COA: meeste gemeenten hebben zorg in crisisnoodopvang op orde
DEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van de gemeenten heeft de zorg goed georganiseerd op de crisisnoodopvanglocaties voor asielzoekers. Dat laat het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten in reactie op het rapport van onder meer het Rode Kruis waarin staat dat de crisisnoodopvang in zijn huidige vorm ziekmakend is voor bewoners en dat de zorg op de meeste locaties onvoldoende is.
Het COA verwijst in zijn reactie volledig naar de gemeenten. De organisatie laat weten dat ze van de staatssecretaris voor voldoende medische zorg in de crisisnoodopvang moet zorgen en dat sommige gemeenten de zorg zelf regelen. "De daadwerkelijke invulling van de zorg is een verantwoordelijkheid van de gemeente zelf." Ook meldt het COA dat een gemeente het moet melden als een zorgaanbieder onvoldoende medische zorg biedt. "Het COA gaat dan in gesprek met de betreffende zorgaanbieder."
De crisisnoodopvanglocaties worden geregeld door gemeenten en de veiligheidsregio's en kunnen bestaan uit bijvoorbeeld tenten, leegstaande kantoorpanden, sportruimten en loodsen. In het onderzoek staat onder meer dat infectieziekten als schurft, diarree en luchtweginfecties veel voorkomen op locaties waar de bewoners dicht op elkaar moeten samenleven.
Voorzitter Wouter Kolff van het Veiligheidsberaad wijst ook naar de gemeenten. "Het is primair aan iedere betrokken gemeente om hierop zelf te reageren. Elke opvang en elke situatie is anders", aldus Kolff. "Uiteraard hebben we als Veiligheidsberaad meermaals aangegeven dat crisisnoodopvang zeer basaal is en dat we met deze aantallen klem lopen als het gaat om goede zorg en onderwijs. Wat dat betreft onderschrijft dit rapport onze stellingname."
De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zegt de zorgen over omstandigheden in crisisnoodopvang te delen. "Niemand wil dat dit zo voortduurt", aldus een woordvoerder. "We moeten af van (crisis)noodopvang en zo snel mogelijk ruimte creëren in azc’s."
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Vanaf dinsdagavond is in het noorden van het land code geel van kracht, meldt het KNMI. Daarmee waarschuwt het weerinstituut voor gladheid door sneeuwval. De waarschuwing geldt op de Waddeneilanden, in Friesland en Drenthe vanaf 20.00 uur. In Groningen gaat code geel een uur later in.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe paneel bij de Amerikaanse begraafplaats Margraten dat de verwijderde panelen over zwarte militairen vervangt, is "verontrustend en teleurstellend", vindt historicus Kees Ribbens, verbonden aan het NIOD (Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies). "In de tekst van het nieuwe paneel is geen enkele verwijzing naar de rassenscheiding in het Amerikaanse leger. Dat stond wel op het oude paneel. In zoverre is het beeld nu opgepoetst of witgewassen."
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De twee pathologen in de zaak tegen IJmuidenaar Sander K. (37), verdacht van het verkrachten en doden van de Oekraïense Arina Sasina (34), staan lijnrecht tegenover elkaar bij het beantwoorden van de vraag waardoor de vrouw is overleden. Dat bleek maandag bij de behandeling van de zaak in hoger beroep bij het gerechtshof in Amsterdam.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 25.000 mensen wachten al langer dan 15 maanden op een beslissing over hun asielaanvraag. Begin vorig jaar waren dat ruim 10.000 mensen minder. Dat blijkt uit cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Het behandelen van zaken kost meer tijd dan de IND had verwacht.
15 uur geledenKATWIJK (ANP) - De bekendmaking van het stoppen van de musical Soldaat van Oranje heeft maandagmiddag tot een stormloop op de website geleid. Een woordvoerder van de productie heeft een bericht daarover van het AD bevestigd.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Paradiso moet een "ingrijpende" renovatie ondergaan, heeft het poppodium bekendgemaakt. Onder meer geluidsoverlast, ruimtegebrek en de verslechterde constructie maken de verbouwing noodzakelijk. Het gaat om de renovatie van het huidige gebouw en een nieuwbouwproject op het perceel naast de concertzaal.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer 3,5 miljoen Nederlanders merken de gevolgen van de tekorten aan geneesmiddelen in Nederland. Dat is een op de drie medicijngebruikers, meldt de beroepsorganisatie voor apothekers, de KNMP.
17 uur geleden