COA publiceert cijfers Ter Apel alsnog
TER APEL (ANP) - Het COA heeft woensdag alsnog gepubliceerd hoeveel mensen in het aanmeldcentrum in Ter Apel sliepen de laatste nachten. Dat aantal is hoger dan het maximum van 2000 asielzoekers dat is afgesproken met de Groningse gemeente Westerwolde, waarbinnen het aanmeldcentrum staat. Van maandag op dinsdag sliepen er 2062 mensen op het terrein, de nacht erna 2073. Normaliter deelt het COA die cijfers dagelijks, nu was dit niet gebeurd sinds dinsdagochtend.
Over het publiceren van de cijfers werd overlegd tussen het orgaan verantwoordelijk voor de opvang en het ministerie van Asiel en Migratie. Het is opvallend dat anderhalve dag de beloofde update niet werd getoond. Woensdag bleek het aantal boven de bestuursafspraak te zitten, nadat dit mede door een noodmaatregel van asielminister Marjolein Faber anderhalve week werd voorkomen.
De gemeente Westerwolde beloofde naar de rechter te stappen als de afspraak over het aantal mensen vanaf 1 september niet werd nagekomen. Dat deed de gemeente begin dit jaar ook al, waardoor het COA 1,5 miljoen euro aan dwangsommen moest betalen. Om nieuwe boetes te voorkomen, stond Faber eind augustus toe dat in opvangcentra in het land één tot twee mensen extra werden geplaatst. Het aantal mensen op het terrein in Ter Apel daalde tot onder de 2000, maar het COA vermoedde al dat dit hooguit "meerdere dagen" zou duren. Ondertussen zorgde de maatregel ook dat plaatsingscriteria op basis van menselijke, medische en bestuurskundige wensen en afspraken op de locaties verder onder druk kwam te staan. Ook werd een nieuwe rechtszaak door Westerwolde niet voorkomen.
Het ministerie heeft nog geen uitleg gegeven voor het tijdelijk niet openbaar maken van de cijfers.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De huidige toezichthouders op de AIVD en MIVD hebben scherpe kritiek op het kabinetsvoorstel om de inlichtingendiensten nieuwe bevoegdheden te geven en meer mogelijkheden om gegevens te verzamelen. Het voorstel is "niet in balans", oordelen de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD) en de Toetsingscommissie Inzet Bevoegdheden (TIB).
1 uur geledenALKMAAR (ANP) - Het ziekenhuis waar de 66-jarige verdachte van seksueel misbruik van Filipijnse kinderen werkte, heeft via de media vernomen waar de arts van verdacht wordt. De Noordwest Ziekenhuisgroep met vestigingen in onder meer Alkmaar en Den Helder zegt "geschrokken en ontzet" te zijn door de verdenkingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen mist volgende week het laatste deel van de Algemene Politieke Beschouwingen (APB) omdat hij naar Dublin gaat voor overleg met collega's uit andere landen. Dat meldt de bewindsman dinsdagavond in een brief aan de Tweede Kamer.
5 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - Het college van Terneuzen doet een nieuwe poging om een asielzoekerscentrum door de gemeenteraad te krijgen. Dat meldt de gemeente. Een eerdere vergunningsaanvraag werd eind vorig jaar afgewezen, wat tot het vertrek van de toenmalige burgemeester leidde.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Medewerkers van de luchtvaartsector mogen toch niet in een adviesraad van omwonenden van Schiphol, vindt de Tweede Kamer. In een debat blijkt dat een meerderheid een ChristenUnie-amendement steunt dat die keuze vastlegt.
6 uur geledenMARBELLA (ANP) - In het Zuid-Spaanse Marbella zijn drie Nederlanders opgepakt na een schietpartij, melden Spaanse media als Europapress en Marbella24horas. Een persoon raakte gewond aan zijn been.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Friese en Groningse overheden willen niet dat minister Heleen Herbert van Economische Zaken en Klimaat (CDA) instemt met een voorgesteld gaswinningsplan voor het gasveld in de Wieringapolder. In het plan zou belangrijke informatie over de gevolgen van de gaswinning voor onder meer bodemdaling, waterbeheer, natuur en infrastructuur ontbreken. Ook de impact van gaswinning op inwoners moet volgens de overheden meegewogen worden in de besluitvorming.
7 uur geleden