Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

COA denkt maximumaantal asielzoekers Ter Apel op tijd te halen

COA denkt maximumaantal asielzoekers Ter Apel op tijd te halen

TER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) denkt het maximumaantal van 2000 asielzoekers in Ter Apel donderdag te halen. Dat zegt bestuursvoorzitter Milo Schoenmaker woensdag op de locatie waar asielzoekers zich in eerste instantie moeten melden. Hij houdt echter een slag om de arm, aangezien het slagen afhangt van de dagelijkse instroom en dus elke dag "een opgave is".

Elke week komen er zo'n driehonderd mensen Nederland binnen. Daardoor blijft het de komende tijd spannend of het COA aan de door de rechter opgelegde plicht kan voldoen om vanaf 22 februari niet meer dan 2000 mensen in Ter Apel te hebben. Bij acht van de twaalf provincies heeft het COA de vraag uitstaan om meer opvangplekken te regelen. Ook volgen er gesprekken over locaties die volgens planning dit kwartaal zouden sluiten met de vraag of ze langer open kunnen blijven. "We hebben dringend reguliere locaties nodig", aldus Schoenmaker.

Naar verwachting loopt het tekort eind maart op naar 5500 plekken. Dit komt door de sluiting van een aantal grote noodopvanglocaties, de stijgende asielinstroom, doordat vergunninghouders niet kunnen doorstromen naar een woning en door de lange wachttijd bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) voordat asielaanvragen worden behandeld. "Wij doen ons uiterste best", zegt Schoenmaker, maar het COA is onderdeel van een keten en als daarin "veel vastloopt, is het heel lastig plekken te vinden". Zo vielen eerder deze week 250 plekken weg waar wel op was gerekend, doordat de rechtbank een vergunning schorste om een voormalig hotel in Den Bosch te gebruiken als tijdelijk asielzoekerscentrum.

Kleine marge

De marge om onder het maximumaantal te blijven, is volgens Schoenmaker heel klein. Zo kwamen er maandag 44 mensen meer binnen dan verwacht. "Dat lijkt weinig, maar als je bezig bent met de opgave om onder de 2000 te blijven is dat echt fors." Dat het COA verwacht de komende dagen onder het maximumaantal te blijven, komt onder andere door 360 plekken die de gemeente Dronten beschikbaar stelt op het evenemententerrein van Walibi Holland. Het COA zegt daarnaast in gesprek te zijn met een aantal kleinere locaties waar mogelijk deze week nog mensen uit Ter Apel naartoe kunnen.

Op de vraag van staatssecretaris Eric van der Burg aan acht provincies om voor 1 april opvangplekken te realiseren of nu bestaande noodopvanglocaties niet te sluiten, zijn volgens het COA nog geen reacties gekomen.

Meer uit Binnenland

Personenauto rijdt tegen ziekenhuis Heerlen, bestuurder gewond

HEERLEN (ANP) - Een personenauto is donderdagavond rond 20.30 uur tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen gereden. De bestuurder is daarbij gewond geraakt en wordt nu in het ziekenhuis behandeld. De politie onderzoekt wat er aan de aanrijding voorafging. Over andere gewonden meldt de politie vooralsnog niets.

32 minuten geleden
Gaslek in buurt explosie Utrecht, onduidelijk of dat oorzaak was

UTRECHT (ANP) - Donderdagmiddag is er een gaslek geweest in de omgeving van de Visscherssteeg in Utrecht, waar die middag een explosie was. Dat zei burgemeester Sharon Dijksma in een korte toelichting op de gebeurtenissen in de binnenstad. Onduidelijk is of de gaslekkage de oorzaak was van de explosie. "Er is gas geroken", zei ze. "Maar je weet niet waardoor de explosie plaatsvindt."

35 minuten geleden
Brand na explosie Utrecht onder controle

UTRECHT (ANP) - De brandweer in Utrecht heeft de brand in het centrum van de stad onder controle. Dat heeft de veiligheidsregio in de loop van de avond gemeld. Een woordvoerder laat weten dat nu de zoektocht kan beginnen naar mensen die eventueel nog onder het puin liggen.

37 minuten geleden
Dijksma: tot nu toe vier gewonden in Utrecht, niemand zwaargewond

UTRECHT (ANP) - Tot nu toe zijn vier mensen gewond geraakt bij de explosie en brand in het centrum van Utrecht. Niemand raakte zwaargewond, meldde burgemeester Sharon Dijksma donderdagavond tijdens een persmoment.

52 minuten geleden
Bewoners van ingestorte panden Utrecht waren niet thuis

UTRECHT (ANP) - De bewoners van de ingestorte panden in Utrecht waren op het moment van de explosie niet thuis. Dat laat de woordvoerder van de veiligheidsregio weten. Tot nu toe zijn er ook geen mensen als vermist opgegeven.

1 uur geleden
Nederlandse hulpverlener op Lesbos vrijgesproken

LESBOS (ANP) - De Nederlandse reddingswerker Pieter Wittenberg is donderdag op het Griekse eiland Lesbos vrijgesproken in de zaak die sinds 2018 tegen hem liep. Ook 23 andere hulpverleners zijn vrijgesproken, meldt de organisatie Human Power, die de rechtszaak heeft gevolgd. Ook Amnesty International maakt melding van de vrijspraak.

1 uur geleden
Vijf medewerkers Slachtofferhulp in Utrecht na explosie

UTRECHT (ANP) - Slachtofferhulp Nederland is met vijf medewerkers aanwezig op de locatie waar gedupeerden van de explosie in Utrecht worden opgevangen. Dat meldt een woordvoerder.

1 uur geleden