COA stopt met delen persoonsgegevens asielzoekers aan politie
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) stopt definitief met de dagelijkse verstrekking van (bijzondere) persoonsgegevens van alle asielzoekers aan de politie. Het gaat daarbij om informatie over etniciteit, nationaliteit en godsdienst. Uit extern onderzoek blijkt dat deze verstrekking niet noodzakelijk en onrechtmatig is.
Wel blijft de politie informatie ontvangen over bijvoorbeeld asielzoekers die overlast veroorzaken, een meldplicht hebben of over wie signalen bestaan over mensenhandel- of smokkel of mogelijk een gevaar zijn voor de nationale veiligheid. Justitieminister Ferd Grapperhaus en staatssecretaris Ankie Broekers-Knol, die over asiel gaat, schrijven dat vrijdag aan de Tweede Kamer.
Medio juli schortte het COA het delen van de informatie aan het Nationaal Vreemdelingen Informatieknooppunt (NVIK) van de politie op. De asielorganisatie wilde eerst de afspraken hierover extern laten toetsen. Aanleiding was de twijfel die was ontstaan over het nut en de privacy. Het delen gebeurde sinds eind 2013.
Nieuwe afspraken
De onderzoekers menen dat het COA zelf wel de persoonsgegevens mag verwerken in het kader van het algemeen belang. Ze stellen voor om dit alsnog expliciet vast te leggen in de wet. Het delen van deze gegevens met de politie heeft volgens de onderzoekers te veel impact op de asielzoekers in verhouding tot het doel. Daarom stopt het COA hiermee.
Specifieke gegevens over bepaalde betrokkenen kunnen ook op een andere manier worden vergaard. Daarover moeten dan nieuwe afspraken komen, stellen de onderzoekers.
Meer uit Binnenland
NIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.
1 uur geledenNIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.
3 uur geledenDENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.
10 uur geledenSCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
1 dag geleden