CNV: transportbedrijven gebruiken steunpakket niet
UTRECHT (ANP) - Tienduizenden vrachtwagenchauffeurs werken minder uren door de coronacrisis en maken een ongekende terugval in salaris. Dat stelt transportbestuurder Tjitze van Rijssel van vakbond CNV. "Transportwerkgevers doen massaal géén beroep op de NOW van de overheid. In plaats daarvan laten ze hun chauffeurs, nu er veel minder werk is, ook veel minder uren werken. Die uren worden niet gecompenseerd."
Zo gaan chauffeurs er in veel gevallen zo'n 25 tot 35 procent in inkomen op achteruit, aldus CNV. Ook zou branchevereniging Transport en Logistiek Nederland (TLN) de aangesloten werkgevers zelfs hebben geadviseerd om geen gebruik te maken van het noodpakket. "Dat zou voor het bedrijf niet gunstig zijn", zegt Van Rijssel. "De rekening komt bij de werknemers te liggen. Dat is wel heel wrang, als je bedenkt dat ze kortgeleden nog op het schild zijn gehesen als werknemers in een vitale sector."
TLN ontkent zijn leden te hebben afgeraden gebruik te maken van steun. In sommige deelgebieden van de sector is dat echter niet mogelijk omdat bedrijven niet genoeg omzetverlies hebben geleden. In de gehele transportsector heeft 29 procent overheidssteun aangevraagd. TLN wees eerder ook al op de problemen bij zzp'ers, die niet in aanmerking komen voor steun, maar wel veel vaste lasten hebben omdat ze een voertuig hebben aangeschaft. De brancheorganisatie wil daarom dat zzp'ers tijdelijk bij een ander bedrijf aan de slag kunnen.
Tijdelijke aanpassing
CNV ziet niets in dat voorstel van TLN voor een tijdelijke aanpassing van de wet, waarmee getroffen zzp-chauffeurs tijdelijk kunnen worden ingezet bij andere transportondernemingen. Dat is nu namelijk verboden. "Het voorstel van TLN is bij ons echt in het verkeerde keelgat geschoten", zegt Van Rijsel van CNV. "Natuurlijk zien we dat zzp-chauffeurs het momenteel zwaar hebben. Maar als transportbedrijven gebruik willen maken van hun diensten, dan moeten ze hen gewoon in dienst nemen, netjes met een contract waarop de cao van toepassing is. Want het kan niet zo zijn dat je als werkgever aan de ene kant uren afpakt van je chauffeurs, en aan de andere kant een dealtje sluit met eigen rijders."
TLN vindt die reactie te kort door de bocht. "Het is pertinent niet zo dat vaste werknemers minder worden ingezet om vervolgens zzp’ers in te schakelen." Wel kan het beschikbare werk eerlijker worden verdeeld. Daarbij wijst de brancheorganisatie ook op de mogelijkheid om terug te vallen op de loongarantie van 40 uur per week.
Meer uit Financieel
DOHA (ANP) - Qatar Airways voerde zondag repatriëringsvluchten uit vanaf Hamad International Airport in Doha naar Amsterdam, Berlijn, Frankfurt, Londen en Zürich, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend op X.
59 minuten geledenHANNOVER (ANP/DPA) - Twee TUI-vluchten uit de Verenigde Arabische Emiraten met gestrande toeristen aan boord zijn zaterdagavond geland op de luchthaven van Hannover. In totaal zaten 250 reizigers aan boord van de twee vliegtuigen. Onder hen waren mensen uit Nederland, Zweden, Frankrijk, Polen en het Verenigd Koninkrijk. Hoeveel Nederlanders aan boord waren, is nog niet bekend.
3 uur geledenKOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Azië vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
1 dag geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
1 dag geleden