CO2-uitstoot haven Rotterdam na jarenlange daling gestegen
ROTTERDAM (ANP) - De CO2-uitstoot in de haven van Rotterdam is na jarenlange daling voor het eerst sinds 2016 weer gestegen. Vorig jaar was de uitstoot 1 megaton meer dan in 2020, een stijging van 4,4 procent. De haven wijt de stijging aan de twee kolencentrales op de Maasvlakte. Een van de centrales is vorig jaar weer gaan draaien. De andere kolencentrale had vorig jaar bijna een vijfde meer productie dan het jaar ervoor.
De twee kolencentrales stootten vorig jaar samen 2,4 megaton meer uit, een plus van 80 procent ten opzichte van het jaar ervoor. Bij de drie gascentrales in de haven daalde daarentegen de uitstoot met 1,5 megaton, een daling van 40 procent. De afgelopen tijd zijn de gasprijzen sterk gestegen. Daardoor is het nu goedkoper om stroom met kolen op te wekken, aldus de haven.
De haven verwacht dat de toename in de uitstoot tijdelijk is en dat de komende jaren weer een daling te zien zal zijn. Dat komt volgens de haven door projecten om de haven schoner te maken en omdat de kolencentrales tussen 2022 tot en met 2024 op niet meer dan 35 procent van de capaciteit mogen draaien.
De haven van Rotterdam is bezig met projecten voor onder meer de afvang en opslag van CO2, elektrificatie, waterstof en de productie van schone brandstoffen. Die moeten samen een vermindering van de uitstoot van in totaal 23 megaton CO2 in en buiten de haven bewerkstelligen. Dat is 35 procent van de totale vermindering van de CO2-uitstoot van Nederland in 2030, aldus de haven.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse technologische industrie heeft steeds meer last van de handelsoorlog die de Amerikaanse president Donald Trump vorig jaar ontketende. Dat meldt FME, de ondernemersorganisatie voor de technologische industrie, na een onderzoek onder 156 bedrijven dat eerder deze maand is uitgevoerd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen zullen naar verwachting de rest van dit jaar niet meer stijgen, voorspelt ING in een rapport over de woningmarkt. In de grote steden blijft de huizenprijsontwikkeling naar verwachting achter bij het landelijk gemiddelde en zouden de prijzen kortstondig zelfs wat kunnen zakken, stellen de marktkenners van de bank. Na jaren van groei is het voor het eerst in lange tijd dat een bank verwacht dat de huizenmarkt niet verder groeit.
1 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple heeft het afgelopen kwartaal zijn beste eerste drie maanden in een jaar ooit behaald. Dat zegt topman Tim Cook van het techconcern in een toelichting op de resultaten. Volgens hem komt dat onder andere dankzij meer verkopen van iPhones.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag hoger gesloten. Beleggers reageerden onder meer op positieve kwartaalresultaten van Alphabet, het moederbedrijf van Google, en de fabrikant van graafmachines, bulldozers en mijnbouwtrucks Caterpillar.
3 uur geledenDEURNE (ANP) - De elektrische-bussenbouwer Ebusco voert gesprekken met partijen die interesse hebben in het kopen van een meerderheidsbelang in de busactiviteiten. Het noodlijdende bedrijf meldt dit bij de presentatie van de jaarresultaten.
4 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Spotify heeft donderdag een nieuw verificatiesysteem aangekondigd om gebruikers van de muziekstreamingdienst te helpen echte artiesten te onderscheiden van muziek die is gegenereerd door kunstmatige intelligentie. Het groene vinkje, dat aangeeft dat een artiest is geverifieerd door Spotify, komt in een tijd van groeiende bezorgdheid in de muziekindustrie over door AI-gegenereerde nummers die streamingdiensten overspoelen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven zijn "ernstig bezorgd" over plannen van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voor een zogenoemd invoedingstarief voor grote elektriciteitsproducenten. Daarmee moeten bijvoorbeeld zonneparken, windparken en elektriciteitscentrales meebetalen aan de kosten voor het uitbreiden van het volle stroomnet.
6 uur geleden