Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

COA wil af van noodopvanglocaties voor asielzoekers

COA wil af van noodopvanglocaties voor asielzoekers

DEN HAAG (ANP) - De asielopvang in Nederland kan en moet anders, schrijven de bestuurders van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) in hun jaarverslag. Ze willen graag af van noodopvanglocaties. "Voor de lange termijn zit naar ons stellige idee de oplossing in het realiseren van meer duurzame locaties", vinden voorzitter Milo Schoenmaker en bestuurslid Joeri Kapteijns. "Dat is in het belang van onze medewerkers, bewoners en van gemeenten. En van de samenleving als geheel."

Het COA heeft zijn "grenzen bereikt, en soms gingen we daar noodgedwongen overheen", zo staat te lezen in het jaarverslag. "Het meest zichtbaar is dit in Ter Apel." Daar was het ook de afgelopen tijd vaak zo druk met asielzoekers die zich willen aanmelden, dat er te weinig slaapplaatsen waren en mensen in allerijl naar andere locaties verplaatst moesten worden.

De overheidsdienst beleefde een zeer druk jaar in 2021. In de tweede helft van het jaar nam het aantal bewoners toe met ongeveer 10.000, onder meer door de komst van Afghaanse evacués die hun land verlieten nadat de Taliban daar weer aan de macht waren gekomen. "Dat komt neer op zo'n 450 per week", klinkt het. Vanwege de sterk toegenomen instroom van asielzoekers werd het aantal locaties uitgebreid van 64 naar 109. Dat is een stijging van 70 procent.

Impact op bewoners en medewerkers

In het verslag gaat het COA ook in op de oorlog in Oekraïne en de komst van vluchtelingen uit dat land. Voor de opvang van deze mensen zijn de veiligheidsregio's verantwoordelijk, maar het COA is er wel bij betrokken. "In de zoektocht naar geschikte opvangplekken is het uitgangspunt ‘en/en’', schrijft de organisatie. "Zowel zoeken naar plekken voor mensen uit Oekraïne, als naar plekken voor asielzoekers uit andere landen."

De opvanginstantie zegt er trots op te zijn dat het is gelukt om iedereen die zich kwam melden op te vangen. Dat gebeurde echter "helaas niet overal op de wijze die wij voorstaan", aldus Schoenmaker en Kapteijns in het voorwoord bij het verslag. "Het steeds weer openen, sluiten en openen van (nood)opvanglocaties heeft te grote impact op de bewoners, medewerkers, gemeenten en overige partners." Die boodschap wil het COA overbrengen aan de samenleving en aan de politiek.

Meer uit Binnenland

Anja Meulenbelt krijgt P.C. Hooft-prijs 2026

DEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.

2 uur geleden
Stint-ondernemers erkennen dat gebruikershandleiding niet klopte

DEN BOSCH (ANP) - Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander hebben woensdag in de rechtbank toegegeven dat zij onjuiste informatie hebben opgenomen in gebruikershandleidingen. Zo schreven zij dat de elektrische bolderkar voldeed aan Europese veiligheidsrichtlijnen, terwijl dit niet klopte. Ook in een aanvraag bij het ministerie van Infrastructuur meldden zij volgens het Openbaar Ministerie ten onrechte dat de Stint voldeed aan de benodigde veiligheidseisen. Het OM verdenkt de bedrijven van het tweetal van onder meer valsheid in geschrifte.

2 uur geleden
Vogelgriep vastgesteld bij vleeskuikenbedrijf in Uitwijk

UITWIJK (ANP) - In het dorpje Uitwijk in de gemeente Altena is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. Alle kuikens op de locatie in Noord-Brabant worden gedood.

4 uur geleden
Regionale omroepen vanaf 2026 live te zien op streamingdienst NPO

DEN HAAG (ANP) - Regionale omroepen zijn vanaf 2026 live te volgen op NPO Start, de streamingdienst van de publieke omroep. Minister Gouke Moes (Media, BBB) heeft hiertoe besloten, omdat hij het belangrijk vindt dat regionale publieke omroepen "voor iedereen beter vindbaar en zichtbaar zijn". De demissionaire bewindsman gaat daarom ook de Mediawet aanpassen, schrijft hij in een Kamerbrief.

4 uur geleden
Ruim 2,2 miljoen mensen haalden coronaprik, minder dan vorig jaar

BILTHOVEN (ANP) - Iets meer dan 2,25 miljoen mensen hebben dit najaar een vaccinatie tegen het coronavirus gekregen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De opkomst is iets lager dan vorig jaar, toen er ruim 2,5 miljoen prikken werden gezet tijdens de najaarsronde. Het jaar daarvoor, in 2023, kregen ruim 2,7 miljoen mensen een coronavaccinatie.

4 uur geleden
Acteur en komiek Hans Otjes (78) overleden

HOORN (ANP) - Acteur en komiek Hans Otjes is overleden. Hij stierf maandag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hoorn, heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt.

4 uur geleden
Undercoverteam maakte 'valse start', staat in gelekt advies

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe undercoverteam van de politie heeft een "valse start" gemaakt. Dat staat in een rapport van een commissie onder leiding van Winnie Sorgdrager. De commissie ziet een kans dat fouten uit het verleden zich herhalen.

5 uur geleden