COA doet aangifte van mogelijke fraude door zzp'ers
DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft aangifte gedaan van mogelijke fraude door zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers). Het gaat om een bedrag van 616.000 euro, meldt de organisatie vrijdag. De zzp'ers begeleidden vorig jaar bewoners in de asielopvang. Sinds begin dit jaar werken ze niet meer bij het COA.
"Interne signalen" brachten de mogelijke fraude aan het licht, aldus het COA. "Na het constateren van de onregelmatigheden is er direct een diepgaand extern onderzoek gestart om de aard en de omvang ervan te onderzoeken. Dit onderzoek heeft geleid tot vermoedens van valsheid in geschrifte en oplichting door een kleine groep zzp'ers met gedeclareerde uren."
Naast de aangifte heeft de organisatie het "interne controlemechanisme" verder versterkt, meldt het COA in een verklaring. "Dit moet ervoor gaan zorgen dat onregelmatigheden eerder worden ontdekt en fraude van een dergelijke omvang in de toekomst wordt voorkomen."
Zo'n 1550 zzp'ers
Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers groeide vorig jaar van 5337 medewerkers in januari naar 6485 medewerkers eind december, van wie rond de 1550 zzp'ers en uitzendkrachten eind 2023. Het COA noemt het inhuren van externe medewerkers onmisbaar om begeleiding van bewoners in de asielopvang te kunnen blijven garanderen. "De personele groei stelt het COA voor veel uitdagingen. Los van het werven van nieuw personeel op een krappe arbeidsmarkt, zorgt het continu sluiten en openen van noodopvanglocaties ervoor dat het niet altijd lukt om op korte termijn personeel in vaste dienst te nemen", aldus het COA.
Het COA doet verder geen inhoudelijke mededelingen. Maar een woordvoerder meldt dat deze zaak niets te maken heeft met de doorzoekingen die de FIOD donderdag op verschillende plaatsen deed in een onderzoek naar corruptie, witwassen en valsheid in geschrifte. FIOD-medewerkers waren onder meer bij Van der Valk. Een woordvoerder van de hotelketen zei dat de FIOD een onderzoek uitvoerde naar mogelijke onregelmatigheden bij de verhuur van hotelkamers aan het COA.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) ziet niets in een algemeen verbod op gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties. Zo'n verbod perkt het demonstratierecht in en zet het onder druk, stelt de advocatenorde.
13 minuten geledenBUNNIK (ANP) - BAM gaat de bevindingen en aanbevelingen bestuderen die de Onderzoeksraad voor de Veiligheid (OVV) donderdag naar buiten bracht over het brughijsongeval in Lochem. Dat laat het bouwbedrijf weten.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Fonds Slachtofferhulp en expertisecentrum Offlimits eisen dat socialmediaplatform X maatregelen neemt om zijn chatbot Grok aan banden te leggen. Grok is in de afgelopen maanden gebruikt om met kunstmatige intelligentie naaktbeelden te creƫren van nietsvermoedende mensen, onder wie kinderen. De organisaties spannen daarom een kort geding aan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De partijen die betrokken waren bij de bouw van een brug over het Twentekanaal bij Lochem hebben de risico's van dit bouwproject van tevoren onvoldoende in kaart gebracht. Tot die conclusie komt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een rapport over het fatale ongeluk in februari 2024 tijdens werkzaamheden aan de brug. Een brugdeel viel tijdens het hijsen uit de kranen en kwam op een montageplatform terecht, waarop op dat moment vier bouwlieden stonden. Twee van hen overleden, de andere twee raakten gewond.
2 uur geledenMOERDIJK (ANP) - Het Bewonerscollectief Moerdijk is een juridisch beschermingsfonds begonnen om zich collectief te kunnen verdedigen, nu hun dorp mogelijk plaats moet maken voor uitbreiding van haven en industrie. Het collectief, een eind vorig jaar opgerichte stichting om de bewoners te vertegenwoordigen, wil geld inzamelen. Daarvan kunnen de kosten worden betaald van juristen, onafhankelijke contra-expertises en planschade- en onteigeningsdeskundigen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Investeerders hebben in het vierde kwartaal van vorig jaar de meeste woningen verkocht sinds 2021, meldt het Kadaster. Daarmee zet de verkoopgolf van woningen door investeerders duidelijk door.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook CNV zegt fel tegenstander te zijn van de Kamermotie die de door het kabinet beoogde ingrepen in de AOW moet verzachten. Volgens CNV-voorzitter Piet Fortuin moet ieder plan om de pensioenleeftijd sneller te laten stijgen van tafel, omdat het om een schending van eerdere afspraken tussen vakbonden, werkgevers en de politiek gaat. Eerder beklaagde FNV zich over die motie.
18 uur geleden