Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CO2-uitstoot 11 procent lager, maar luchtvaart stoot veel meer uit

CO2-uitstoot 11 procent lager, maar luchtvaart stoot veel meer uit

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse uitstoot van CO2 en andere broeikasgassen lag in het eerste kwartaal van dit jaar zo'n 11 procent lager dan in dezelfde periode vorig jaar. Het CBS en RIVM/Emissieregistratie becijferen dat de uitstoot verminderde in de meeste sectoren. Worden ook de internationale lucht- en scheepvaart meegerekend, plus de uitstoot door het verbranden van biomassa, dan komt de afname neer op 9,9 procent.

In de luchtvaart ging de uitstoot ten opzichte van een jaar eerder fors omhoog, met 49 procent ten opzichte van het eerste kwartaal van 2021. Na een diepe dip tijdens de coronapandemie wordt nu weer veel meer gevlogen.

De transportsector als geheel is 13,5 procent meer koolstofdioxide (CO2) gaan uitstoten. Tegenover die stijging staat een afname van de uitstoot door de elektriciteitssector, de industrie, de landbouw en de gebouwde omgeving. De hoofdreden daarvoor is dat minder aardgas is verbruikt.

"De hoge aardgasprijzen speelden een rol, maar ook was het eerste kwartaal van 2022 relatief warmer dan hetzelfde kwartaal in 2021", verklaart het statistiekbureau. "Dit laatste heeft vooral een dempend effect op het aardgasverbruik in de gebouwde omgeving." Onder die categorie vallen woningen en kantoren. Hoge energieprijzen hebben het verbruik naar beneden gebracht, aldus het CBS.

Elektriciteit wordt voor een steeds groter deel opgewekt uit duurzame bronnen, zoals zon en wind. Toch werden begin dit jaar ook meer steenkolen verstookt. Die zijn zeer vervuilend, maar over de hele linie ging de uitstoot door elektriciteitsproductie met 14 procent omlaag.

Benzine (plus 4 procent) en diesel (plus 8 procent) werden in het eerste kwartaal van dit jaar weer meer gebruikt dan in de eerste drie maanden van 2021. Toch ligt de totale uitstoot die voortkomt uit mobiliteit nog steeds lager dan voor de coronapandemie.

Het CBS wijst erop dat de economie in de tussentijd stevig groeide: het bruto binnenlands product nam in dezelfde periode met 7 procent toe. Economische groei en meer CO2-uitstoot hoeven dus niet hand in hand te gaan. "Voor vrijwel alle sectoren van de economie geldt dat de productie fors hoger lag, terwijl de CO2-emissies lager waren", vat het CBS samen.

Meer uit Binnenland

Cruiseschip m/v Hondius volgens planning zondag in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De rederij achter cruiseschip m/v Hondius, OceanWide Expeditions, meldt dat het schip zondag in Rotterdam moet aankomen. Het schip vertrok maandagavond rond 19.00 uur lokale tijd vanuit Tenerife en doet er volgens de planning zes dagen over om de eindbestemming te bereiken.

4 minuten geleden
Vliegtuig naar Engeland geland op Schiphol na noodmelding

AMSTERDAM (ANP) - Op Schiphol heeft een vliegtuig rond 20.50 uur een noodlanding gemaakt vanwege een medisch noodgeval aan boord. Dat meldt een woordvoerder van de luchthaven. Het toestel van Ryanair steeg op in Warschau, Polen en had in het Engelse Leeds moeten landen.

37 minuten geleden
12 medewerkers Radboudumc preventief in quarantaine om hantavirus

NIJMEGEN (ANP) - Twaalf medewerkers van het Radboudumc, waar een patiënt met het hantavirus is opgenomen, gaan uit voorzorg in quarantaine voor zes weken. Er is gebleken dat de procedures rond de patiënt niet goed zijn gevolgd, meldt het Nijmeegse ziekenhuis. Dat benadrukt dat de kans dat ze besmet zijn geraakt klein is.

42 minuten geleden
Spaanse opvarende van Hondius test positief op hantavirus

MADRID (ANP/RTR) - Een van de veertien Spanjaarden die werden geëvacueerd van het cruiseschip m/v Hondius is positief getest op het hantavirus, meldt het Spaanse ministerie van Gezondheid. Die persoon vertoont geen symptomen en verkeert in goede conditie. De overige dertien evacués hebben negatief getest.

43 minuten geleden
Ook laatste evacuatievlucht van Hondius vertrokken naar Eindhoven

EINDHOVEN (ANP/AFP) - Ook het laatste vliegtuig met opvarenden van de m/v Hondius is vertrokken van het Canarische eiland Tenerife. Het toestel met Australiërs, een Nieuw-Zeelander en een Brit is onderweg naar Eindhoven. Daarvandaan zullen zij verder worden geëvacueerd.

51 minuten geleden
Evacuatievlucht met opvarenden Hondius vertrokken naar Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Een vliegtuig met opvarenden van de m/v Hondius is van Tenerife vertrokken naar Eindhoven. Maandag gingen de laatste mensen die geëvacueerd worden van boord van het cruiseschip waar het hantavirus is uitgebroken. Later op de avond vertrekt ook nog een tweede evacuatievlucht.

1 uur geleden
LAKS: op dag twee eindexamens al bijna 95.000 klachten

UTRECHT (ANP) - Op dag twee van de landelijke eindexamens voor middelbare scholieren staat de klachtenteller over die toetsen op iets minder dan 95.000. Dat is "best veel", stelt Inass Jagour, bestuurslid en woordvoerder van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS). "Vorig jaar werd er gedurende de hele examenperiode 240.000 keer geklaagd."

1 uur geleden