CNV: meerderheid werkgevers voert geen vrouwvriendelijk beleid
DEN HAAG (ANP) - De overgrote meerderheid van de Nederlandse werkgevers voert geen beleid om de werkplek vrouwvriendelijker te maken, meldt vakbond CNV op basis van onderzoek onder tweeduizend leden. Slechts 9 procent van de werkgevers heeft een menopauzebeleid, 5 procent een menstruatiebeleid en 17 procent beleid voor vrouwen die met zwangerschapsklachten kampen. Het CNV pleit ervoor dat elke werkgever beleid ontwikkelt rond zwangerschap, menstruatie en menopauze en legt hier het komende jaar de focus op aan de cao-tafel.
Volgens bestuurder Justine Feitsma van CNV is het zeer onverstandig dat werkgevers nauwelijks vrouwvriendelijk beleid voeren. "Vrouwen verzuimen gemiddeld tot 40 procent meer dan mannen, blijkt uit CBS-cijfers. Dit kost werkgevers jaarlijks miljarden", waarschuwt Feitsma. Ook is de instroom in de Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen (WIA) bij vrouwen veel hoger dan bij mannen. "Het feit dat de meeste werkgevers geen vrouwvriendelijk beleid voeren is niet alleen ten nadele van alle vrouwen, maar ook een peperdure keuze."
Tienduizenden vrouwen werken volgens Feitsma dagelijks met pijn en fysieke klachten als gevolg van menstruatie, zwangerschap of overgang. "Werkgeversorganisaties en overheid vinden dat vrouwen meer uren moeten draaien. Maar niemand hoor je over een vrouwvriendelijke werkplek."
Fysiek zwaar of gevaarlijk werk
Het CNV maakt zich vooral zorgen over sectoren waar sprake is van fysiek zwaar of gevaarlijk werk. Bij slechts 6 procent krijgen vrouwen andere hulpmiddelen dan mannen. Twee op de drie stellen dat zwangere vrouwen niet vrijgesteld zijn van fysiek zwaar werk en bij 60 procent wordt er überhaupt geen rekening gehouden met zwangere vrouwen.
De helft van de vrouwen ervaart de combinatie werk en zwangerschap als zwaar. 56 procent stuit op onbegrip van de werkgever als zij met zwangerschapsklachten kampt en 80 procent krijgt geen aangepast werk tijdens de zwangerschap. Wie terugkomt van zwangerschapsverlof, kan bovendien niet altijd rekenen op een warm welkom. Bij 89 procent van de vrouwen neemt de werkgever geen maatregelen waardoor ze hun werk weer goed op konden pakken. Een op de drie geeft aan dat een dergelijk beleid haar wel zou hebben geholpen om het werk sneller en beter weer op te pakken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben dit jaar opnieuw een recordaantal Tikkies gestuurd. Ook het gevraagde totaalbedrag lag nog nooit zo hoog als in 2025. Daarmee heeft de betaalapp het oude record van vorig jaar verbroken. Dit meldt ABN AMRO, de eigenaar van Tikkie.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De bitcoin heeft zijn waarde in 2025 niet kunnen vasthouden, ondanks het cryptovriendelijkere beleid van de Amerikaanse president Donald Trump. Met nog enkele dagen te gaan voor de jaarwisseling, wordt de grootste cryptomunt ter wereld zondag verhandeld voor een kleine 88.000 dollar. Begin dit jaar was de munt nog ruim 93.000 dollar waard.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Pomphouders verspreid over het land hebben extra voorraad ingeslagen, omdat in de laatste dagen van het jaar mogelijk meer automobilisten hun tank willen volgooien. Per 1 januari gaan de brandstofaccijnzen omhoog. Toch verwacht voorzitter Martin van Eijk van pomphoudersbrancheorganisatie Drive geen lange rijen.
11 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - In Chili is een nieuw bedrijf opgezet om de winning van lithium op te voeren, een metaal dat wordt gebruikt in batterijen voor elektrische voertuigen en mobiele telefoons. Het gaat om een samenwerking tussen het Chileense staatsbedrijf Codelco, 's werelds grootste koperproducent, en de particuliere mijnbouwer SQM, waarin Chinees kapitaal is geïnvesteerd.
14 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De Chaos Computer Club (CCC), naar eigen zeggen Europa's grootste hackerscollectief, heeft in Duitsland opgeroepen tot een maandelijkse Digitale Onafhankelijkheidsdag. De organisatie, die zich hard maakt voor digitale rechten en cyberveiligheid, wil mensen aansporen hun afhankelijkheid van de dominante digitale platforms te heroverwegen.
15 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Meer dan de helft van de middelgrote bedrijven in Duitsland verwacht volgend jaar een economische neergang. Dit blijkt uit een enquête van de ondernemersvereniging BVMW onder meer dan duizend ondernemers. Directeur Christoph Ahlhaus van de belangenorganisatie stelt dat "oppervlakkige hervormingen niet langer voldoende zijn om Duitsland weer op de rails te krijgen".
16 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BELGA) - Duitse wijnbouwers kampen met hun grootste crisis in decennia. Dat komt omdat de prijs die ze krijgen bij de verkoop van de wijn niet meer opweegt tegen de productiekosten, staat in een rapport van de Duitse belangenorganisatie voor de landbouw DBV.
1 dag geleden