Clubarts Feyenoord: alles valt of staat met gedrag supporters
ROTTERDAM (ANP) - Clubarts Casper van Eijck van Feyenoord hoopt met zijn onderzoek 'Krijg De Kuip weer vol!' aan te tonen dat de voetbalstadions best voller kunnen, mits iedereen zich houdt aan de afspraken. "Alles valt of staat met het gedrag van de supporters", zei Van Eijck bij de thuiswedstrijd van Feyenoord tegen ADO Den Haag.
Van Eijck, die ook als chirurg werkt in het Erasmus MC, heeft het onderzoek samen met een virologe, de GGD, de gemeente Rotterdam, de TU Delft en de Wageningen Universiteit opgezet. Zondag was de eerste test. Het personeel van de club en het stadion kon zich vooraf vrijwillig laten testen. Bij de volgende thuiswedstrijd van Feyenoord, over twee weken tegen stadgenoot Sparta, kunnen ook de fans dat laten doen.
"De buisjes waren in 1,5 uur op, dat geeft wel aan hoe betrokken iedereen is", zegt Van Eijck. "We maken niet gebruik van de reguliere testcapaciteit die wordt gebruik voor mensen met symptomen van het coronavirus. Het duurt daarom iets langer tot de uitslag bekend is, maar de mensen horen dat nog steeds snel."
App
Het belangrijkste onderdeel van het onderzoek is een app, waarin fans voor bezoek aan het stadion een aantal vragen moeten invullen. "We vragen ze of ze symptomen of klachten hebben die ook maar enigszins wijzen op een mogelijke besmetting. Is het antwoord 'ja', dan kan je je seizoenkaart beter even aan een ander geven. Zo niet, dan weten we dat ze in principe niet besmettelijk naar het stadion zijn gekomen. In de dagen na de wedstrijd gaan we de bezoekers ook volgen, om te onderzoeken of ze tijdens de wedstrijd wellicht besmet zijn geraakt. Er is een enorme variatie aan virussen en de immunologen in Erasmus kunnen heel goed identificeren welk virus iemand heeft en waar die is opgelopen."
Volgens Van Eijck worden door de autoriteiten soms beslissingen genomen zonder dat daar bewijs voor is. "Wij generen nu heel veel data, die de beleidsmakers 'tools' geven om beslissingen te nemen. Nu worden die soms genomen omdat mensen denken dat het zo moet, maar zonder bewijs."
Van Eijck denkt dat het kan, een volle Kuip zonder het risico op besmettingen. "We hopen aan te tonen dat een voetbalwedstrijd in de buitenlucht niet leidt tot meer besmettingen als iedereen zich normaal gedraagt. Kijk, als de GGD nu merkt dat er na een wedstrijd van Feyenoord veel meer besmettingen zijn, dan zit er niets anders op dan te zeggen: we gaan zonder publiek spelen of met een heel gereduceerd aantal. Maar ik denk dat je het stadion kan vullen als iedereen zich aan de afspraken en regels houdt."
Meer uit Voetbal
LIVERPOOL (ANP) - Benjamin Sesko heeft Manchester United aan een uitzege op Everton geholpen. De invaller maakte in de 71e minuut het enige doelpunt van de wedstrijd: 0-1.
14 uur geledenNYON (ANP) - Gianluca Prestianni is voorlopig geschorst door de UEFA. Daardoor mist de speler van Benfica woensdag de return tegen Real Madrid in de tussenronde van de Champions League.
20 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Dick Advocaat is per direct gestopt als bondscoach van Curaçao. Dat maakte de voetbalbond van de WK-deelnemer bekend in een persbericht. Fred Rutten is aangesteld als opvolger.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Sjaak Troost vertrekt na zeven jaar uit de raad van commissarissen van Feyenoord. Hij stelt zijn functie per direct ter beschikking, zo laat de club uit Rotterdam weten.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Trainer Robin van Persie was vooral tevreden over de eerste helft van Feyenoord tegen Telstar (2-1). "We kwamen terug van een achterstand en maken twee goede goals", zei hij. "We creëerden ook veel kansen. Dat deden we goed."
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft de thuiswedstrijd tegen Telstar met 2-1 gewonnen. Anis Hadj Moussa maakte beide doelpunten voor de thuisploeg. Jochem Ritmeester van de Kamp maakte de openingstreffer voor de bezoekers.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft de tweede plaats van de Eredivisie steviger in handen gekregen. De ploeg van trainer Robin van Persie won de thuiswedstrijd tegen Telstar (2-1) en heeft nu 5 punten meer dan NEC en Ajax, de nummers 3 en 4 van de competitie. Anis Hadj Moussa scoorde tweemaal voor de thuisploeg, waarvoor Raheem Sterling na ruim een uur onder luid applaus als invaller debuteerde.
1 dag geleden