CO2-uitstoot van armen gedaald, van rijken gestegen
DEN HAAG (ANP) - De uitstoot van kooldioxide (CO2) in de Europese Unie zijn sinds 1990 vooral gedaald door toedoen van Europese burgers met een lager en gemiddeld inkomen. De CO2-uitstoot van de rijkste 10 procent van de Europeanen nam juist toe, zo stelt Oxfam Novib in een analyse.
Volgens Oxfam is de nieuwe EU-klimaatdoelstelling voor 2030 onhaalbaar als aan deze ongelijkheid geen einde wordt gemaakt. Deze doelstelling wordt later deze week tijdens de milieutop door EU-leiders besproken.
"Het is zaak dat de Europese ‘Green Deal’ de emissies van de rijkste groep aanpakt, terwijl het Europese burgers met een lager inkomen helpt om hun bijdrage te blijven leveren. Een ambitieuze emissiereductie doelstelling voor 2030, gekoppeld aan een eerlijke Europese Green Deal, zal Europa helpen om uit de coronacrisis te komen met een duurzamere en meer weerbare economie, die werkt voor iedereen," zegt Madelon Meijer, klimaatexpert van Oxfam Novib.
Volgens de analyse was de rijkste 10 procent van de EU-burgers verantwoordelijk voor ruim een kwart van alle EU-CO2-uitstoot, evenveel als de wat de armste helft van de EU-bevolking samen uitstoot. De uitstoot van de armste helft van de Europeanen verminderde met bijna een kwart en die van de 'middeninkomens'-burgers met 13 procent. De CO2-uitstoot van de rijkste 10 procent van de Europeanen steeg met 3 procent.
Om zeker te stellen dat de wereld niet meer dan anderhalve graad opwarmt, moet de CO2-voetafdruk van de rijkste groep Europeanen in 2030 tien keer kleiner zijn dan nu. Die van de rijkste 1 procent moet zelfs 30 keer minder worden dan nu. De CO2-uitstoot van de armste helft van de Europese bevolking moet worden gehalveerd, stelt Oxfam Novib.
Meer uit Buitenland
PORTADOWN (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben zich in de Noord-Ierse stad Portadown verzameld om een pro-Britse protestantse mars tegen te houden. Een rechter had besloten dat de omstreden mars van de Oranjeorde zondagochtend voor het eerst in 28 jaar door de katholieke wijk rond Garvaghy Road mocht trekken.
24 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Honderden mensen hebben zaterdag op zondag de nacht doorgebracht op een plein in het centrum van Madrid. Ze hebben tenten neergezet en eisen betere bescherming voor huurders, naar aanleiding van de veelbesproken uithuiszetting van een 87-jarige vrouw.
57 minuten geledenWHELFORD (ANP/RTR) - Er zijn meerdere mannen gearresteerd bij de door Amerikanen gebruikte vliegbasis RAF Fairford in het Verenigd Koninkrijk, voor het overtreden van de explosievenwet. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van Sky News. Er is sprake van een "groot incident" en omwonenden worden geëvacueerd naar een recreatiecentrum in de buurt. De explosievendienst van de krijgsmacht onderzoekt een aantal voertuigen.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft zondag twee reuzenpanda's naar de Verenigde Staten gestuurd. Ping Ping en Fu Shuang vertrokken vanuit Chengdu naar Atlanta. Daar blijven ze de komende tien jaar in Zoo Atlanta. De vlucht duurt ongeveer vijftien uur.
4 uur geledenODESA (ANP/DPA) - Bij een reeks Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa zijn zeker twee mensen gewond geraakt. Op meerdere plaatsen braken branden uit en dikke rookwolken hingen boven de stad.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran houdt vol dat alleen diplomatie een einde kan maken aan het conflict met de Verenigde Staten en Israël. De Amerikaanse president Donald Trump zei zaterdag een Iraans voorstel voor heropening van de Straat van Hormuz en beëindiging van de gevechten te hebben afgewezen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Europese Commissie trekt bijna 710 miljoen euro uit voor ontheemden in Afrika en mensen die elders in de wereld door crises zijn getroffen. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen maakte dat zaterdag bekend in New York, waar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijeen is.
12 uur geleden