CNV: juridische procedure om covidregeling zorgmedewerkers
UTRECHT (ANP) - Het CNV start "zo snel mogelijk een juridische procedure" wegens de manier waarop het kabinet een vergoeding wil regelen voor mensen die in de zorg werken en langdurige coronaklachten hebben opgelopen. De vakbond is "bijzonder ontevreden" over een vrijdag door minister Conny Helder (Langdurige Zorg) gepresenteerd voorstel.
"Het is stuitend dat de minister niet na wil denken over aansprakelijkheid voor de ontstane situatie en de hele zaak teruglegt op de onderhandelingstafel van werkgevers en vakbonden. Daarmee maakt ze de rol van het ministerie van VWS in dit drama kleiner dan hij zou moeten zijn. We kunnen daar niet mee leven en zullen nu zo snel mogelijk een juridische procedure starten. De tijd dat we door het ministerie van VWS van het kastje naar de muur gestuurd worden is nu echt voorbij", aldus Gaby Perin-Gopie, voorzitter van CNV Zorg en Welzijn.
Het coronavirus dook bijna drie jaar geleden op in Nederland. In die beginperiode raakte een onbekend aantal zorgmedewerkers besmet met het virus. Bij sommigen zijn die klachten nooit meer overgegaan. Ze raakten eerder dit jaar hun baan kwijt, omdat ze toen twee jaar lang ziek waren.
Loonsverhoging
Helder kondigde vrijdag aan dat ze volgende week met werkgevers gaat praten over een compensatie. FNV liet eerder op vrijdag al weten dat dit bij die bond in het verkeerde keelgat is geschoten. De minister "wil dat werkgevers en vakbonden een regeling gaan uitwerken aan de cao-tafel. Terwijl de frontstrijders die tijdens de eerste coronagolf besmet zijn geraakt, geen werkgever meer hebben", aldus vicevoorzitter Kitty Jong. Als er op die manier een regeling komt, moeten andere zorgmedewerkers die vergoeding "gaan betalen van het geld dat eigenlijk voor loonsverhogingen bedoeld is", aldus Jong. De FNV overweegt ook naar de rechter te stappen.
Volgens CNV "zijn veel slachtoffers die in de zorg hebben gewerkt al ontslagen, waardoor het volgens de bond onmogelijk is dat vakbonden en werkgevers daarover nog een regeling kunnen treffen, zoals minister Helder voorstelt". Tegelijk probeert de minister volgens de bond de groep die eventueel in aanmerking komt voor een regeling in te perken, iets waarvan CNV zegt dat hiermee voorbij wordt gegaan aan een eerdere uitspraak van de Raad van State.
Alle vormen mogelijk
Welke vorm de aangekondigde juridische procedure krijgt en wanneer die start, is nog niet duidelijk. Daarover is binnen het CNV later nog overleg. "Alle vormen zijn mogelijk", aldus een zegsman.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - In het stadhuis van Amsterdam zijn woensdag kort na middernacht drie stellen van hetzelfde geslacht getrouwd door burgemeester Femke Halsema. Met de nachtelijke trouwceremonie werd gevierd dat precies 25 jaar geleden de eerste stellen van hetzelfde geslacht in het huwelijk traden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stikstofmaatregelen van het kabinet zijn nodig om Lelystad Airport te openen voor burgerluchtvaart. Dat blijkt uit verklaringen van een ambtenaar van het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur in een gesprek met Tweede Kamerleden, en toelichting van een woordvoerder van dat ministerie achteraf. Het duurt daarmee mogelijk nog jaren voor het vliegveld open kan.
8 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - De burgemeester van Haarlemmermeer, Marianne Schuurmans, zegt dinsdag dat ze diep geschokt is door de gewelddadige dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep. Het lichaam van het slachtoffer werd maandag aangetroffen op een parkeerplaats bij het station van Nieuw-Vennep in Haarlemmermeer. Een 36-jarige man is dinsdag opgepakt voor haar dood.
9 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dood van een 59-jarige vrouw in Nieuw-Vennep maandag. Het gaat om een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, die dinsdagmiddag in de Noord-Hollandse plaats is aangehouden.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie onderzoekt een mogelijk verband tussen de dood van de vrouw die vorige week werd gevonden in een woning in Amsterdam en die van de vrouw die maandagavond werd aangetroffen op een parkeerplaats bij het station in het Noord-Hollandse Nieuw-Vennep. De vrouwen waren beiden werkzaam bij ABN AMRO, meldt de bank.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 21-jarige man die afgelopen zaterdag in Eindhoven werd aangehouden in een terrorismeonderzoek blijft veertien dagen langer vast. De Eindhovenaar wordt verdacht van opruiing tot een terroristisch misdrijf en deelname aan een terroristische organisatie, meldt het Openbaar Ministerie.
13 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft een minderjarige jongen veroordeeld voor de voorbereiding van een terreuraanslag op het Vlaamse Parlement in Brussel en een militaire vliegbasis ten noorden van Arnhem in 2024. De jongen is veroordeeld tot voorwaardelijke jeugddetentie van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij behandeling ondergaan bij het Landelijke Steunpunt Extremisme. Hij was 12 en 13 jaar toen hij de strafbare feiten pleegde.
13 uur geleden