CNN en CBS: Republikeinen behouden meerderheid in het Huis
WASHINGTON (ANP) - De Republikeinen behouden hun meerderheid in het Huis van Afgevaardigden, verwachten nieuwszenders CNN en CBS. Dat betekent dat de partij van aankomend president Donald Trump straks beide huizen van het Congres controleert.
De Republikeinen hadden al een meerderheid in het Huis. Het was na de verkiezingen van begin november niet direct duidelijk of ze die konden behouden.
Inmiddels lijkt duidelijk te zijn dat de Republikeinen uitkomen op de benodigde 218 zetels voor een meerderheid. De Democraten kunnen rekenen op zeker 211 zetels, verwacht CBS.
Democratische oppositie
Grote media in de VS bestuderen na verkiezingen de binnenkomende uitslagen en maken zelf de inschatting wanneer ze het aandurven een winnaar aan te wijzen. Eerder voorspelde de website Decision Desk HQ al dat de Republikeinen hun meerderheid in het Huis zouden behouden.
Een Republikeinse meerderheid in het Huis en de Senaat van het Congres betekent dat het voor de Democratische oppositie een stuk lastiger wordt om beleidsplannen en benoemingen van Trump tegen te houden. Hij treedt in januari aan als president.
Het is nog onduidelijk hoeveel zetels de partij precies krijgt. Nog niet alle uitslagen zijn binnen. De Republikeinen hadden de afgelopen tijd een flinterdunne meerderheid. Dat had tot gevolg dat de partij zich bij stemmingen weinig interne verdeeldheid kon permitteren.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - In Venezuela zijn zondag minstens tachtig politieke gevangenen vrijgelaten. Dat meldt de non-gouvernementele organisatie Foro Penal, die stelt dat de vrijlatingen onder druk van de Verenigde Staten plaatsvinden. De vrijlatingen gebeurden in gevangenissen in het hele land, aldus de ngo.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte denkt niet dat Europa ooit zonder de VS kan om zichzelf te beschermen. Dat zegt hij in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). "Amerika is cruciaal voor onze bescherming", aldus Rutte.
1 uur geledenWASHINGTON/JERUZALEM (ANP/RTR) - De gesprekken tussen Amerikaanse functionarissen en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu over de tweede fase van president Donald Trumps 20-puntenplan voor de toekomst van Gaza waren "constructief", schrijft speciaal gezant Steve Witkoff op X. Het overleg vond zaterdagavond plaats in Jeruzalem. Ook vastgoedondernemer Jared Kushner, Trumps schoonzoon, nam deel.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De burgemeester van Manchester, Andy Burnham, mag van zijn Labourpartij niet terugkeren in het parlement, schrijven Britse media als The Guardian en BBC. Dat besluit lijkt op een politieke zet van premier Keir Starmer en zijn medestanders om een potentiële rivaal voor het partijleiderschap buiten de deur te houden.
2 uur geledenJUBA (ANP/AFP) - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR uit haar "grote bezorgdheid" over opgelaaide gevechten in Zuid-Soedan. De situatie vergroot het "risico op massaal geweld tegen burgers", waarschuwen experts.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA/RTR) - Moskou sluit uit dat het ooit met EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal spreken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov noemde haar en de EU-leiders op de Russische staatstelevisie "incompetent".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 500.000 mensen in de Verenigde Staten zitten zonder stroom vanwege de enorme winterstorm die over een groot deel van het land trekt. Meteorologen voorspelden vanaf zondag in het oosten sneeuw, ijzel en gevaarlijk lage temperaturen.
3 uur geleden