Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coalitie en oppositieverbond praten donderdag door over onderwijs

Coalitie en oppositieverbond praten donderdag door over onderwijs

DEN HAAG (ANP) - Na een dag met meerdere overleggen zijn de coalitie en het 'monsterverbond' van oppositiepartijen niet tot een akkoord gekomen over de onderwijsbegroting. Ze praten donderdagochtend weer verder. Daarmee wordt het steeds onwaarschijnlijker dat de oorspronkelijke planning wordt gehaald om donderdagmiddag te stemmen over de begrotingen van ministeries die met Prinsjesdag zijn gepresenteerd.

"Er is nog veel werk aan de winkel en daarom gaan we er nu allemaal een nachtje rustig over slapen", zei D66-leider Rob Jetten na een overleg van ongeveer een half uur. Hierbij waren ook de partijleiders aanwezig van de coalitiepartijen PVV, VVD en BBB en de oppositiepartijen CDA, ChristenUnie, SGP en JA21. Duofractievoorzitter van NSC Nicolien van Vroonhoven was afwezig wegens een privéafspraak en had zich niet laten vervangen.

Chris Stoffer (SGP) zei dat de onderhandelende partijen een "stapje verder" waren gekomen, maar nog geen akkoord hadden bereikt. "Nee, want anders waren we wel juichend naar buiten gelopen."

1,3 miljard euro

De coalitie heeft het oppositieverbond eerder op woensdag voorgesteld om 650 miljoen van de 2 miljard euro aan bezuinigingen op het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap terug te draaien. Dat deden ze nadat de oppositiepartijen het openingsbod van de coalitie om 363 miljoen euro minder te bezuinigen hadden afgewezen.

De aanvankelijke inzet van het verbond was om 1,3 miljard euro aan bezuinigingen door te strepen. Anders dreigden de oppositiepartijen tegen de onderwijsbegroting te stemmen in de Eerste Kamer en deze daarmee te laten stranden.

Langstudeerboete

In het jongste voorstel van de coalitie wordt geopperd om de langstudeerboete te schrappen. Ook stellen zij voor om de maatschappelijke diensttijd niet helemaal weg te bezuinigen. Christelijke partijen hechten veel belang aan dit programma om jongeren aan vrijwilligerswerk te helpen.

De oppositiepartijen hebben laten weten dat ze pas akkoord kunnen gaan als duidelijk is waar de teruggedraaide bezuinigingen uit worden betaald. Maar bij het voorstel van de coalitie werd nog niets gezegd over deze zogenoemde 'dekking'. Ook dit kan nog een discussiepunt worden, terwijl de stemming over de begrotingen donderdag op de planning staat rond 13.00 uur. Deze stemronde kan eventueel worden uitgesteld als een Kamermeerderheid hierom verzoekt.

Meer uit Politiek

Burgemeester Gorinchem: Turkse gemeenschap kreeg veel te verduren

GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.

1 uur geleden
Bij drie stembureaus in Gorinchem geen opmerkelijkheden

GORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.

2 uur geleden
Stembureaus Gorinchem dicht, tellen begint

GORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.

3 uur geleden
Europarlementariërs willen hogere straffen voor antisemitisme

STRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.

5 uur geleden
FME pleit voor meer energiesteun nu Brussel meer hulp toestaat

ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.

9 uur geleden
Halsema vindt dat regering excuses aan Molukkers moet maken

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering zou excuses moeten maken aan de duizenden Molukse ex-militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) en hun gezinnen die in de jaren vijftig gedwongen naar Nederland kwamen. Dat zou "een betekenisvol gebaar" zijn, zeker nu de eerste generatie Molukkers nog in leven is. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema woensdag bij een herdenking van de aankomst van ruim 4000 Molukkers in Amsterdam, 75 jaar geleden.

9 uur geleden
Advies Aboutaleb: hervat onderhandelingen Hart voor Den Haag, D66

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.

1 dag geleden