CNN: Noord-Korea heeft bouw van kernreactor hervat
PYONGYANG (ANP) - Noord-Korea lijkt in recente weken weken de bouw van een langdurig inactieve kernreactor te hebben hervat, zo is te zien op satellietbeelden die in handen zijn van CNN. Als de constructie wordt voltooid zou dat Noord-Korea's capaciteit om plutonium voor kernwapens te produceren drastisch vergroten, stelt een bron die dicht bij de Amerikaanse inlichtingendiensten staat. Mogelijk kan de productie in dat geval vertienvoudigd worden.
De satellietbeelden zijn in april en mei gemaakt door het Amerikaanse bedrijf Maxar. Ze laten zien dat Noord-Korea de bouw van een tweede reactor in het nucleaire complex in Yongbyon weer heeft opgepakt, nadat de kerncentrale jarenlang stil lag. Dat zeggen experts van het Middlebury Institute of International Studies, die de foto's hebben geanalyseerd. De nieuwe reactor is ongeveer tien keer zo groot als de al bestaande reactor bij Yongbyon, die eind jaren tachtig in gebruik werd genomen.
Een ingewijde zegt tegen CNN dat Amerikaanse functionarissen de recente activiteiten in het nucleaire centrum nauwlettend in de gaten houden. Noord-Korea zou volgens de ingewijde geen moeite doen om de werkzaamheden aan de kernreactor te verbergen.
De informatie over de activiteiten bij het nucleaire complex volgt op een reeks provocaties van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un. Eind vorige maand dreigde hij dat zijn regering "preventief" kernwapens kan inzetten om zich te verdedigen tegen vijandelijke troepen. Volgens de Verenigde Staten treft Noord-Korea voorbereidingen om ook een nucleaire test uit te voeren op het terrein voor kernwapenproeven in Punggye-ri. Zo'n test zou nog deze maand kunnen plaatsvinden. De laatste kernproef van Noord-Korea was in 2017.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
4 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
5 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
5 uur geleden