Coalitie gaat volledig verdeeld begrotingsonderhandeling in
DEN HAAG (ANP) - De regeringscoalitie moet in augustus onderhandelen over de begroting van volgend jaar, maar de meningen over wat er moet gebeuren tegen armoede zijn enorm verdeeld, bleek woensdag tijdens een debat. De VVD liet eerder op de dag, tot verbazing van de coalitiepartners, weten niets te zien in het verhogen van uitkeringen. Maar de overige regeringspartijen kijken daar heel anders naar. "Het sociaal minimum móét omhoog", aldus D66-Kamerlid Hülya Kat.
Er zal dus wel degelijk opnieuw een pakket met koopkrachtmaatregelen moeten komen, vindt de D66'er. Ze laat doorschemeren waarde te hechten aan de adviezen van de commissie Sociaal Minimum die vorige week een belangrijk advies uitbracht. De bijstand en het minimumloon moeten omhoog, en het kabinet moet kijken naar het verhogen van de huurtoeslag én regelingen voor kinderen. Zonder die ingrepen, die optellen tot 6 miljard euro, komen mensen op het bestaansminimum tientallen tot honderden euro's per maand tekort.
De VVD ziet niets in die aanbevelingen, maar wil vooral maatregelen om mensen aan het werk te krijgen. "Ik ben er heilig van overtuigd dat werk dé oplossing is om duurzaam uit armoede te komen", zei VVD'er Daan de Kort. Hij ziet weinig in "compensatiemaatregelen waardoor mensen te afhankelijk worden van de overheid".
Ceder verbaasd
"Ik vind dat niet alleen een politiek verschil, ik vind het gewoon ongeloofwaardig", oordeelde Don Ceder van de kleinste coalitiepartij ChristenUnie. Hij wijst erop, in navolging van Kat, dat ook de VVD advies wilde inwinnen van de commissie Sociaal Minimum. Hij was verbaasd over de uitspraken van De Kort en nam er afstand van in het debat. "Er ligt een grote taak bij de augustusbesluitvorming om recht te doen aan de aangestipte punten in dit rapport", vindt Ceder. Maar de ChristenUnie-politicus benadrukt wel dat er nog onderhandeld moet worden met vier coalitiepartijen en dat we in een "tijd van schaarste" leven: het kabinet moet zuinig zijn op belastinggeld.
CDA-Kamerlid Hilde Palland benadrukt dat haar partij al in het verkiezingsprogramma pleitte om eens in de zoveel tijd het sociaal minimum te herijken. Zij wees ook op de belangrijke bevindingen van het rapport, maar gaf nog niet prijs of haar partij de aanbevelingen van de commissie wil opvolgen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben woensdag zorgen geuit over de dinsdag aangekondigde stop voor nieuwe stroomaansluitingen in een deel van de provincie Utrecht. Kamerleden willen weten of de stop die in juli ingaat echt tijdelijk blijft en hoe het kabinet voorkomt dat ook andere regio's hiermee te maken krijgen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil na vragen van journalisten niet zeggen of hij druk heeft uitgeoefend op D66-senatoren om de asielwetten door de Eerste Kamer te krijgen. Dinsdag sneuvelde de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer.
23 uur geleden