COA: duizenden opvangplekken komen er niet om plan spreidingswet
DEN HAAG (ANP) - Doordat het komende kabinet de spreidingswet wil intrekken, zien steeds meer gemeenten af van plannen om opvangplekken voor asielzoekers te vinden. Dat zegt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Volgens de organisatie scheelt dat zo'n 2000 tot 2500 plekken.
Het COA meldt niet om welke gemeenten het gaat. Door het schrappen van de opvangplannen dreigt volgens het orgaan "dat er al op korte termijn aan honderden mensen geen opvang en begeleiding gegeven kan worden. Dit kan leiden tot een inhumane situatie en onverantwoorde druk op medewerkers."
Het opvangorgaan zegt dat er voor 1 juli nog 8100 opvangplekken moeten worden gevonden, en het COA heeft naar eigen zeggen"nog geen perspectief dat dit gaat lukken".
Veel weerstand
De spreidingswet werd in januari aangenomen in de Eerste Kamer, met steun van de VVD. De wet regelt de verdeling van asielzoekers over gemeenten. Elke gemeente moet een bepaald aantal plekken zien te vinden. Als gemeenten dat niet doen, kan het Rijk een locatie aanwijzen. De formerende partijen PVV, VVD, NSC en BBB hebben de intrekking aangekondigd in hun hoofdlijnenakkoord van vorige week.
Demissionair asielstaatssecretaris Eric van der Burg (VVD), het brein achter de spreidingswet, zei vorige week ook dat gemeenten minder hun best doen opvangplekken te vinden. Hij zei toen dat dit 1500 opvangplekken zou schelen. Als Kamerlid stemde Van der Burg wel voor het hoofdlijnenakkoord. Ook blijft hij in de VVD-fractie.
In de Zuid-Hollandse gemeente Westland is veel weerstand tegen de verplichte opvang. De gemeenteraad wil dat de gemeente de spreidingswet negeert. De fracties zijn dan ook blij met het plan van de vier formerende partijen. Nijkerk in Gelderland gaat voorlopig niet zoeken naar een opvanglocatie voor asielzoekers. Andere gemeenten zeggen dat er nog niets verandert: zolang de spreidingswet niet is ingetrokken, is hij van kracht, en asielzoekers moeten nog steeds opgevangen worden, zeggen ze. De Vereniging Nederlandse Gemeenten maakt zich zorgen over het intrekken van de spreidingswet.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Bij een pro-Koerdische demonstratie in Amsterdam heeft een opstootje plaatsgevonden. Op het Rokin raakten mensen kort slaags met elkaar, zag een ANP-verslaggever.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om de Noord-Zuidlijn in Amsterdam door te trekken naar Schiphol en Hoofddorp, is nog 3 tot 6 miljard euro nodig. Dat staat in een overzicht van financiƫle problemen op het gebied van infrastructuur en waterstaat dat het kabinet met de Tweede Kamer heeft gedeeld.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jan Nico Scholten is afgelopen woensdag op 93-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie zaterdag in een overlijdensbericht in NRC. Hij is burgemeester geweest van verschillende gemeenten, zat in de jaren zeventig en tachtig in de Tweede Kamer en eind jaren negentig in de Eerste Kamer. Hij was lid van de ARP en na de partijfusie van het CDA. In 1983 verliet hij de christendemocratische partij om later de overstap naar de PvdA te maken.
5 uur geledenWAALWIJK (ANP) - In Waalwijk is vrijdagavond een man (25) met de Angolese nationaliteit aangehouden die werd gezocht voor medeplichtigheid aan moord en gewelddadige ordeverstoring in het Verenigd Koninkrijk, meldt de politie. Het zou gaan om de moord op een 16-jarige jongen in Manchester op 5 november 2020.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - De waarschuwing voor gladheid door ijzel voor het noordoosten van het land is verlengd. Oorspronkelijk liep code oranje tot 11.00 uur, maar in Overijssel duurt deze nu tot 12.00 uur, in Drenthe tot 13.00 uur en in Groningen tot 14.00 uur.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het is zaterdagochtend rustig op de weg in het noorden, waar code oranje geldt voor gladheid door ijzel. "Mensen hoeven niet naar hun werk en veel sportwedstrijden zijn afgelast, dus ouders met kinderen hoeven niet de weg op. Dat scheelt enorm", zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Desondanks zijn er hier en daar ongelukken gebeurd.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kiezers zouden bij de gemeenteraadsverkiezingen samen met een vrouw moeten gaan stemmen die dat nog niet doet, of een vrouw overtuigen naar de stembus te gaan. Die oproep doet Stem op een Vrouw om de genderkloof bij het opkomstpercentage te dichten. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen in 2022 ging 57 procent van de mannen tegenover 44 procent van de vrouwen stemmen, is te zien op de site van ondezoeksbureau Ipsos.
10 uur geleden