COA overschrijdt opnieuw maximaal aantal asielzoekers Ter Apel
TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel hebben 2058 mensen de nacht doorgebracht. Dat zijn er voor de tweede dag op rij meer dan het maximale aantal van 2000, waar het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) zich sinds donderdag aan moet houden als gevolg van een rechterlijke uitspraak.
"Het is niet gelukt om het aantal mensen in Ter Apel onder de 2000 te houden. De extra opvang in 2e Exloërmond was beschikbaar, maar door storm Louis konden deze paviljoens gisteren niet ingezet worden", laat een woordvoerder van het COA weten. De tenten dienen als nachtopvang voor mensen die 's avonds laat aankomen en nog geregistreerd moeten worden.
Gebruikmaken van hotels om het maximumaantal niet te overschrijden is volgens het COA niet mogelijk, zegt de woordvoerder. "Als dat aan de hand was, hadden we het gedaan, maar die mensen komen 's avonds binnen. We weten de instroom niet van tevoren."
Sluitingen
De opvangorganisatie zal dus voor de tweede achtereenvolgende dag een dwangsom van 15.000 euro moeten betalen aan de gemeente Westerwolde, waar Ter Apel onder valt. "Het is vervelend, maar het is niet anders", zegt de woordvoerder. Het bedrag aan dwangsommen kent een maximum van 1,5 miljoen euro.
Vanaf april sluiten tien relatief grote opvanglocaties in Nederland, becijferde ANP op basis van data van het COA. Volgens het COA zijn "alle locaties die verdwijnen cruciaal", aldus de woordvoerder. "Als dat grote locaties zijn, spreekt het voor zich dat het cruciaal is. Maar je kunt niet zeggen welke er definitief sluiten, want gesprekken zijn nog gaande."
Volgens het COA "is er geen back-upplan, behalve dat er locaties bij moeten", aldus de woordvoerder. Het COA wacht tot gemeenten met locaties komen. "De langetermijnvisie is de spreidingswet, dat biedt ons perspectief. We moeten nu afwachten wat er uit de oproep aan gemeenten komt." Het COA kon nog niet zeggen of zich al meer gemeenten hebben gemeld voor extra opvanglocaties.
Meer uit Binnenland
ZEVENBERGEN (ANP) - Dat Moerdijk ook wordt genoemd in een onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale in Noord-Brabant leidde woensdag tijdens een informatieavond tot vragen van bewoners. Afgelopen weken werd bekend dat het dorp mogelijk moet verdwijnen ten behoeve van een ander energieproject: Powerport. Het onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale viel daar "bijzonder ongelukkig" mee samen, zei gedeputeerde Wilma Dirken van de provincie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.
6 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander hebben woensdag in de rechtbank toegegeven dat zij onjuiste informatie hebben opgenomen in gebruikershandleidingen. Zo schreven zij dat de elektrische bolderkar voldeed aan Europese veiligheidsrichtlijnen, terwijl dit niet klopte. Ook in een aanvraag bij het ministerie van Infrastructuur meldden zij volgens het Openbaar Ministerie ten onrechte dat de Stint voldeed aan de benodigde veiligheidseisen. Het OM verdenkt de bedrijven van het tweetal van onder meer valsheid in geschrifte.
6 uur geledenUITWIJK (ANP) - In het dorpje Uitwijk in de gemeente Altena is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. Alle kuikens op de locatie in Noord-Brabant worden gedood.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale omroepen zijn vanaf 2026 live te volgen op NPO Start, de streamingdienst van de publieke omroep. Minister Gouke Moes (Media, BBB) heeft hiertoe besloten, omdat hij het belangrijk vindt dat regionale publieke omroepen "voor iedereen beter vindbaar en zichtbaar zijn". De demissionaire bewindsman gaat daarom ook de Mediawet aanpassen, schrijft hij in een Kamerbrief.
7 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Iets meer dan 2,25 miljoen mensen hebben dit najaar een vaccinatie tegen het coronavirus gekregen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De opkomst is iets lager dan vorig jaar, toen er ruim 2,5 miljoen prikken werden gezet tijdens de najaarsronde. Het jaar daarvoor, in 2023, kregen ruim 2,7 miljoen mensen een coronavaccinatie.
7 uur geledenHOORN (ANP) - Acteur en komiek Hans Otjes is overleden. Hij stierf maandag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hoorn, heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt.
8 uur geleden