COA doet aangifte van mogelijke fraude door zzp'ers
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft aangifte gedaan van mogelijke fraude door zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers). Het gaat om een bedrag van 616.000 euro, meldt de organisatie vrijdag. De zzp'ers begeleidden vorig jaar bewoners in de asielopvang. Sinds begin dit jaar werken ze niet meer bij het COA.
"Interne signalen" brachten de mogelijke fraude aan het licht, aldus het COA. "Na het constateren van de onregelmatigheden is er direct een diepgaand extern onderzoek gestart om de aard en de omvang ervan te onderzoeken. Dit onderzoek heeft geleid tot vermoedens van valsheid in geschrifte en oplichting door een kleine groep zzp'ers met gedeclareerde uren."
Naast de aangifte heeft de organisatie het "interne controlemechanisme" verder versterkt, meldt het COA in een verklaring. "Dit moet ervoor gaan zorgen dat onregelmatigheden eerder worden ontdekt en fraude van een dergelijke omvang in de toekomst wordt voorkomen."
Zo'n 1550 zzp'ers
Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers groeide vorig jaar van 5337 medewerkers in januari naar 6485 medewerkers eind december, van wie rond de 1550 zzp'ers en uitzendkrachten eind 2023. Het COA noemt het inhuren van externe medewerkers onmisbaar om begeleiding van bewoners in de asielopvang te kunnen blijven garanderen. "De personele groei stelt het COA voor veel uitdagingen. Los van het werven van nieuw personeel op een krappe arbeidsmarkt, zorgt het continu sluiten en openen van noodopvanglocaties ervoor dat het niet altijd lukt om op korte termijn personeel in vaste dienst te nemen", aldus het COA.
Het COA doet verder geen inhoudelijke mededelingen. Maar een woordvoerder meldt dat deze zaak niets te maken heeft met de doorzoekingen die de FIOD donderdag op verschillende plaatsen deed in een onderzoek naar corruptie, witwassen en valsheid in geschrifte. FIOD-medewerkers waren onder meer bij Van der Valk. Een woordvoerder van de hotelketen zei dat de FIOD een onderzoek uitvoerde naar mogelijke onregelmatigheden bij de verhuur van hotelkamers aan het COA.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.
8 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.
10 minuten geledenHARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.
2 uur geleden