COA denkt maximumaantal asielzoekers Ter Apel op tijd te halen
TER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) denkt het maximumaantal van 2000 asielzoekers in Ter Apel donderdag te halen. Dat zegt bestuursvoorzitter Milo Schoenmaker woensdag op de locatie waar asielzoekers zich in eerste instantie moeten melden. Hij houdt echter een slag om de arm, aangezien het slagen afhangt van de dagelijkse instroom en dus elke dag "een opgave is".
Elke week komen er zo'n driehonderd mensen Nederland binnen. Daardoor blijft het de komende tijd spannend of het COA aan de door de rechter opgelegde plicht kan voldoen om vanaf 22 februari niet meer dan 2000 mensen in Ter Apel te hebben. Bij acht van de twaalf provincies heeft het COA de vraag uitstaan om meer opvangplekken te regelen. Ook volgen er gesprekken over locaties die volgens planning dit kwartaal zouden sluiten met de vraag of ze langer open kunnen blijven. "We hebben dringend reguliere locaties nodig", aldus Schoenmaker.
Naar verwachting loopt het tekort eind maart op naar 5500 plekken. Dit komt door de sluiting van een aantal grote noodopvanglocaties, de stijgende asielinstroom, doordat vergunninghouders niet kunnen doorstromen naar een woning en door de lange wachttijd bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) voordat asielaanvragen worden behandeld. "Wij doen ons uiterste best", zegt Schoenmaker, maar het COA is onderdeel van een keten en als daarin "veel vastloopt, is het heel lastig plekken te vinden". Zo vielen eerder deze week 250 plekken weg waar wel op was gerekend, doordat de rechtbank een vergunning schorste om een voormalig hotel in Den Bosch te gebruiken als tijdelijk asielzoekerscentrum.
Kleine marge
De marge om onder het maximumaantal te blijven, is volgens Schoenmaker heel klein. Zo kwamen er maandag 44 mensen meer binnen dan verwacht. "Dat lijkt weinig, maar als je bezig bent met de opgave om onder de 2000 te blijven is dat echt fors." Dat het COA verwacht de komende dagen onder het maximumaantal te blijven, komt onder andere door 360 plekken die de gemeente Dronten beschikbaar stelt op het evenemententerrein van Walibi Holland. Het COA zegt daarnaast in gesprek te zijn met een aantal kleinere locaties waar mogelijk deze week nog mensen uit Ter Apel naartoe kunnen.
Op de vraag van staatssecretaris Eric van der Burg aan acht provincies om voor 1 april opvangplekken te realiseren of nu bestaande noodopvanglocaties niet te sluiten, zijn volgens het COA nog geen reacties gekomen.
Meer uit Binnenland
GENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
28 minuten geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
36 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
2 uur geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
4 uur geledenTHE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.
5 uur geleden