Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CO2-uitstoot minder gestegen dan gevreesd door energiecrisis

CO2-uitstoot minder gestegen dan gevreesd door energiecrisis

PARIJS (ANP) - De CO2-uitstoot wereldwijd is in 2022 minder hard gestegen dan waar aanvankelijk voor werd gevreesd, meldt het internationaal energieagentschap IEA. Door de energiecrisis sloot het agentschap een explosieve groei in het gebruik van steenkool en olie niet uit - en bij het gebruik van die fossiele brandstoffen komen broeikasgassen vrij. Maar het viel mee, mede door zonne-energie, windenergie, elektrische auto's en door energiebesparing.

De uitstoot veroorzaakt door energiegebruik steeg afgelopen jaar met minder dan 1 procent, terwijl de economie wel groeide met 3,2 procent. Daarmee lijkt het verloop van de uitstoot op een normaal jaar, denkt het IEA. De twee jaar hiervoor waren nog opmerkelijk. In 2020 daalde de wereldwijde uitstoot met 5 procent door de coronapandemie en het jaar daarna steeg die weer snel met 6 procent.

Verduurzaming zorgde ervoor dat in totaal zo'n 550 megaton aan CO2-uitstoot vermeden werd, berekende het IEA. Ook hielp het dat de industrie minder produceerde in China en Europa. De uitstoot door het gebruik van olie steeg met 2,5 procent, voornamelijk door de luchtvaart. Wel bleef het gebruik van olie over het algemeen lager dan in de jaren voordat de pandemie uitbrak.

Milde winter

De steenkooluitstoot steeg met 1,6 procent doordat veel landen omschakelden van gas naar kolen nadat Rusland buurland Oekraïne was binnengevallen. Dit werd ongeveer gecompenseerd met de daling in het gebruik van aardgas. De uitstoot nam daar 1,6 procent af.

Door een "recordinzet" van hernieuwbare energiebronnen daalde de algehele uitstoot van de Europese Unie met 2,5 procent, zag het IEA. Dat kwam ook door de milde winter en doordat de uitstoot in de bouwsector aanzienlijk daalde. In China bleef de uitstoot in 2022 nagenoeg gelijk met het jaar ervoor doordat er nog steeds coronamaatregelen golden in het land. In opkomende Aziatische economieën steeg die met 4,2 procent.

Overigens wijst de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) erop dat er nog niet genoeg energie wordt opgewekt uit hernieuwbare bronnen voor ons land. Donderdag is het Green Energy Day. Als we alles wat Nederland in een heel jaar produceert aan duurzame energie in een keer achter elkaar op gebruiken, zouden we tot 2 maart voldoende hebben.

Meer uit Buitenland

Trump dreigt met eisen aan identificatie kiezers voor midterms

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag op Truth Social gedreigd strengere eisen te stellen aan de identificatie van kiezers bij de Congresverkiezingen in november, in de Verenigde Staten de midterms genoemd. Trump kondigde een decreet over de kwestie aan en dreigde daarbij het Congres te passeren.

50 minuten geleden
ICE: agenten logen mogelijk onder ede over neerschieten migrant

WASHINGTON (ANP/RTR) - Waarnemend directeur Todd Lyons van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft gezegd dat twee ICE-agenten onder ede "onwaarheden" lijken te hebben verkondigd over het neerschieten van een migrant in de staat Minnesota. De agenten wachten mogelijk federale aanklachten voor hun daden, aldus Lyons.

2 uur geleden
Man die agenten met mes aanviel in Parijs overleden

PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - De man die vrijdagavond in Parijs werd neergeschoten toen hij agenten met een mes bedreigde, is aan zijn verwondingen bezweken. Dat meldt het Franse openbaar ministerie voor terrorismebestrijding.

2 uur geleden
Parijse politie schiet man met mes neer bij Arc de Triomphe

PARIJS (ANP) - De Franse politie heeft een man neergeschoten die een agent probeerde neer te steken tijdens een ceremonie bij de Arc de Triomphe in het centrum van Parijs. De man raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht, meldt de zender France24.

3 uur geleden
Frankrijk bespreekt oefenen met kernarsenaal met andere landen

MÜNCHEN (ANP) - Frankrijk bespreekt met Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Zweden en waarschijnlijk nog andere Europese landen hoe het zijn bescherming met kernwapens met hen kan delen. Ze zouden bijvoorbeeld samen kunnen gaan oefenen met Frankrijks nucleaire capaciteiten, opperde president Emmanuel Macron.

3 uur geleden
Regering VS steekt 38,3 miljard dollar in ICE-detentiecentra

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering zet een plan door om 38,3 miljard dollar (zo'n 32,3 miljard euro) te steken in een uitbreiding van de detentiecentra die immigratiedienst ICE gebruikt. Volgens overheidsfunctionarissen zal de uitbreiding deportaties van illegale immigranten versnellen.

4 uur geleden
Trump dringt bij Zelensky aan op deal met Rusland

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky aangedrongen op een deal met Rusland. Als Zelensky niet nu in actie komt, mist hij een "geweldige kans" voor vrede, aldus Trump tegen verslaggevers bij het Witte Huis. Rusland wil volgens hem een deal sluiten.

5 uur geleden