CNV: transportbedrijven gebruiken steunpakket niet
UTRECHT (ANP) - Tienduizenden vrachtwagenchauffeurs werken minder uren door de coronacrisis en maken een ongekende terugval in salaris. Dat stelt transportbestuurder Tjitze van Rijssel van vakbond CNV. "Transportwerkgevers doen massaal géén beroep op de NOW van de overheid. In plaats daarvan laten ze hun chauffeurs, nu er veel minder werk is, ook veel minder uren werken. Die uren worden niet gecompenseerd."
Zo gaan chauffeurs er in veel gevallen zo'n 25 tot 35 procent in inkomen op achteruit, aldus CNV. Ook zou branchevereniging Transport en Logistiek Nederland (TLN) de aangesloten werkgevers zelfs hebben geadviseerd om geen gebruik te maken van het noodpakket. "Dat zou voor het bedrijf niet gunstig zijn", zegt Van Rijssel. "De rekening komt bij de werknemers te liggen. Dat is wel heel wrang, als je bedenkt dat ze kortgeleden nog op het schild zijn gehesen als werknemers in een vitale sector."
TLN ontkent zijn leden te hebben afgeraden gebruik te maken van steun. In sommige deelgebieden van de sector is dat echter niet mogelijk omdat bedrijven niet genoeg omzetverlies hebben geleden. In de gehele transportsector heeft 29 procent overheidssteun aangevraagd. TLN wees eerder ook al op de problemen bij zzp'ers, die niet in aanmerking komen voor steun, maar wel veel vaste lasten hebben omdat ze een voertuig hebben aangeschaft. De brancheorganisatie wil daarom dat zzp'ers tijdelijk bij een ander bedrijf aan de slag kunnen.
Tijdelijke aanpassing
CNV ziet niets in dat voorstel van TLN voor een tijdelijke aanpassing van de wet, waarmee getroffen zzp-chauffeurs tijdelijk kunnen worden ingezet bij andere transportondernemingen. Dat is nu namelijk verboden. "Het voorstel van TLN is bij ons echt in het verkeerde keelgat geschoten", zegt Van Rijsel van CNV. "Natuurlijk zien we dat zzp-chauffeurs het momenteel zwaar hebben. Maar als transportbedrijven gebruik willen maken van hun diensten, dan moeten ze hen gewoon in dienst nemen, netjes met een contract waarop de cao van toepassing is. Want het kan niet zo zijn dat je als werkgever aan de ene kant uren afpakt van je chauffeurs, en aan de andere kant een dealtje sluit met eigen rijders."
TLN vindt die reactie te kort door de bocht. "Het is pertinent niet zo dat vaste werknemers minder worden ingezet om vervolgens zzp’ers in te schakelen." Wel kan het beschikbare werk eerlijker worden verdeeld. Daarbij wijst de brancheorganisatie ook op de mogelijkheid om terug te vallen op de loongarantie van 40 uur per week.
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
10 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
11 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
14 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
1 dag geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
1 dag geleden