Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coalitie en oppositieverbond praten donderdag door over onderwijs

Coalitie en oppositieverbond praten donderdag door over onderwijs

DEN HAAG (ANP) - Na een dag met meerdere overleggen zijn de coalitie en het 'monsterverbond' van oppositiepartijen niet tot een akkoord gekomen over de onderwijsbegroting. Ze praten donderdagochtend weer verder. Daarmee wordt het steeds onwaarschijnlijker dat de oorspronkelijke planning wordt gehaald om donderdagmiddag te stemmen over de begrotingen van ministeries die met Prinsjesdag zijn gepresenteerd.

"Er is nog veel werk aan de winkel en daarom gaan we er nu allemaal een nachtje rustig over slapen", zei D66-leider Rob Jetten na een overleg van ongeveer een half uur. Hierbij waren ook de partijleiders aanwezig van de coalitiepartijen PVV, VVD en BBB en de oppositiepartijen CDA, ChristenUnie, SGP en JA21. Duofractievoorzitter van NSC Nicolien van Vroonhoven was afwezig wegens een privéafspraak en had zich niet laten vervangen.

Chris Stoffer (SGP) zei dat de onderhandelende partijen een "stapje verder" waren gekomen, maar nog geen akkoord hadden bereikt. "Nee, want anders waren we wel juichend naar buiten gelopen."

1,3 miljard euro

De coalitie heeft het oppositieverbond eerder op woensdag voorgesteld om 650 miljoen van de 2 miljard euro aan bezuinigingen op het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap terug te draaien. Dat deden ze nadat de oppositiepartijen het openingsbod van de coalitie om 363 miljoen euro minder te bezuinigen hadden afgewezen.

De aanvankelijke inzet van het verbond was om 1,3 miljard euro aan bezuinigingen door te strepen. Anders dreigden de oppositiepartijen tegen de onderwijsbegroting te stemmen in de Eerste Kamer en deze daarmee te laten stranden.

Langstudeerboete

In het jongste voorstel van de coalitie wordt geopperd om de langstudeerboete te schrappen. Ook stellen zij voor om de maatschappelijke diensttijd niet helemaal weg te bezuinigen. Christelijke partijen hechten veel belang aan dit programma om jongeren aan vrijwilligerswerk te helpen.

De oppositiepartijen hebben laten weten dat ze pas akkoord kunnen gaan als duidelijk is waar de teruggedraaide bezuinigingen uit worden betaald. Maar bij het voorstel van de coalitie werd nog niets gezegd over deze zogenoemde 'dekking'. Ook dit kan nog een discussiepunt worden, terwijl de stemming over de begrotingen donderdag op de planning staat rond 13.00 uur. Deze stemronde kan eventueel worden uitgesteld als een Kamermeerderheid hierom verzoekt.

Meer uit Politiek

Meeste lijsttrekkers gemeenteraadsverkiezingen zijn man

DEN HAAG (ANP) - De meeste lijsttrekkers voor de gemeenteraadsverkiezingen zijn man. Dat analyseerde stichting Stem op een Vrouw op basis van de kieslijsten. Het gaat om bijna 70 procent, tegenover iets meer dan 30 procent vrouwen. Ook op vrijwel elke andere plek op de lijsten staan meer mannen dan vrouwen. In 38 procent van de kieslijsten staat een vrouw op nummer 2.

3 uur geleden
Een derde van de kandidaten gemeenteraadsverkiezingen is vrouw

DEN HAAG (ANP) - Een derde van de kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen is vrouw. Dit komt overeen met hoe de raden momenteel zijn samengesteld. Dat meldt stichting Stem op een Vrouw, die de kandidatenlijsten van alle gemeenten analyseerde. Het aandeel op de lijst is iets hoger dan bij de verkiezingen vier jaar geleden, toen nog 27 procent van de kandidaten een vrouw was.

3 uur geleden
Minister Van den Brink vergroot kans op asiel voor Soedanezen

DEN HAAG (ANP) - Soedanese vluchtelingen die zich melden in Nederland maken door een wijziging in het beleid meer kans op asiel, meldt minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) in een Kamerbrief. Inwoners uit zes regio's in het in oorlog verkerende Afrikaanse land konden al langer asiel aanvragen met het argument dat ze risico lopen op willekeurig geweld. Dat wordt uitgebreid naar heel Soedan. Ook komen bepaalde specifieke groepen sneller in aanmerking voor een vluchtelingenstatus.

21 uur geleden
Steun in Tweede Kamer voor extra traumahelikopter vliegveld Teuge

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer staat achter het plan om een extra traumahelikopter in te zetten bij het Gelderse vliegveld Teuge. Dat melden initiatiefnemers VVD en BBB na berichtgeving van RTL Nieuws. De partijen hadden dit plan al langer, en zijn er nu naar eigen zeggen in geslaagd om de benodigde 15 miljoen euro vrij te maken op de begroting.

1 dag geleden
DENK dient wetsvoorstel in tegen discriminatie bij sollicitaties

DEN HAAG (ANP) - DENK stelt een initiatiefwet voor die discriminatie bij sollicitaties tegen moet gaan. Eerder sneuvelde een vergelijkbaar voorstel van voormalig minister Karien van Gennip (Sociale Zaken, CDA) in de Eerste Kamer, omdat de VVD zorgen had over de uitvoerbaarheid en regeldruk. Kamerlid Doğukan Ergin dient een nieuwe versie in van dat plan waarin hij die zorgen heeft geprobeerd weg te nemen.

1 dag geleden
Lokale lijsttrekkers zien achteruitgang kwaliteit gemeenteraad

DEN HAAG (ANP) - Lokale lijsttrekkers zien de kwaliteit van de gemeenteraad achteruitgaan. Dat werd duidelijk tijdens een debat met zes lijsttrekkers in Nieuwspoort, in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart. "If you pay peanuts, you get monkeys", zei Richard de Mos van Hart voor Den Haag daarover.

1 dag geleden
Kabinet werkt voorlopig geen wetgeving over pensioenleeftijd uit

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat voorlopig geen wetgeving uitwerken om de pensioenleeftijd sneller te laten oplopen. Ministers hebben maandag in een gesprek met vakbonden FNV, CNV en VCP aangeboden om dit voorstel "in de ijskast" te zetten, zeiden de bonden na afloop.

1 dag geleden