Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coalitie en oppositieverbond praten donderdag door over onderwijs

Coalitie en oppositieverbond praten donderdag door over onderwijs

DEN HAAG (ANP) - Na een dag met meerdere overleggen zijn de coalitie en het 'monsterverbond' van oppositiepartijen niet tot een akkoord gekomen over de onderwijsbegroting. Ze praten donderdagochtend weer verder. Daarmee wordt het steeds onwaarschijnlijker dat de oorspronkelijke planning wordt gehaald om donderdagmiddag te stemmen over de begrotingen van ministeries die met Prinsjesdag zijn gepresenteerd.

"Er is nog veel werk aan de winkel en daarom gaan we er nu allemaal een nachtje rustig over slapen", zei D66-leider Rob Jetten na een overleg van ongeveer een half uur. Hierbij waren ook de partijleiders aanwezig van de coalitiepartijen PVV, VVD en BBB en de oppositiepartijen CDA, ChristenUnie, SGP en JA21. Duofractievoorzitter van NSC Nicolien van Vroonhoven was afwezig wegens een privéafspraak en had zich niet laten vervangen.

Chris Stoffer (SGP) zei dat de onderhandelende partijen een "stapje verder" waren gekomen, maar nog geen akkoord hadden bereikt. "Nee, want anders waren we wel juichend naar buiten gelopen."

1,3 miljard euro

De coalitie heeft het oppositieverbond eerder op woensdag voorgesteld om 650 miljoen van de 2 miljard euro aan bezuinigingen op het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap terug te draaien. Dat deden ze nadat de oppositiepartijen het openingsbod van de coalitie om 363 miljoen euro minder te bezuinigen hadden afgewezen.

De aanvankelijke inzet van het verbond was om 1,3 miljard euro aan bezuinigingen door te strepen. Anders dreigden de oppositiepartijen tegen de onderwijsbegroting te stemmen in de Eerste Kamer en deze daarmee te laten stranden.

Langstudeerboete

In het jongste voorstel van de coalitie wordt geopperd om de langstudeerboete te schrappen. Ook stellen zij voor om de maatschappelijke diensttijd niet helemaal weg te bezuinigen. Christelijke partijen hechten veel belang aan dit programma om jongeren aan vrijwilligerswerk te helpen.

De oppositiepartijen hebben laten weten dat ze pas akkoord kunnen gaan als duidelijk is waar de teruggedraaide bezuinigingen uit worden betaald. Maar bij het voorstel van de coalitie werd nog niets gezegd over deze zogenoemde 'dekking'. Ook dit kan nog een discussiepunt worden, terwijl de stemming over de begrotingen donderdag op de planning staat rond 13.00 uur. Deze stemronde kan eventueel worden uitgesteld als een Kamermeerderheid hierom verzoekt.

Meer uit Politiek

Ministers ontwijken vragen over gevolgen zorgbezuinigingen

DEN HAAG (ANP) - De twee zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk hebben vragen van alle oppositiepartijen over de gevolgen van de bezuinigingen op de zorg niet beantwoord. De ministers schetsten tijdens het debat over de zorgbegroting steeds weer vergezichten over de noodzaak van de bezuinigingen, die tot 10 miljard euro moeten opleveren.

23 uur geleden
Kamer ziet niets in JA21-voorstel 'noodvoorraad' Gronings gas

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer ziet niets in het voorstel van JA21 om het gasveld in Groningen te gebruiken als noodvoorraad als de import van gas dreigt te stokken. D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA willen niet tornen aan eerder gemaakte afspraken om het Groningenveld gesloten te houden.

1 dag geleden
Kamer positief over inzet marinefregat in Middellandse Zee

DEN HAAG (ANP) - Hoewel er nog geen besluit is genomen door het kabinet over een defensieve inzet van een marinefregat in de Middellandse Zee, staat een meerderheid van de Tweede Kamer hier positief tegenover. Frankrijk heeft Nederland gevraagd om Zr. Ms. Evertsen als ondersteuning mee te sturen met het vliegdekschip Charles de Gaulle.

1 dag geleden
Hamer: kabinet moet meer doen tegen geweld tegen vrouwen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet meer inzetten op een cultuurverandering om geweld tegen vrouwen tegen te gaan, stelt Mariëtte Hamer. De Regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld ziet in het coalitieakkoord van D66, VVD en CDA "nog onvoldoende aanknopingspunten". Het gereserveerde bedrag van ongeveer 10 miljoen euro is volgens Hamer niet genoeg.

1 dag geleden
Minister wil herbeoordeling van rapport over moslimjongeren

DEN HAAG (ANP) - Minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie) wil een herbeoordeling van een rapport over discriminatie van moslimjongeren dat een aantal weken geleden verscheen. Reden is berichtgeving van Trouw, waaruit blijkt dat er mogelijk sprake was van belangenverstrengeling.

1 dag geleden
StemWijzer gemeenteraadsverkiezingen ruim miljoen keer ingevuld

DEN HAAG (ANP) - De StemWijzer die twee weken terug online ging, is inmiddels meer dan een miljoen keer ingevuld. Dat meldt ProDemos, initiatiefnemer van de StemWijzer. De stemhulp is op maat ontwikkeld voor 258 gemeenten en bestaat uit zo'n dertig stellingen over lokale thema's.

1 dag geleden
Inwoners Moerdijk vragen perspectief en vergoeding van politiek

DEN HAAG (ANP) - Inwoners van Moerdijk willen duidelijkheid over het lot van hun dorp en hulp bij het leefbaar houden van het dorp. Ook pleiten ze voor een vergoeding voor mensen die noodgedwongen moeten verhuizen. Die boodschap geven vier inwoners van het Brabantse dorp tijdens een gesprek in de Tweede Kamer.

1 dag geleden