
CNN: oud-leider Proud Boys vrijgelaten na gratie Trump
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben de voormalige leider van de Proud Boys vrijgelaten. Enrique Tarrio zat een gevangenisstraf van 22 jaar uit voor zijn betrokkenheid bij de Capitoolbestorming van vier jaar geleden.
President Donald Trump verleende Tarrio en andere betrokkenen bij de bestorming gratie nadat hij maandag was aangetreden. Tarrio zat van alle veroordeelden de langste gevangenisstraf uit. Zijn advocaat bevestigt tegenover CNN dat hij is vrijgelaten.
Tarrio gold ook voor de rellen van 6 januari 2021 als een bekend figuur in uiterst-rechtse kringen. Hij was zelf niet in Washington toen de bestorming plaatsvond. Tarrio was enkele dagen eerder de stad uitgezet door de autoriteiten.
Relschoppers aangemoedigd
De militieleider was volgens aanklagers wel betrokken bij het voorbereiden van de Capitoolbestorming. Ook zou hij relschoppers hebben aangemoedigd via sociale media.
De Proud Boys speelden volgens de autoriteiten een centrale rol bij de rellen van 6 januari. Aanhangers van Trump probeerden toen te voorkomen dat het parlement de uitslag zou bekrachtigen van de door hem verloren verkiezingen.
Ontkennen verkiezingsuitslag
Leden van de rechtse militie zouden tijdens de rellen andere aanhangers van Trump hebben opgehitst. Ook zochten ze zelf de confrontatie met de politie.
Trump had in aanloop naar de rellen volgehouden dat hij de verkiezingen door fraude had verloren. Hij had zich eerder tijdens een debat op televisie al tot de Proud Boys gericht met de woorden "stand back and stand by": sta paraat.
Tarrio reageerde destijds op sociale media met de woorden "we staan klaar, sir".
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas heeft de namen vrijgegeven van de drie gijzelaars die zaterdag vrijkomen in ruil voor Palestijnse gevangenen. Het gaat om de vijfde uitwisseling sinds een bestand met Israël op 19 januari inging.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep van 79 landen, waaronder Nederland, heeft zich in een verklaring gezamenlijk uitgesproken tegen de Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof (ICC). Ze waarschuwen dat de stap van president Donald Trump kan leiden tot straffeloosheid en de internationale rechtsorde schaden.
2 uur geledenMOSKOU/DONETSK (ANP/AFP/RTR) - De Russische strijdkrachten zeggen de mijnstad Toretsk in het oosten van Oekraïne te hebben ingenomen. De Russen spreken over de verovering van Dzerzjinsk, zoals de plaats in de tijd van de Sovjet-Unie werd genoemd. De stad ligt in de provincie Donetsk, door Rusland tot Russisch grondgebied uitgeroepen.
3 uur geledenGDANSK (ANP) - Polen gaat het Europese asiel- en migratiepact niet invoeren. Dat heeft de Poolse premier Donald Tusk vrijdag aan de Europese Commissie laten weten tijdens het bezoek van de commissie aan Polen. Polen is tot juli voorzitter van de Europese Unie.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/RTR) - Rwanda moet stoppen de Congolese strijdgroep M23 te steunen. Dit vindt de chef van de Mensenrechtenraad van de VN, Volker Türk. Hij vreest dat de bloedige strijd in het oosten van Congo escaleert en roept alle betrokkenen op actie te ondernemen om de gevechten te stoppen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) veroordeelt het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om medewerkers van het hof sancties op te leggen. Deze rechtbank in Den Haag roept de 125 leden, andere landen en het maatschappelijk middenveld op om "verenigd te staan" voor gerechtigheid en mensenrechten.
9 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Gideon Saar, heeft de Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof (ICC) verwelkomd. De acties van het hof in Den Haag "zijn immoreel en hebben geen juridische basis", aldus de minister in een verklaring op X.
9 uur geleden