeelt de Raad van State. Momenteel is het beleid dat Jemenieten alleen mogen blijven als zij persoonlijk gevaar lopen. De minister vindt dat er geen sprake is van een uitzonderlijk onveilige situatie, waarin alle asielzoekers zouden mogen blijven. Maar de hoogste bestuursrechter vindt dat hij dit niet goed heeft gemotiveerd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vergeleken met de vorige Tweede Kamerverkiezingen zijn meer partijen van plan hun programma te laten doorrekenen door het Centraal Planbureau (CPB). Zeker tien partijen zijn dit van plan. De vorige keer waren het er acht. Vooral kleinere oppositiepartijen doen niet mee, uit principiële redenen of omdat ze het te veel moeite vinden.
3 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is tevreden met de afspraak die de Amerikaanse president Donald Trump en NAVO-baas Mark Rutte hebben gemaakt om op kosten van Europese lidstaten van het bondgenootschap extra Amerikaanse wapens naar Oekraïne te sturen. "Ik ben erg blij dat Europa en de VS op dit punt op een lijn zitten", zei demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) voor het begin van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
3 dagen geleden