Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

COA in hoger beroep tegen uitspraak over opvang in Ter Apel

COA in hoger beroep tegen uitspraak over opvang in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechter over de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Het orgaan zegt woensdag dat de rechter eisen oplegt "waaraan het niet kan voldoen". Dat heeft het COA in de zaak ook benoemd, maar volgens de organisatie heeft de rechter daarop "onvoldoende acht geslagen".

Het COA verzet zich niet tegen het oordeel dat het zich aan de afspraak van een maximum van 2000 asielzoekers op het terrein moet houden. Wel verzet het orgaan zich tegen de boete van 50.000 euro die de rechter koppelde aan een overschrijding van het aantal. De dwangsom lost volgens het COA het probleem van een overvol Ter Apel niet op. "Het drijft het COA op onnodige en te voorkomen kosten voor de asielopvang, geld dat nodig is om voor iedereen die asiel aanvraagt opvang en begeleiding te bieden."

De rechter oordeelde ook dat het maximumaantal geldt voor elk moment van de dag. Tot nu toe telde het COA het aantal beslapen bedden. Overdag zijn er stromen van mensen die naar het terrein komen en er weggaan. Ondertussen constant het precieze aantal mensen tellen, acht het orgaan niet haalbaar.

Geen oplossing

De rechter stelde dat op het terrein in Ter Apel dagelijks een bezetting van 120 tot 140 procent is. Om de last te verdelen zouden andere keuzes gemaakt kunnen worden. Zo kunnen meer asielzoekers naar locaties in het land toe waar de bezetting rond de 100 procent ligt. Maar het COA stelt dat dit "geen oplossing" is, omdat het dan afspraken met gemeenten daar moet schenden.

De laatste weken verblijven er in de nacht minder dan 2000 asielzoekers op het terrein. Volgens de laatste COA-cijfers sliepen er in de nacht naar dinsdag bijna 1800 mensen. Maar als er in de toekomst weer meer mensen in Ter Apel zijn, is er volgens het orgaan een risico dat mensen geen opvang krijgen wanneer het zich aan de huidige uitspraak houdt.

Stabiele financiering

Om de opvangproblemen te ondervangen, moet samen met het Rijk en andere overheden nagedacht worden over "structurele oplossingen" en "stabiele financiering", zodat mensen die in Nederland mogen blijven de opvang kunnen verlaten. Deze statushouders krijgen nu moeilijk een huis, waardoor ze momenteel 12.000 plekken in azc's bezet houden, herhaalt het COA nog maar eens.

Meer uit Binnenland

Trein ontruimd bij Woerden na brand, oorzaak onbekend

WOERDEN (ANP) - In de buurt van Woerden is een trein ontruimd nadat er brand was geconstateerd. Volgens NS staan zo'n 120 gestrande reizigers in een weiland naast het traject tussen Utrecht en Rotterdam. De brandweer is ter plaatse en het vuur in de trein is uit. Niemand raakte gewond.

2 uur geleden
Onderzoek naar explosie Utrecht afgerond, resultaten bij het OM

UTRECHT (ANP) - Het onderzoek van de politie naar de explosie in de Utrechtse Visscherssteeg van donderdag 15 januari is afgerond. Dat schrijft het Utrechtse college in een brief aan de gemeenteraad. De resultaten van het onderzoek liggen nu bij het Openbaar Ministerie, dat ze beoordeelt.

6 uur geleden
Clingendael: asielopvang buiten EU regelen 'niet eenvoudig'

DEN HAAG (ANP) - Het is "niet eenvoudig" om landen buiten de Europese Unie vluchtelingen of afgewezen asielzoekers te laten opvangen, stelt denktank Clingendael in een rapport dat is opgesteld voor het ministerie van Asiel en Migratie. Onderzoekers schrijven dat zulke samenwerkingen weliswaar juridisch haalbaar worden als het Europese migratiepact deze zomer van kracht wordt, maar dat er nog veel problemen in de weg zitten.

7 uur geleden
Nederlandse uitvinder van Kapla-bouwblokjes overledenĀ 

NICE (ANP/BELGA) - Tom van der Bruggen, die in de jaren tachtig de beroemde speelgoedblokken van het merk Kapla uitvond, is op 80-jarige leeftijd overleden, meldt zijn echtgenote. Hij overleed afgelopen weekend in zijn woonplaats, de Franse stad Nice.

7 uur geleden
3 Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp om Gaza te verlaten

DEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.

10 uur geleden
Drukte bij asielopvang Ter Apel weer flink toegenomen

TER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.

12 uur geleden
Marechaussee vindt zeventien vreemdelingen in koeltrailer

HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.

12 uur geleden