Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

COA: zo'n 300 mensen sliepen buiten bij Ter Apel

COA: zo'n 300 mensen sliepen buiten bij Ter Apel

TER APEL (ANP) - Zo'n driehonderd mensen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag buiten geslapen bij Ter Apel, zegt een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). "Er waren onvoldoende plekken elders om mensen onder te brengen." Rond 23.00 uur konden wel nog zo'n 150 vrouwen en kinderen naar een noodopvang worden gebracht.

Hulporganisatie MiGreat meldde vrijdagochtend dat er zo'n 500 mensen voor de hekken moesten slapen van het aanmeldcentrum. "De vrouwen en kinderen zijn wel naar een opvang gegaan, pas om 22.30 uur werd duidelijk dat ze niet buiten hoefden te slapen." De hulporganisatie heeft samen met Stadskerk Emmen voedsel en poncho's tegen de regen uitgedeeld bij het aanmeldcentrum.

In de avond zouden ook een aantal tenten zijn uitgedeeld voor wat beschutting, vertelt Roos Ykema, voorzitter van MiGreat. Dit waren tenten zonder haringen, omdat deze volgens handhavers als wapen gebruikt kunnen worden. "Wij maken ons ontzettend zorgen over de omstandigheden waarin mensen de nacht door moesten komen", zegt Ykema. "Het is onbestaanbaar dat het COA geen opvangplekken regelt terwijl er regen voorspeld is, en geen regenplan of noodoplossing heeft voor de mensen buiten."

Noodverordening

Tenten en andere kampeermiddelen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel zijn verboden, staat sinds eind augustus in een noodverordening van de voorzitter van de Veiligheidsregio Groningen, de Groningse burgemeester Koen Schuiling. Dat komt onder meer omdat deze "het zicht van de camera's beperken" en kunnen leiden tot "onoverzichtelijke en onveilige situaties".

VluchtelingenWerk Nederland zegt het "diep triest" te vinden dat "een halve dag nadat staatssecretaris Van der Burg in het asieldebat zei dat er niemand meer buiten hoefde te slapen" dit toch opnieuw gebeurde. "De situatie is onmenselijk en mag geen dag langer meer duren." Ze vindt dat de staatssecretaris van Asiel iedereen weg moet halen bij Ter Apel en opvang moet regelen.

Hoeveel mensen er in de nachten hiervoor buiten sliepen, is niet duidelijk. Volgens de hulporganisatie ging het om tachtig mensen in de nacht van woensdag op donderdag en 150 mensen in de nacht daarvoor.

Meer uit Binnenland

Bijna 60 aanhoudingen rondom Israël-manifestatie op de Dam

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft bijna 60 mensen aangehouden rondom de Israël-manifestatie donderdagavond op de Dam in Amsterdam. Dertien mensen werden aangehouden voor diverse strafbare feiten, waaronder het verstoren van een betoging, openlijke geweldpleging en vanwege de identificatieplicht. Een groep van ongeveer 45 mensen werd aangehouden omdat ze tegen de manifestatie demonstreerden terwijl dat op de Dam niet was toegestaan.

1 uur geleden
Tientallen pro-Palestijnse betogers aangehouden op de Dam

AMSTERDAM (ANP) - Pro-Palestijnse betogers die ondanks een verbod donderdagavond op de Dam demonstreerden tegen de Israël-manifestatie die daar plaatsvond, zijn aangehouden door de politie. Een groep van ongeveer dertig demonstranten was bij het Nationale Monument gaan staan. Na 20.30 uur werden zij door politie omsingeld en werd een lege stadsbus het plein opgereden, zag een ANP-verslaggever.

3 uur geleden
Burgemeester Overasselt wil dat kabinet criminaliteit aanpakt

MALDEN (ANP) - Burgemeester Joerie Minses van de Gelderse gemeente Heumen heeft het kabinet opgeroepen om zware criminaliteit aan te pakken. Dat deed hij aan het begin van de eerste gemeenteraadsvergadering sinds het massale geweld in Overasselt, dat onder gemeente Heumen valt. Ook is tijdens de vergadering kort stilgestaan bij de dood van de beveiliger.

4 uur geleden
Jeugdraad kritisch op leeftijdsgrens EU-plan sociale media

UTRECHT (ANP) - De Nationale Jeugdraad (NJR) is kritisch op de voorgestelde leeftijdsgrens voor sociale media in de nieuwe EU KIDS Act. De Europese Commissie wil een socialmediaverbod voor kinderen tot 13 jaar. Zij mogen wel gebruikmaken van speciaal ontwikkelde, kindvriendelijke videoplatforms via accounts die door hun voogd worden beheerd.

5 uur geleden
Eis in hoger beroep: ruim 4 jaar cel voor verkrachting studentes

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in hoger beroep vier jaar en twee maanden cel geëist tegen Sam van Z. voor de verkrachting van twee studentes in Utrecht in 2022 en het bezit en verspreiden van een kinderpornografische afbeelding. De rechtbank legde de nu 25-jarige man uit Hilversum in 2024 drie jaar cel op, waarvan een jaar voorwaardelijk. Zowel het OM als de verdachte ging daartegen in hoger beroep.

6 uur geleden
Jetten: bezuinigingen blijven in boeken, maar zijn bespreekbaar

DEN HAAG (ANP) - Bezuinigen op de sociale zekerheid is geen doel op zich, benadrukte minister-president Rob Jetten in het debat over de op Prinsjesdag gepresenteerde plannen. "Wij willen uitkomen bij een hervorming van het sociale stelsel om mensen beter te helpen." Hij weigert evenwel de voorgenomen bezuinigingen al uit de boeken te halen, een harde eis van de bonden en een deel van de oppositie om te komen praten.

7 uur geleden
Ook laatste gewonden busongeval Zwitserland naar huis

DEN HAAG (ANP) - Ook de laatste vier gewonden van het busongeluk in Zwitserland die waren opgenomen in een ziekenhuis zijn donderdag onderweg naar Nederland, meldt Eurocross. "Daarmee zijn alle gewonde en ongedeerde betrokkenen teruggekeerd of onderweg naar Nederland", aldus de alarmcentrale.

7 uur geleden