COA denkt maximumaantal asielzoekers Ter Apel op tijd te halen
TER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) denkt het maximumaantal van 2000 asielzoekers in Ter Apel donderdag te halen. Dat zegt bestuursvoorzitter Milo Schoenmaker woensdag op de locatie waar asielzoekers zich in eerste instantie moeten melden. Hij houdt echter een slag om de arm, aangezien het slagen afhangt van de dagelijkse instroom en dus elke dag "een opgave is".
Elke week komen er zo'n driehonderd mensen Nederland binnen. Daardoor blijft het de komende tijd spannend of het COA aan de door de rechter opgelegde plicht kan voldoen om vanaf 22 februari niet meer dan 2000 mensen in Ter Apel te hebben. Bij acht van de twaalf provincies heeft het COA de vraag uitstaan om meer opvangplekken te regelen. Ook volgen er gesprekken over locaties die volgens planning dit kwartaal zouden sluiten met de vraag of ze langer open kunnen blijven. "We hebben dringend reguliere locaties nodig", aldus Schoenmaker.
Naar verwachting loopt het tekort eind maart op naar 5500 plekken. Dit komt door de sluiting van een aantal grote noodopvanglocaties, de stijgende asielinstroom, doordat vergunninghouders niet kunnen doorstromen naar een woning en door de lange wachttijd bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) voordat asielaanvragen worden behandeld. "Wij doen ons uiterste best", zegt Schoenmaker, maar het COA is onderdeel van een keten en als daarin "veel vastloopt, is het heel lastig plekken te vinden". Zo vielen eerder deze week 250 plekken weg waar wel op was gerekend, doordat de rechtbank een vergunning schorste om een voormalig hotel in Den Bosch te gebruiken als tijdelijk asielzoekerscentrum.
Kleine marge
De marge om onder het maximumaantal te blijven, is volgens Schoenmaker heel klein. Zo kwamen er maandag 44 mensen meer binnen dan verwacht. "Dat lijkt weinig, maar als je bezig bent met de opgave om onder de 2000 te blijven is dat echt fors." Dat het COA verwacht de komende dagen onder het maximumaantal te blijven, komt onder andere door 360 plekken die de gemeente Dronten beschikbaar stelt op het evenemententerrein van Walibi Holland. Het COA zegt daarnaast in gesprek te zijn met een aantal kleinere locaties waar mogelijk deze week nog mensen uit Ter Apel naartoe kunnen.
Op de vraag van staatssecretaris Eric van der Burg aan acht provincies om voor 1 april opvangplekken te realiseren of nu bestaande noodopvanglocaties niet te sluiten, zijn volgens het COA nog geen reacties gekomen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het is slecht gesteld met de arbeidsomstandigheden van sekswerkers. De overheid controleert nauwelijks, handhaving ontbreekt structureel. Dat stelt het Sekswerk Meld- en Adviespunt (SMAP) in een rapport. Bij het meldpunt komen veel klachten binnen over exploitanten.
8 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Aanbevelingsalgoritmes van sociale media bedreigen de democratie, maar zijn wel te verbeteren. Tot deze conclusie komt het Commissariaat voor de Media (CvdM) op basis van een analyse van de gevolgen van feeds voor de vrije meningsvorming van consumenten. De mediawaakhond biedt het kabinet en toezichthouders daarom aanbevelingen voor wetgeving en naleving.
10 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Aan de gemeenteraad van Den Bosch is maandag een petitie overhandigd met het verzoek de vijftig jonge asielzoekers die de gemeente wil opvangen, gastvrij te ontvangen. De petitie is zo'n achthonderd keer ondertekend. Volgens de indieners vooral door inwoners van het dorp Engelen, waar de opvang is gepland.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid heeft maandagavond ingegrepen bij een pro-Palestijns protest bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, laat een woordvoerder van de politie weten. Actievoerders bezetten daar verschillende delen van de universiteit. Volgens de politiewoordvoerder ging het om tientallen demonstranten, van wie er 22 zijn aangehouden. De VU zegt aangifte te hebben gedaan van lokaalvredebreuk.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
13 uur geleden