Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'CO2-heffing zorgt voor beperkte vermindering productie'

'CO2-heffing zorgt voor beperkte vermindering productie'

DEN HAAG (ANP) - Als de Nederlandse industrie een CO2-heffing van 200 euro per ton CO2 moet betalen, gaat de productie waarschijnlijk met maximaal 5 procent achteruit. De effecten van de heffing op het bruto binnenlands product (bbp) en de werkgelegenheid zullen daardoor op de lange termijn gering zijn. Dat meldt het Centraal Planbureau (CPB) op basis van analyses naar de economische effecten van CO2-heffingen.

Het CPB keek in het onderzoek naar een vlakke CO2-heffing, een heffing waarbij alle CO2-uitstoot wordt beprijsd, met een tarief van 100 of 200 euro per ton CO2. Op kortere termijn kan er volgens het CPB mogelijk wel "enige frictie" op de arbeidsmarkt ontstaan door de heffing, omdat de werkgelegenheid in beperkte mate verschuift naar bedrijven en sectoren die minder CO2 uitstoten.

Het kleine productieverlies komt met name doordat de productiekosten in de industrie niet heel sterk zullen stijgen door de CO2-heffing. Zo vormt de energierekening, naast de inkoop van grondstoffen, arbeid en allerlei investeringen, slechts een deel van de totale productiekosten. Ook zijn er volgens het CPB een aantal relatief goedkope opties in te voeren die de CO2-uitstoot kunnen reduceren. Daardoor kan de stijging van de kostprijs ook worden gedrukt.

2030

Wel kunnen sommige industriële sectoren, zoals de chemie, aardolie en basismetaal, meer verlies van productie verwachten, omdat die sectoren relatief veel CO2 uitstoten en gevoelig zijn voor internationale concurrentie.

In 2030 moet de helft van de CO2-uitstoot zijn verminderd ten opzichte van 1990. De CO2-heffing is ingevoerd om bedrijven te straffen als zij zich niet genoeg inzetten om de uitstoot van CO2 terug te dringen. Het kabinet is coulanter dan verwacht, om bedrijven in de coronacrisis niet met een extra kostenpost op te zadelen. Door zogenoemde 'dispensatierechten', betalen bedrijven daarom pas vanaf 2024 echt CO2-heffing. De prijs voor een ton CO2-uitstoot is dan 30 euro en loopt vervolgens ieder jaar verder op.

Meer uit Financieel

Europese beleggers wachten op duidelijkheid handelsdeal China-VS

AMSTERDAM (ANP) - Europese beleggers hebben het maandag rustig aan gedaan in afwachting van duidelijkheid over de importheffingen tussen de Verenigde Staten en China. Dinsdag verlopen de tijdelijke afspraken in de handelsoorlog tussen de twee grootmachten en er is nog niets officieel bekendgemaakt over het vervolg daarvan.

2 uur geleden
Papiermaker Crown Van Gelder krijgt geen inzage in administratie

HAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse papierfabriek Crown Van Gelder krijgt van de rechter geen inzicht in de volledige administratie van voor de doorstart in 2023. Het opnieuw noodlijdende bedrijf uit Velsen-Zuid had dat in een kort geding geëist na een conflict met de curatoren, maar daar is de rechtbank in Haarlem niet in meegegaan. Volgens Crown Van Gelder was de volledige inzage met name nodig "voor het aantrekken van externe financiering, noodzakelijk voor het voortbestaan van de fabriek".

2 uur geleden
Noors staatsfonds straft Israëlische bedrijven om Gaza-conflict

OSLO (ANP/RTR) - Het Noorse staatsfonds gaat Israëlische bedrijven financieel afstraffen door honderden miljoenen aan investeringen terug te trekken en samenwerkingen stop te zetten. De reden is het Israëlisch-Palestijnse conflict, werd maandag bekend.

2 uur geleden
Brussel akkoord met overname Thuisbezorgd-moeder door Prosus

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie heeft de overname van Just Eat Takeaway door techinvesteerder Prosus voor 4,1 miljard euro goedgekeurd. De overname van de eigenaar van Thuisbezorgd.nl zou van Prosus een van de grootste maaltijdbezorggroepen ter wereld maken.

3 uur geleden
Nvidia en AMD omlaag op Wall Street na deal over Chinese verkopen

NEW YORK (ANP) - Nvidia en Advanced Micro Devices (AMD) gingen maandag bij de opening omlaag op de aandelenbeurzen in New York. De twee Amerikaanse chipfabrikanten hebben toegezegd 15 procent van hun inkomsten uit chipverkopen in China af te staan aan de Amerikaanse regering, volgens verschillende media.

4 uur geleden
Marks & Spencer herstelt onlineverkoop na zware cyberaanval

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse warenhuisketen Marks & Spencer kan weer alles uit zijn assortiment online bezorgen, bijna vier maanden nadat het bedrijf werd getroffen door een zware cyberaanval. Door de hack moest Marks & Spencer tijdelijk stoppen met contactloos betalen en konden klanten geen kleding of woonartikelen via internet bestellen. Ook raakten schappen leeg doordat IT-systemen waren uitgeschakeld.

4 uur geleden
NAM schort gaswinning onder Ameland op na brief over bodemdaling

ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft de gaswinning onder het oosten van Ameland onlangs voorlopig beëindigd. Dit bevestigen woordvoerders van de NAM en het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) na berichtgeving door de Leeuwarder Courant.

6 uur geleden