COA heeft geen zicht op nieuwe locaties, Ter Apel blijft overvol
TER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft nog geen zicht op nieuwe opvanglocaties, om het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel te ontlasten. Locaties sluiten juist hun deuren en oproepen aan de provincies om voor opvangplekken te zorgen hebben nauwelijks effect, zegt een woordvoerder van het COA.
In de nacht van dinsdag op woensdag sliepen dan ook opnieuw te veel asielzoekers in het Groningse aanmeldcentrum, namelijk 2158. Voor elke nacht dat er meer dan 2000 mensen in Ter Apel slapen, moet het COA een dwangsom van 15.000 euro betalen aan de gemeente Westerwolde, met een maximum van 1,5 miljoen euro. De teller staat nu op ruim drie ton.
"In Ter Apel komen mensen aan, dus je hebt niet in de hand hoeveel dat er zijn", legt de woordvoerder uit. Het COA kan volgens hem geen kant op omdat mensen blijven komen, maar er geen uitstroom mogelijk is naar andere plekken omdat die er simpelweg niet zijn.
Huizentekort
Bovendien houden mensen met een verblijfsvergunning die recht hebben op een woning momenteel opvangplekken bezet, omdat er niet genoeg huizen beschikbaar zijn voor deze zogenoemde statushouders, aldus de woordvoerder. Sommige gemeenten stellen wel hotels beschikbaar.
In de nachtopvang in 2e Exloërmond kunnen elke nacht 200 asielzoekers uit Ter Apel de nacht doorbrengen, en dat gebeurde afgelopen nacht ook. Maar deze locatie sluit eind deze week en er is volgens de woordvoerder nog geen alternatief voor gevonden.
Wachtkamers
Ook zijn er wachtkamers voor Ter Apel, waar asielzoekers die nog niet zijn geregistreerd terechtkunnen. In de maandag geopende locatie in het WTC in Leeuwarden sliepen in de nacht van dinsdag op woensdag 211 mensen, er is plek voor 250 asielzoekers. De woordvoerder legt uit dat asielzoekers onder de 18 jaar niet gemengd worden met andere doelgroepen en dat dat een reden kan zijn waarom de opvang niet vol was.
Een andere wachtkamer is Expo Assen. De opvang die plek heeft voor maximaal 500 mensen zou 1 april sluiten, maar het COA is in gesprek met de gemeente over een eventuele verlenging.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Ali B blijft ontkennen dat hij in mei 2018 zangeres Jill Helena heeft aangerand in de auto bij het Martin Luther Kingpark in Amsterdam. Volgens Ali B was het alleen zoenen, met wederzijdse toestemming. Ze hadden een langdurige affaire, zei hij.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ali B voelde zich van de beschuldigingen tegen hem het meest geraakt door die van zangeres Jill Helena. Dat zei de rapper dinsdag tijdens de behandeling van het hoger beroep van de zedenzaak tegen hem.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ahmed Aboutaleb, voormalig burgemeester van Rotterdam, gaat als verkenner aan de slag in Den Haag. Hij moet kijken of er een coalitie kan worden gevormd na de gemeenteraadsverkiezingen van vorige week.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reizigers in het openbaar vervoer geven het ov in 2025 een ruime voldoende. Net als in 2024 en 2023 krijgt het Nederlandse openbaar vervoer gemiddeld een 7,8, blijkt uit onderzoek van kennisplatform CROW.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel is gestegen tot boven de 2100. Dat is aanzienlijk hoger dan de afgelopen weken, en toen lagen de aantallen al ruim boven de limiet van 2000 mensen. Voor opvangorgaan COA betekent dit geen nieuwe dwangsom, het maximumbedrag van 5 miljoen euro is ruim een week geleden bereikt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tijdens de behandeling van het hoger beroep in de zaak tegen Ali B is onder meer de nieuwe verklaring van rapper Ronnie Flex besproken. Hij verklaarde bij de onderzoeksrechter van het hof dat hij zich niet kan herinneren dat hij het woord verkrachting heeft gehoord tijdens een schrijverskamp in Heiloo in 2018. Het woord is ook niet gezegd, reageerde Ali B dinsdag.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Bij aanvallen op Tel Aviv zijn vier mensen lichtgewond geraakt, meldt de Israëlische hulpdienst Magen David Adom. De burgemeester van de stad spreekt van een "voltreffer" op een gebouw. In aanloop naar de ontploffingen werd gewaarschuwd voor Iraanse raketten.
4 uur geleden