CNV: meerderheid werkgevers voert geen vrouwvriendelijk beleid
DEN HAAG (ANP) - De overgrote meerderheid van de Nederlandse werkgevers voert geen beleid om de werkplek vrouwvriendelijker te maken, meldt vakbond CNV op basis van onderzoek onder tweeduizend leden. Slechts 9 procent van de werkgevers heeft een menopauzebeleid, 5 procent een menstruatiebeleid en 17 procent beleid voor vrouwen die met zwangerschapsklachten kampen. Het CNV pleit ervoor dat elke werkgever beleid ontwikkelt rond zwangerschap, menstruatie en menopauze en legt hier het komende jaar de focus op aan de cao-tafel.
Volgens bestuurder Justine Feitsma van CNV is het zeer onverstandig dat werkgevers nauwelijks vrouwvriendelijk beleid voeren. "Vrouwen verzuimen gemiddeld tot 40 procent meer dan mannen, blijkt uit CBS-cijfers. Dit kost werkgevers jaarlijks miljarden", waarschuwt Feitsma. Ook is de instroom in de Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen (WIA) bij vrouwen veel hoger dan bij mannen. "Het feit dat de meeste werkgevers geen vrouwvriendelijk beleid voeren is niet alleen ten nadele van alle vrouwen, maar ook een peperdure keuze."
Tienduizenden vrouwen werken volgens Feitsma dagelijks met pijn en fysieke klachten als gevolg van menstruatie, zwangerschap of overgang. "Werkgeversorganisaties en overheid vinden dat vrouwen meer uren moeten draaien. Maar niemand hoor je over een vrouwvriendelijke werkplek."
Fysiek zwaar of gevaarlijk werk
Het CNV maakt zich vooral zorgen over sectoren waar sprake is van fysiek zwaar of gevaarlijk werk. Bij slechts 6 procent krijgen vrouwen andere hulpmiddelen dan mannen. Twee op de drie stellen dat zwangere vrouwen niet vrijgesteld zijn van fysiek zwaar werk en bij 60 procent wordt er überhaupt geen rekening gehouden met zwangere vrouwen.
De helft van de vrouwen ervaart de combinatie werk en zwangerschap als zwaar. 56 procent stuit op onbegrip van de werkgever als zij met zwangerschapsklachten kampt en 80 procent krijgt geen aangepast werk tijdens de zwangerschap. Wie terugkomt van zwangerschapsverlof, kan bovendien niet altijd rekenen op een warm welkom. Bij 89 procent van de vrouwen neemt de werkgever geen maatregelen waardoor ze hun werk weer goed op konden pakken. Een op de drie geeft aan dat een dergelijk beleid haar wel zou hebben geholpen om het werk sneller en beter weer op te pakken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag met winst aan de dag begonnen. De AEX, de belangrijkste beursindex op het Damrak, werd gestuwd door een koersherstel bij de chipbedrijven. ASML, Besi en ASMI stegen tot 5 procent na positieve cijfers en sterke vooruitzichten van geheugenchipfabrikant Micron.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse luchtvaartmaatschappij easyJet heeft opnieuw een verhoogd overnamebod van investeringsmaatschappij Castlelake afgewezen. Het bod van 6,50 pond per aandeel is de vierde poging van de Amerikaanse investeerder om de prijsvechter over te nemen.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Het Zweedse kledingconcern Hennes & Mauritz (H&M) heeft het afgelopen kwartaal een lagere omzet geboekt door nadelige valuta-effecten.
1 uur geledenROME (ANP) - De luchthavens van Rome zijn genoodzaakt het nieuwe, omstreden biometrische grenscontrolesysteem van de EU tijdelijk op te schorten om de grote toestroom van zomertoeristen te kunnen verwerken. Dat heeft Marco Troncone, hoofd van het bedrijf dat de luchthavens van de Italiaanse hoofdstad beheert, gezegd in een interview met de Financial Times.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het College van Rijksbouwmeester en Rijksadviseurs (CRa) pleit voor een ingrijpende koerswijziging om de woningcrisis in Nederland aan te pakken. Volgens het adviesorgaan van de rijksoverheid is een eerlijker woonstelsel noodzakelijk om de kansongelijkheid op de woningmarkt te verminderen. Het CRa deed donderdag zes aanbevelingen in het rapport 'Thuis in de toekomst'.
4 uur geledenBOISE (ANP) - Chipfabrikant Micron heeft het afgelopen kwartaal een vijftien keer zo hoge winst geboekt als een jaar eerder. Het Amerikaanse bedrijf is een belangrijke producent van geavanceerde geheugenchips. Doordat grote techbedrijven massaal investeren in de bouw van datacenters voor kunstmatige intelligentie, is de vraag naar dat soort halfgeleiders hard gestegen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend lager geëindigd. Chipbedrijven daalden opnieuw in aanloop naar de publicatie van cijfers van Micron na de slotbel. Chipaandelen gingen eerder deze week ook al omlaag na de razendsnelle opmars in de afgelopen maanden die werd gevoed door optimisme over de uitgaven aan datacenters voor AI-toepassingen.
12 uur geleden