Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CNN: Noord-Korea heeft bouw van kernreactor hervat

CNN: Noord-Korea heeft bouw van kernreactor hervat

PYONGYANG (ANP) - Noord-Korea lijkt in recente weken weken de bouw van een langdurig inactieve kernreactor te hebben hervat, zo is te zien op satellietbeelden die in handen zijn van CNN. Als de constructie wordt voltooid zou dat Noord-Korea's capaciteit om plutonium voor kernwapens te produceren drastisch vergroten, stelt een bron die dicht bij de Amerikaanse inlichtingendiensten staat. Mogelijk kan de productie in dat geval vertienvoudigd worden.

De satellietbeelden zijn in april en mei gemaakt door het Amerikaanse bedrijf Maxar. Ze laten zien dat Noord-Korea de bouw van een tweede reactor in het nucleaire complex in Yongbyon weer heeft opgepakt, nadat de kerncentrale jarenlang stil lag. Dat zeggen experts van het Middlebury Institute of International Studies, die de foto's hebben geanalyseerd. De nieuwe reactor is ongeveer tien keer zo groot als de al bestaande reactor bij Yongbyon, die eind jaren tachtig in gebruik werd genomen.

Een ingewijde zegt tegen CNN dat Amerikaanse functionarissen de recente activiteiten in het nucleaire centrum nauwlettend in de gaten houden. Noord-Korea zou volgens de ingewijde geen moeite doen om de werkzaamheden aan de kernreactor te verbergen.

De informatie over de activiteiten bij het nucleaire complex volgt op een reeks provocaties van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un. Eind vorige maand dreigde hij dat zijn regering "preventief" kernwapens kan inzetten om zich te verdedigen tegen vijandelijke troepen. Volgens de Verenigde Staten treft Noord-Korea voorbereidingen om ook een nucleaire test uit te voeren op het terrein voor kernwapenproeven in Punggye-ri. Zo'n test zou nog deze maand kunnen plaatsvinden. De laatste kernproef van Noord-Korea was in 2017.

Meer uit Buitenland

Spaanse transportminister stapt op na dodelijke treinramp

MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse minister van Transport Óscar Puente treedt af na de dodelijke treinramp van vorige week. Bij het ongeluk kwamen 69 mensen om het leven.

11 minuten geleden
Vermoedelijk brein achter brandstichting Starlink Polen opgepakt

STUTTGART (ANP/DPA) - De vermoedelijke opdrachtgever van de brandstichting bij een Starlink-station in Polen in september is opgepakt in Duitsland. Dat melden de Duitse politie en justitie.

33 minuten geleden
Vliegtuigen in Europa doorzocht na bommeldingen

SOFIA (ANP/RTR) - Zeven vliegtuigen zijn dinsdag op Europese vliegvelden doorzocht vanwege bommeldingen. In Rome, Warschau, Murcia en Sofia werden vliegtuigen na landingen gecontroleerd op explosieven, maar deze werden niet gevonden. Het is niet bekend wie er achter de bommeldingen zit, en of het om een gecoördineerde actie gaat.

3 uur geleden
Parlement Groenland keurt veiligheidsdeal met VS goed

NUUK (ANP/RTR) - Het Groenlandse parlement is akkoord met een veiligheidsdeal met de Verenigde Staten. De overeenkomst maakte een einde aan de spanningen met de Amerikaanse president Donald Trump, die meermaals verklaarde het eiland bij zijn land te willen voegen.

3 uur geleden
Charles verafschuwt slavernijverleden, excuses blijven uit

SAINT JOHN'S (ANP) - De Britse koning Charles heeft dinsdag opnieuw zijn afschuw uitgesproken over het Britse slavernijverleden. Tijdens een toespraak op het eiland Antigua noemde hij de trans-Atlantische slavenhandel een "beschamend hoofdstuk uit de geschiedenis" dat hem vervult met afschuw en diep persoonlijk verdriet. Excuses van de koning bleven echter uit.

4 uur geleden
Minder treinen op Spaans spoor waar dodelijke botsing plaatsvond

MADRID (ANP/RTR/DPA) - Op het spoor tussen Madrid en Sevilla rijden minder treinen na de dodelijke treinramp op het traject. Dat blijft zo totdat het veiligheidssysteem op de spoorlijn is doorgelicht en de regering de vertraagde uitrol van het Europese treinbeveiligingssysteem heeft afgerond, aldus transportminister Óscar Puente.

5 uur geleden
Merz koppelt deelname Poetin aan G20-top aan uitnodigen Zelensky

BERLIJN (ANP) - Als de Russische president naar de komende G20-top in de Verenigde Staten komt, moet ook de Oekraïense president een uitnodiging krijgen, suggereert Duitsland. Over Oekraïne praten kan volgens bondskanselier Friedrich Merz immers niet zonder dat land zelf.

6 uur geleden