Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Coalitie en oppositieverbond praten donderdag door over onderwijs

Coalitie en oppositieverbond praten donderdag door over onderwijs

DEN HAAG (ANP) - Na een dag met meerdere overleggen zijn de coalitie en het 'monsterverbond' van oppositiepartijen niet tot een akkoord gekomen over de onderwijsbegroting. Ze praten donderdagochtend weer verder. Daarmee wordt het steeds onwaarschijnlijker dat de oorspronkelijke planning wordt gehaald om donderdagmiddag te stemmen over de begrotingen van ministeries die met Prinsjesdag zijn gepresenteerd.

"Er is nog veel werk aan de winkel en daarom gaan we er nu allemaal een nachtje rustig over slapen", zei D66-leider Rob Jetten na een overleg van ongeveer een half uur. Hierbij waren ook de partijleiders aanwezig van de coalitiepartijen PVV, VVD en BBB en de oppositiepartijen CDA, ChristenUnie, SGP en JA21. Duofractievoorzitter van NSC Nicolien van Vroonhoven was afwezig wegens een privéafspraak en had zich niet laten vervangen.

Chris Stoffer (SGP) zei dat de onderhandelende partijen een "stapje verder" waren gekomen, maar nog geen akkoord hadden bereikt. "Nee, want anders waren we wel juichend naar buiten gelopen."

1,3 miljard euro

De coalitie heeft het oppositieverbond eerder op woensdag voorgesteld om 650 miljoen van de 2 miljard euro aan bezuinigingen op het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap terug te draaien. Dat deden ze nadat de oppositiepartijen het openingsbod van de coalitie om 363 miljoen euro minder te bezuinigen hadden afgewezen.

De aanvankelijke inzet van het verbond was om 1,3 miljard euro aan bezuinigingen door te strepen. Anders dreigden de oppositiepartijen tegen de onderwijsbegroting te stemmen in de Eerste Kamer en deze daarmee te laten stranden.

Langstudeerboete

In het jongste voorstel van de coalitie wordt geopperd om de langstudeerboete te schrappen. Ook stellen zij voor om de maatschappelijke diensttijd niet helemaal weg te bezuinigen. Christelijke partijen hechten veel belang aan dit programma om jongeren aan vrijwilligerswerk te helpen.

De oppositiepartijen hebben laten weten dat ze pas akkoord kunnen gaan als duidelijk is waar de teruggedraaide bezuinigingen uit worden betaald. Maar bij het voorstel van de coalitie werd nog niets gezegd over deze zogenoemde 'dekking'. Ook dit kan nog een discussiepunt worden, terwijl de stemming over de begrotingen donderdag op de planning staat rond 13.00 uur. Deze stemronde kan eventueel worden uitgesteld als een Kamermeerderheid hierom verzoekt.

Meer uit Politiek

Van den Brink doet 'alles wat nodig is' voor steun asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.

7 uur geleden
Palmen: toeslagenouders merken niets van opgedoken datakluis

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.

9 uur geleden
Coalitie wil bedrijven tegemoetkomen in elektriciteitskosten

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.

9 uur geleden
Kamer wil opheldering over datakluis met toeslagendocumenten

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.

10 uur geleden
Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

1 dag geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

1 dag geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

1 dag geleden