Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

COA: zondag nog eens tweehonderd mensen naar Zoutkamp

COA: zondag nog eens tweehonderd mensen naar Zoutkamp

TER APEL (ANP) - Zondag zullen naar verwachting nog eens zo'n tweehonderd mensen vanaf Ter Apel met bussen naar de nieuwe 'wachtkamer' voor asielzoekers bij het Groningse Zoutkamp worden gebracht. Daarmee zal het aantal mensen in de opvang op een terrein van Defensie in de Marnewaard uitkomen op ongeveer 450, aangezien er inmiddels al circa 250 mensen zijn, meldt een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) zondagochtend.

Zaterdag werden de eerste asielzoekers van het aanmeldcentrum in Ter Apel naar de tijdelijke 'wachtkamer' bij Zoutkamp overgebracht. De asielzoekers gaan per bus van Ter Apel naar Zoutkamp, een rit van ongeveer 100 kilometer van het zuidoosten naar het noordwesten van de provincie Groningen. Zondag is ook al een eerste bus vertrokken richting Zoutkamp, aldus de woordvoerder van het COA. In de eerste dagen zou het complex plaats bieden aan ongeveer 250 mensen, om de komende tijd te worden uitgebreid naar 700 plekken. Op de vraag of Zoutkamp al plek heeft voor 450 mensen, geeft de woordvoerder van het COA aan dat dat het geval is. "Anders zouden ze er niet naartoe worden gebracht."

In Zoutkamp kunnen de asielzoekers een paar dagen blijven totdat Ter Apel plek heeft om hun asielaanvraag te registreren. Asielzoekers die zich voor het eerst melden in Ter Apel, krijgen een nummer, waarmee ze kunnen worden opgeroepen. Vervolgens gaan ze naar Zoutkamp. Het duurt maximaal zeven dagen voordat de asielzoekers per bus vanuit Zoutkamp weer terug worden gebracht naar Ter Apel voor registratie van hun asielaanvraag. Vervolgens gaan ze naar opvanglocaties in andere delen van het land.

Noodverordening

De aanpak moet voorkomen dat mensen weer buiten voor de poorten van het aanmeldcentrum gaan slapen, zoals de afgelopen tijd geregeld gebeurde. Sinds zaterdag 12.00 uur geldt een noodverordening rond het aanmeldcentrum in Ter Apel. Onder de verordening is het voor asielzoekers die nog niet zijn geregistreerd bij het aanmeldcentrum in principe verboden zich rond het centrum te begeven. Het verbod geldt niet voor mensen die al wel staan geregistreerd of mensen die een afspraak hebben bij het aanmeldcentrum om zich te laten registreren. De tekst van de verordening werd zaterdagavond nog wel aangepast, waardoor ook asielzoekers die voor het eerst aankomen in Ter Apel voor een asielaanvraag en geen afspraak hebben, alsnog welkom zijn bij het aanmeldcentrum.

Volgens de woordvoerder van het COA heeft voor zover bekend niemand de nacht van zaterdag op zondag buiten voor de poorten van Ter Apel doorgebracht. "Iedereen heeft een plek kunnen krijgen", zegt ze. Wel kan het zijn dat mensen uit eigen wil hebben besloten er te blijven, geeft ze aan, hoewel zaterdagavond laat het hele terrein helemaal leeg was, vertelt ze.

Meer uit Binnenland

Voor het derde jaar op rij minder verkeersongelukken

DEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.

3 uur geleden
Man zwaargewond bij steekincident in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.

5 uur geleden
In de nacht plaatselijk dichte mist in het noorden van het land

DE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.

9 uur geleden
Kabinet betaalt 5,7 miljoen euro voor kunstroof Drents Museum

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.

16 uur geleden
Nederland wil niet morrelen aan EU-toelatingsregels voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.

20 uur geleden
OM eist 14 jaar cel en tbs tegen verdachte zedenzaak Barendrecht

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.

20 uur geleden
Drukte bij informatiepunt over explosie in Utrechts stadhuis

UTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.

20 uur geleden