CO2-uitstoot minder gestegen dan gevreesd door energiecrisis
PARIJS (ANP) - De CO2-uitstoot wereldwijd is in 2022 minder hard gestegen dan waar aanvankelijk voor werd gevreesd, meldt het internationaal energieagentschap IEA. Door de energiecrisis sloot het agentschap een explosieve groei in het gebruik van steenkool en olie niet uit - en bij het gebruik van die fossiele brandstoffen komen broeikasgassen vrij. Maar het viel mee, mede door zonne-energie, windenergie, elektrische auto's en door energiebesparing.
De uitstoot veroorzaakt door energiegebruik steeg afgelopen jaar met minder dan 1 procent, terwijl de economie wel groeide met 3,2 procent. Daarmee lijkt het verloop van de uitstoot op een normaal jaar, denkt het IEA. De twee jaar hiervoor waren nog opmerkelijk. In 2020 daalde de wereldwijde uitstoot met 5 procent door de coronapandemie en het jaar daarna steeg die weer snel met 6 procent.
Verduurzaming zorgde ervoor dat in totaal zo'n 550 megaton aan CO2-uitstoot vermeden werd, berekende het IEA. Ook hielp het dat de industrie minder produceerde in China en Europa. De uitstoot door het gebruik van olie steeg met 2,5 procent, voornamelijk door de luchtvaart. Wel bleef het gebruik van olie over het algemeen lager dan in de jaren voordat de pandemie uitbrak.
Milde winter
De steenkooluitstoot steeg met 1,6 procent doordat veel landen omschakelden van gas naar kolen nadat Rusland buurland Oekraïne was binnengevallen. Dit werd ongeveer gecompenseerd met de daling in het gebruik van aardgas. De uitstoot nam daar 1,6 procent af.
Door een "recordinzet" van hernieuwbare energiebronnen daalde de algehele uitstoot van de Europese Unie met 2,5 procent, zag het IEA. Dat kwam ook door de milde winter en doordat de uitstoot in de bouwsector aanzienlijk daalde. In China bleef de uitstoot in 2022 nagenoeg gelijk met het jaar ervoor doordat er nog steeds coronamaatregelen golden in het land. In opkomende Aziatische economieën steeg die met 4,2 procent.
Overigens wijst de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) erop dat er nog niet genoeg energie wordt opgewekt uit hernieuwbare bronnen voor ons land. Donderdag is het Green Energy Day. Als we alles wat Nederland in een heel jaar produceert aan duurzame energie in een keer achter elkaar op gebruiken, zouden we tot 2 maart voldoende hebben.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Bijna 6000 gebouwen in Kyiv zitten zonder verwarming na een nieuwe nachtelijke Russische aanval, verklaart burgemeester Vitali Klitsjko. In de Oekraïense hoofdstad is zaterdagochtend een temperatuur van -12 graden gemeten.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere plekken in de Oekraïense hoofdstad Kyiv aangevallen met drones. De luchtafweer van de stad is ingeschakeld, melden Oekraïense autoriteiten. Burgemeester Vitali Klitsjko stelt op Telegram dat twee districten aan weerszijden van de rivier de Dnipro zijn geraakt. Volgens hem is er sprake van een grootschalige aanval, waarbij zeker één persoon om het leven is gekomen en vier mensen gewond zijn geraakt.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran zal elke aanval van de Verenigde Staten beschouwen als een totale oorlog tegen het land. Dat heeft een hoge Iraanse functionaris die anoniem wil blijven vrijdag tegen persbureau Reuters gezegd. Hij deed de uitspraak vooruitlopend op de komst van Amerikaanse vliegdekschepen en ander militair materieel naar het Midden-Oosten in de komende dagen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering heeft kritiek op uitspraken van president Donald Trump over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan van de hand gewezen. Trump zei rond zijn bezoek aan het World Economic Forum in Davos dat militairen van NAVO-bondgenoten in Afghanistan de frontlinie zouden hebben gemeden.
8 uur geledenSACRAMENTO (ANP/RTR) - Californië sluit zich aan bij een internationaal netwerk van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) dat wordt ingezet bij uitbraken van infectieziekten. Het is de eerste Amerikaanse staat die dat doet, nadat de Verenigde Staten zich donderdag officieel terugtrokken uit de VN-organisatie WHO.
8 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Duizenden mensen doen in Minneapolis mee aan een protest tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE, melden lokale media als The Minnesota Reporter en Bring Me The News. Ze lopen ondanks extreme kou mee in een mars door de stad.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump overweegt om een maritieme blokkade in te stellen bij Cuba, zoals eerder gebeurde bij Venezuela. Dat melden drie ingewijden aan Politico. Volgens hen zou die blokkade bedoeld zijn om een regimewissel op het eiland te bereiken.
12 uur geleden