CNV mogelijk naar rechter na uitzondering Picnic op supermarkt-cao
DEN HAAG (ANP) - Vakbond CNV overweegt juridische stappen als minister Karien van Gennip van Sociale Zaken het besluit niet intrekt om voor onlinesupermarkt Picnic en flitsbezorgers een uitzondering te maken op de supermarkt-cao. Dat zegt vakbondsbestuurder Jacqueline Twerda na berichtgeving van Het Financieele Dagblad.
De boodschappenbezorgers menen dat hun bedrijfsmodel significant verschilt van traditionele supermarkten, wat een andere cao zou rechtvaardigen. Vakbonden zijn het hier al langer niet mee eens. In februari oordeelde de rechter nog dat Picnic wel onder de supermarkt-cao valt.
Vorige week heeft Van Gennip voor de cao die loopt tot 1 juli een uitzondering gemaakt voor e-commercebedrijven. Twerda is verbaasd en boos over de gang van zaken. Op vrijdag hebben vakbonden en Vakcentrum, de brancheorganisatie voor zelfstandige winkeliers en franchisenemers, een brief naar het ministerie gestuurd met de vraag om de dispensatie terug te trekken.
Andere afspraken
Volgens de supermarkt-cao hebben werknemers meer recht op feestdagen en ook zouden de lonen bij Picnic lager zijn, waardoor die goedkoper boodschappen kan leveren dan andere supermarkten, volgens CNV.
De bond zegt dat Picnic ten onrechte als uitzondering wordt gezien, waar bijvoorbeeld bij de onlineboodschappendiensten van Albert Heijn en Jumbo wel de supermarkt-cao wordt toegepast. Óf online hoort er wel bij, óf niet, zegt Twerda. Zo onderzoekt CNV bijvoorbeeld of er mogelijk andere afspraken kunnen komen voor e-commerceactiviteiten van Jumbo en Albert Heijn.
Juist hoger
CNV wacht eerst de reactie van het ministerie op de brief af voor het zich beraadt op mogelijke juridische vervolgstappen.
Volgens topman Michiel Muller van Picnic proberen supermarkten het voor Picnic duur te maken "om ons uit de markt te drukken". De supermarkt-cao is voor onlinesupermarkten veel duurder, legt hij uit. Dat komt doordat Picnic, in tegenstelling tot supermarkten, veel minder jongeren onder de 21 jaar in dienst heeft die volgens het jeugdloon worden betaald. Gemiddeld betaalt Picnic zijn medewerkers beter, aldus Muller.
Twerda vindt dat appels met peren vergelijken. "Hij vergelijkt het met een stenen supermarkt. Daar werken jongeren van 15, 16 of 17 jaar en die verdienen een jeugdloon dat lager is dan het volwasseneloon. Maar je moet het vergelijken met AH en Jumbo online." Volgens die redenering betalen Albert Heijn en Jumbo hun medewerkers juist een hoger loon, zegt Twerda.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Hewlett Packard Enterprise (HPE) behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de kwartaalresultaten van de fabrikant van AI-servers. Ook verhoogde HPE de omzetverwachting voor het hele jaar. Door de sterke vraag naar infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI) denkt het bedrijf nu zijn financiële doelstellingen voor de lange termijn twee jaar eerder te behalen. Het aandeel werd ruim 35 procent hoger gezet.
30 minuten geledenREYNOLDSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Lingerieconcern Victoria's Secret heeft zijn financiële verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Daarmee lijkt topvrouw Hillary Super voortgang te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk. Zij richt zich met Victoria's Secret meer op de verkoop van bh's en het merk PINK, dat gericht is op jongere shoppers.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Ongeveer tweehonderd vluchten op Brussels Airport gaan niet door vanwege de staking bij luchtverkeersleider Skeyes, meldt persbureau Belga. Eerder werd bekend dat door de acties tussen 14.00 uur en 21.00 uur geen vluchten plaatsvinden van en naar België.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De aangekondigde stakingen bij de zuivelindustrie gaan dinsdagavond van start. Dat meldt vakbond FNV. Werknemers leggen het werk vanaf 22.00 uur neer bij vestigingen van FrieslandCampina in Meppel en Beilen. Woensdagochtend volgt ook een vestiging in Nuenen. De stakingen duren tot woensdagavond 22.00 uur.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De wapenexport van Israël is in 2025 voor het vijfde jaar op rij naar een nieuw recordniveau gestegen, aangejaagd door de uitvoer van raketten en luchtafweersystemen. Volgens het Israëlische ministerie van Defensie steeg de exportwaarde met bijna 30 procent tot ruim 19 miljard dollar. Over de afgelopen vijf jaar is de export van wapens en defensiegoederen van Israël meer dan verdubbeld.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Met de kennis van nu had ik er eerder iets mee moeten doen", zegt Donald Pols nu NRC zijn extreemrechtse verleden als jongvolwassene in Zuid-Afrika heeft onthuld. "Maar aan wie moest ik verantwoording afleggen toen ik 25 was? Ik was een nobody. Jullie beoordelen mij vanuit wie ik nu ben, een invloedrijke Nederlander. Maar het heeft dertig jaar geduurd om daar te komen", zegt Pols in een interview met de krant.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legt boetes op aan bedrijven actief in de grond-, weg- en waterbouw vanwege vervalsing bij een gemeentelijke aanbesteding. Bij de verboden afspraak waren drie bedrijven betrokken: Bouwhuis, Timmerhuis en Van Gelder. Zij spraken onderling hun inschrijfprijzen af en bepaalden zo wie de opdracht zou winnen, aldus de ACM.
3 uur geleden