
Claimclub: schadevergoeding om sjoemelsoftware stap dichterbij
AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Diesel Emissions Justice heeft van de rechter in Amsterdam groen licht gekregen voor een collectieve rechtszaak tegen Peugeot, Citroën, DS en Opel. Volgens de belangenorganisatie kan de rechtbank hiermee de claim nu inhoudelijk gaan beoordelen. "Een belangrijke doorbraak", stelt Joost Edixhoven, een van de advocaten van de stichting.
Volgens de stichting hadden de autofabrikanten hun dieselmodellen uitgerust met zogeheten sjoemelsoftware, waardoor ze veel te veel schadelijke stoffen uitstoten. "Kopers lijden daardoor schade", stelt de belangenorganisatie.
Volgens de stichting kan de rechtbank zich nu gaan buigen over de aansprakelijkheid van deze merken voor de schade die zij zouden hebben aangericht. "Het wordt tijd dat autofabrikanten daarvoor gaan betalen", stelt Edixhoven in een verklaring.
Compenseren
De Stichting Diesel Emissions Justice voert verschillende collectieve acties tegen conglomeraten van autofabrikanten om gesjoemel met de normen voor uitlaatgassen. Daarmee probeert zij een schadevergoeding af te dwingen voor vele duizenden dieselautobezitters.
Het hele sjoemeldieselschandaal heeft Duitse autofabrikanten al tientallen miljarden euro's gekost, waarvan Volkswagen en zijn dochtermerken het grootste deel voor hun rekening namen. Wereldwijd lopen er bovendien nog rechtszaken om compensatie, waaronder in Nederland.
Vorige maand oordeelde de rechtbank in Den Bosch dat Volkswagen een Nederlandse koper van een sjoemeldiesel 4400 euro schadevergoeding moet betalen. De in 2012 aangeschafte Volkswagen Passat was uitgerust met technologie die ervoor zorgde dat de stikstofuitstoot tijdens laboratoriumtests omlaag ging, terwijl de auto in normale omstandigheden vervuilender was. Door die "oneerlijke handelspraktijk" werd de auto minder waard en Volkswagen moet voor die schade opdraaien, oordeelde de rechter. De Consumentenbond wil dat de uitspraak tot een schikking zal leiden om alle getroffen consumenten te compenseren.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De voortslepende sluiting van de Amerikaanse overheid, die inmiddels de 22e dag ingaat, is de op een na langste in de geschiedenis geworden. Alleen de 'shutdown' van 35 dagen tijdens de eerste termijn van president Donald Trump duurde langer.
13 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Henk Westbroek, Arriën Molema en Marinus de Goederen krijgen geen hogere vergoeding van platenlabel Universal. De rechtbank Amsterdam oordeelde woensdag dat de platenmaatschappij geen hogere vergoeding hoeft te betalen voor streams en downloads van de drie artiesten.
20 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR) - China heeft de Verenigde Staten na minder dan een jaar weer afgelost als belangrijkste handelspartner van Duitsland. De importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump hebben een steeds groter effect op de Duitse export. Ook in China kan Duitsland minder producten kwijt, maar de import uit het Aziatische land groeit wel fors.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan veertig Nederlandse start-ups en snelgroeiende ondernemingen gaan in januari naar de Consumer Electronics Show (CES) in Las Vegas, de grootste techbeurs ter wereld. Dat heeft de Nederlandse overheid bekendgemaakt. Bij de overheid kunnen de deelnemende bedrijven de komende maanden een trainingsprogramma volgen over hoe ze hun innovaties zo goed mogelijk kunnen presenteren aan potentiële klanten en investeerders.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt een nieuw onderzoek voor naar de geneesmiddelenprijzen in de Verenigde Staten. Die studie maakt mogelijk de weg vrij voor een nieuwe golf van importheffingen in de farmaceutische industrie, schrijft de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse maker van luxegoederen Hermès, vooral bekend van de zijden sjaals en prijzige tassen, heeft de verkopen in het afgelopen kwartaal verder zien toenemen. Het modebedrijf deed vooral in de Verenigde Staten goede zaken, waar de omzet met ruim 14 procent toenam.
2 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Iets meer mensen hadden afgelopen maanden een abonnement op streamingdienst Viaplay. De Zweedse uitzendgemachtigde van onder meer de Formule 1 in Nederland verloor in het tweede kwartaal nog veel abonnees door de zomerstop van voetbalcompetities. Daarvan is een deel het afgelopen derde kwartaal teruggekeerd, maar het verlies ten opzichte van een jaar geleden is fors.
2 uur geleden