COA: zo'n 300 mensen sliepen buiten bij Ter Apel
TER APEL (ANP) - Zo'n driehonderd mensen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag buiten geslapen bij Ter Apel, zegt een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). "Er waren onvoldoende plekken elders om mensen onder te brengen." Rond 23.00 uur konden wel nog zo'n 150 vrouwen en kinderen naar een noodopvang worden gebracht.
Hulporganisatie MiGreat meldde vrijdagochtend dat er zo'n 500 mensen voor de hekken moesten slapen van het aanmeldcentrum. "De vrouwen en kinderen zijn wel naar een opvang gegaan, pas om 22.30 uur werd duidelijk dat ze niet buiten hoefden te slapen." De hulporganisatie heeft samen met Stadskerk Emmen voedsel en poncho's tegen de regen uitgedeeld bij het aanmeldcentrum.
In de avond zouden ook een aantal tenten zijn uitgedeeld voor wat beschutting, vertelt Roos Ykema, voorzitter van MiGreat. Dit waren tenten zonder haringen, omdat deze volgens handhavers als wapen gebruikt kunnen worden. "Wij maken ons ontzettend zorgen over de omstandigheden waarin mensen de nacht door moesten komen", zegt Ykema. "Het is onbestaanbaar dat het COA geen opvangplekken regelt terwijl er regen voorspeld is, en geen regenplan of noodoplossing heeft voor de mensen buiten."
Noodverordening
Tenten en andere kampeermiddelen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel zijn verboden, staat sinds eind augustus in een noodverordening van de voorzitter van de Veiligheidsregio Groningen, de Groningse burgemeester Koen Schuiling. Dat komt onder meer omdat deze "het zicht van de camera's beperken" en kunnen leiden tot "onoverzichtelijke en onveilige situaties".
VluchtelingenWerk Nederland zegt het "diep triest" te vinden dat "een halve dag nadat staatssecretaris Van der Burg in het asieldebat zei dat er niemand meer buiten hoefde te slapen" dit toch opnieuw gebeurde. "De situatie is onmenselijk en mag geen dag langer meer duren." Ze vindt dat de staatssecretaris van Asiel iedereen weg moet halen bij Ter Apel en opvang moet regelen.
Hoeveel mensen er in de nachten hiervoor buiten sliepen, is niet duidelijk. Volgens de hulporganisatie ging het om tachtig mensen in de nacht van woensdag op donderdag en 150 mensen in de nacht daarvoor.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Bij het steekincident in Arnhem zijn dinsdagavond drie gewonden gevallen. Een van hen, een minderjarig slachtoffer, raakte zwaargewond. De twee andere slachtoffers zijn als verdachte aangemerkt.
3 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De NS deelt de zorgen van medewerkers, vakbonden en de politiek over de veiligheid van spoorwegpersoneel. "Elk incident is er een te veel; iedereen moet altijd op een veilige manier kunnen werken", reageert de NS op een dinsdag verschenen brandbrief van VVMC, de vakbond voor spoorwegpersoneel.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens controles de afgelopen zomer constateerde de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) overtredingen bij bijna twee derde van horecalocaties die op warme dagen druk bezocht worden. Er waren daar onvoldoende maatregelen tegen vliegen in de keuken, en voedsel werd niet op de juiste temperatuur bewaard en bereid.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - De drie personen die dinsdag werden aangehouden in verband met onbeheerde bagage op station Haarlem, zitten nog vast voor verhoor en verder onderzoek. Volgens de politie gaat het om mannen van 37, 37 en 62 jaar oud zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hun rol en betrokkenheid worden nog onderzocht.
2 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Twee mannen uit Amsterdam zijn maandag aangehouden in verband met het schietincident in Overasselt van 1 september. De verdachten zijn 24 en 25 jaar oud, meldt de politie. Ze worden verdacht van betrokkenheid bij de gebeurtenissen in Overasselt en zijn overgedragen aan de politie Oost-Nederland.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - De gemiddelde temperatuur in september lag dit jaar in De Bilt 1,8 graden hoger dan normaal. Weeronline meldt dat het gemiddeld 16,8 graden was, terwijl 15 graden gebruikelijk is. Daarmee is september 2026 de op vijf na warmste sinds 1901, toen de metingen begonnen. Alleen 2006, 2023, 1999, 2016 en 1949 waren warmer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel gerechtsdeurwaarders krijgen tijdens hun werk te maken met agressie. Vaak blijft het bij woorden, maar ze worden ook regelmatig geïntimideerd of bedreigd. Dat komt naar voren uit een onderzoek in opdracht van de Koninklijke Beroepsorganisatie van Gerechtsdeurwaarders (KBvG).
4 uur geleden