CNV: Oekraïners uitgebuit in kassen Westland
'S-GRAVENZANDE (ANP) - Oekraïners die in kassen in het Westland werken, worden uitgebuit. Dat bevestigt vakbond CNV na eerdere berichtgeving van RTL Nieuws. "We zijn ons kapotgeschrokken van de mensonterende teksten in de contracten die ze hebben ondertekend", zegt Henry Stroek van het team Bestrijding Misbruik Uitzendconstructies van de bond.
Het gaat om ruim dertig Oekraïners die volgens CNV in Polen contracten hebben ondertekend bij uitzendbureau JANPOL en nu aan het werk zijn in een plantenkwekerij in in ’s-Gravenzande. Volgens CNV gaat het om wurgcontracten. Zo wordt er gedreigd met deportatie naar Oekraïne als werknemers de regels overtreden. "We maken voortdurend de nodige incidenten mee, maar dit is wel de overtreffende trap", aldus Stroek. "Je gelooft je ogen niet als je ziet wat er op papier staat. Gedeporteerd, het staat er letterlijk!"
De groep Oekraïense werknemers is volgens CNV ook gewaarschuwd om niet te praten met andere werknemers in Nederland, met name over arbeidsvoorwaarden. Deden ze dat wel, dan konden ze een boete krijgen van 500 euro. CNV vindt dat er sprake is van een humanitaire noodsituatie die zo snel mogelijk opgelost moet worden. De Oekraïners zijn 1 mei aan het werk gegaan en moeten hun eerste geld nog krijgen. De vakbond wil dat de gemeente en de Arbeidsinspectie ingrijpen.
Kwetsbare groep
CNV heeft sterke vermoedens dat er meer bedrijven zijn waar sprake is van soortgelijke misstanden. Er zijn ook meer Nederlandse kwekerijen die werken met JANPOL. Volgens de vakbond is het lastig om met de Oekraïense werknemers in gesprek te komen omdat ze bang zijn. "Het is een extra kwetsbare groep", zegt een woordvoerder.
De dertig Oekraïners, waarover CNV alarm heeft geslagen, werken bij plantenkwekerij Vreugdenhil Bulps & Plants in ’s-Gravenzande. "Wij zijn heel verdrietig", zegt eigenaar Jochem Vreugdenhil. "Wij hebben juist expres voor Oekraïners gekozen om die mensen te helpen." Vreugdenhil beraadt zich nog op een verdere inhoudelijke reactie.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Randstad was woensdag de grootste verliezer in de AEX-index. Het uitzendconcern heeft in het laatste kwartaal van 2025 een lagere omzet geboekt. Het bedrijf had het vooral op de Europese markt moeilijk. De opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland daalden aanzienlijk.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat het nieuwe kabinet snel wettelijk regelt dat toezichthouders sneller kunnen ingrijpen in slecht functionerende markten. De belangenbehartiger voor consumenten doet deze oproep nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) maandag meldde te gaan controleren of telecomaanbieders zich houden aan hun verplichtingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De recente massaontslagen bij Heineken, ASML en ABN AMRO zijn nog maar een voorproefje, denkt oud-ASML-topman Peter Wennink. "Er komt nog veel meer aan in het bedrijfsleven en bij de overheid. Kunstmatige intelligentie (AI) kan de productiviteit zoveel verhogen. Als wij dat niet doen, doen andere landen dat. Maar het is niet alleen digitalisering. De kostenstijgingen spelen ook in de zorg, defensie en klimaat en energie. We moeten iets doen", zei Wennink tijdens het evenement State of Dutch Tech in Den Haag tegen het ANP.
2 uur geledenVEGHEL (ANP) - De overname van HEMA door een investeringsvehikel van de familie Van Eerd is woensdag afgerond. In december werd bekend dat investeringsvehikel Mississippi Ventures de resterende helft van de aandelen van de winkelketen wilde overnemen. Nu heeft het vehikel van de familie achter supermarktketen Jumbo alle benodigde goedkeuringen ontvangen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Speelgoedbedrijf Mattel, bekend van Barbie, Hot Wheels en Fisher-Price, was woensdag een opvallende verliezer op de aandelenbeurzen in New York. Mattel kwam met tegenvallende cijfers over de belangrijke feestdagenperiode en ook met een verwachting voor een lagere winst per aandeel in 2026. Het aandeel dook in de vroege handel op Wall Street ruim 26 procent in het rood.
2 uur geledenJIAXING (ANP) - De beslissing van de ondernemingskamer over Nexperia verlengt "een periode van aanzienlijke onzekerheid" rond de chipmaker, stelt het Chinese moederbedrijf Wingtech. Rechters van de ondernemingskamer besloten dat er een onderzoek moet komen naar Nexperia, omdat er gegronde redenen zijn voor twijfel aan het juiste beleid bij het bedrijf. Daarmee blijft ook een maatregel in stand waardoor Wingtech als aandeelhouder op afstand wordt gezet bij de besluitvorming over Nexperia.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Twee Russische luchtvaartmaatschappijen zijn van plan om vliegtuigen naar Cuba te sturen om toeristen te evacueren, zegt de luchtvaartautoriteit Rosaviatsia. Daarna zijn de maatschappijen van plan om niet meer op het eiland te vliegen zolang het gebrek aan brandstof aanhoudt.
3 uur geleden