Coalitie: afhandeling toeslagenschandaal mag extra geld kosten
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet wil dan flink bezuinigen, maar het zal zich "welwillend" opstellen tegenover twee voorziene kostenposten. Voorstellen voor een nieuw arbeidsongeschiktheidsstelsel en "met betrekking tot de verdere afhandeling van de toeslagenaffaire" hoeven niet direct op een 'nee' te rekenen van aanstaand minister van Financiën Eelco Heinen. Dat blijkt uit het verslag van formateur Richard van Zwol.
Voor een alternatieve manier om toeslagenouders te compenseren trok het demissionaire kabinet samen met de Tweede Kamer in zijn nadagen nog dik 2 miljard euro uit. Dat geld is opzij gezet voor de 'methode Laurentien" naar de stichting van de prinses. Het is nog wel de bedoeling dat die stichting eerst aan bepaalde voorwaarden voldoet. Maar als het ministerie van Financiën met de Stichting (Gelijk)waardig Herstel tot een overeenstemming komt, is het budget alvast beschikbaar. De afhandeling van het toeslagenschandaal kost al meerdere miljarden.
Het nieuwe kabinet zal ook aan de slag moeten met aanbevelingen van de Onafhankelijke Commissie Toekomst Arbeidsongeschiktheidsstelsel (OCTAS). De arbeidsongeschiktheidsregelingen, waar bijna 800.000 mensen mee te maken hebben, zijn veel te ingewikkeld en werken in de praktijk vaak niet goed uit. Het stelsel kent veel hardheden waardoor mensen in de knel komen. De OCTAS had aanbevolen het stelsel flink te herzien, en schetste hiervoor drie mogelijk te bewandelen paden. Dit kabinet zal moeten kiezen hoe het nieuwe stelsel eruit komt te zien, en daar hangt een flinke prijskaart aan.
Arbeidsongeschiktheid
De commissie zelf becijferde dat het "grofweg tussen de 1 en 2 miljard euro" zal kosten om tot een beter stelsel te komen. De precieze kostenpost zal afhangen van de keuzes die het kabinet-Schoof maakt. Commissievoorzitter Roos Vermeij zei bij de presentatie van het rapport overigens dat er vooral geïnvesteerd moet worden in het voorkomen van arbeidsongeschiktheid.
Eventuele extra uitgaven vallen "uiteraard wel binnen alle financiële spelregels", benadrukte Van Zwol in een korte toelichting op zijn verslag.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het zou "zeer ongewenst" zijn als de Europese Unie zonder instemming van België gebruik gaat maken van bevroren Russische tegoeden. Dat zei demissionair premier Dick Schoof dinsdag in een debat over de EU-top later deze week waar een besluit valt over financiële steun aan Oekraïne voor de komende twee jaar.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert spreekt woensdag met de leiders van zeven kleinere fracties. Het gaat om de fractievoorzitters van de ChristenUnie, Volt, DENK, Partij voor de Dieren, BBB, SGP en SP. Tussendoor en ook 's avonds overlegt ze met de leiders van D66, CDA en VVD.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag meerdere moties aangenomen waarin staat dat Nederland de Amerikaanse militaire acties in het Caribisch gebied niet moet steunen. De Kamer wil niet dat Nederland militaire steun biedt, helpt bij de voorbereidingen of inlichtingen deelt met de Verenigde Staten. Ook heeft de Kamer militaire steun voor het Caribische deel van het koninkrijk uitgesproken.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil nog deze week in debat met de ministers Femke Wiersma (Landbouw, BBB), Robert Tieman (Infrastructuur, BBB) en staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu, VVD) over mestregels. Vorige week kwam naar buiten dat tussen deze drie demissionaire bewindspersonen een conflict is ontstaan over mestregels die vanaf 1 januari 2026 moeten ingaan. Of het plan nog voor de kerstvakantie in het kabinet wordt besproken, is onzeker.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat er in 2027 één landelijke doorstroomtoets komt voor basisschoolleerlingen. Dinsdagmiddag werd een motie van D66-Kamerlid Ilana Rooderkerk, die hierom vroeg, aangenomen. Tijdens een debat afgelopen donderdag zei demissionair staatssecretaris van Onderwijs Koen Becking (VVD) nog dat het niet mogelijk is om dit voor het schooljaar 2029-2030 voor elkaar te krijgen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er een transparantieverplichting komt over het privébezit van het koninklijk huis. De Kamer wil ook dat uitkeringsgerechtigde leden van het koninklijk huis evenveel belasting gaan betalen als alle andere Nederlanders. Daarvoor moet de grondwet worden aangepast.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor de initiatiefwet van D66 en VVD gestemd die embryokweek voor onderzoek mogelijk maakt. De initiatiefnemers hopen dat dit leidt tot medische doorbraken, waardoor ivf-behandelingen worden verbeterd en erfelijke ziektes vroegtijdig kunnen worden opgespoord. ChristenUnie en SGP pleitten voorafgaand aan de stemming nog vurig tegen het voorstel.
14 uur geleden