Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Claimclub: schadevergoeding om sjoemelsoftware stap dichterbij

Claimclub: schadevergoeding om sjoemelsoftware stap dichterbij

AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Diesel Emissions Justice heeft van de rechter in Amsterdam groen licht gekregen voor een collectieve rechtszaak tegen Peugeot, Citroën, DS en Opel. Volgens de belangenorganisatie kan de rechtbank hiermee de claim nu inhoudelijk gaan beoordelen. "Een belangrijke doorbraak", stelt Joost Edixhoven, een van de advocaten van de stichting.

Volgens de stichting hadden de autofabrikanten hun dieselmodellen uitgerust met zogeheten sjoemelsoftware, waardoor ze veel te veel schadelijke stoffen uitstoten. "Kopers lijden daardoor schade", stelt de belangenorganisatie.

Volgens de stichting kan de rechtbank zich nu gaan buigen over de aansprakelijkheid van deze merken voor de schade die zij zouden hebben aangericht. "Het wordt tijd dat autofabrikanten daarvoor gaan betalen", stelt Edixhoven in een verklaring.

Compenseren

De Stichting Diesel Emissions Justice voert verschillende collectieve acties tegen conglomeraten van autofabrikanten om gesjoemel met de normen voor uitlaatgassen. Daarmee probeert zij een schadevergoeding af te dwingen voor vele duizenden dieselautobezitters.

Het hele sjoemeldieselschandaal heeft Duitse autofabrikanten al tientallen miljarden euro's gekost, waarvan Volkswagen en zijn dochtermerken het grootste deel voor hun rekening namen. Wereldwijd lopen er bovendien nog rechtszaken om compensatie, waaronder in Nederland.

Vorige maand oordeelde de rechtbank in Den Bosch dat Volkswagen een Nederlandse koper van een sjoemeldiesel 4400 euro schadevergoeding moet betalen. De in 2012 aangeschafte Volkswagen Passat was uitgerust met technologie die ervoor zorgde dat de stikstofuitstoot tijdens laboratoriumtests omlaag ging, terwijl de auto in normale omstandigheden vervuilender was. Door die "oneerlijke handelspraktijk" werd de auto minder waard en Volkswagen moet voor die schade opdraaien, oordeelde de rechter. De Consumentenbond wil dat de uitspraak tot een schikking zal leiden om alle getroffen consumenten te compenseren.

Meer uit Financieel

Forse stijging phishing rond boekingssites, ziet Fraudehelpdesk

APELDOORN (ANP) - In het afgelopen halfjaar is een forse stijging te zien van phishing rond onlineboekingsplatformen, met name rond Booking.com. Dat constateert Fraudehelpdesk, die de laatste tijd sowieso beduidend meer meldingen krijgt van fraude waarbij criminelen proberen persoonlijke gegevens of wachtwoorden te ontfutselen.

7 uur geleden
Waarde bitcoin zakt na banenrapport VS onder de 80.000 dollar

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een bitcoin is weer minder dan 80.000 dollar waard. Door het Amerikaanse banenrapport van vrijdag is een einde gekomen aan de recente opmars van 's werelds grootste cryptomunt.

8 uur geleden
Rechter VS handhaaft verbod AI-naaktbeelden ondanks verzet Musk

WASHINGTON (ANP/RTR) - Elon Musks xAI is er niet in geslaagd een verbod op door kunstmatige intelligentie gegenereerde neppe naaktbeelden te laten schrappen. Een verbod hierop in de staat Minnesota, het eerste in zijn soort in de Verenigde Staten, blijft van kracht terwijl een grondwettelijke zaak van het AI-bedrijf van 's werelds rijkste zakenman doorloopt.

14 uur geleden
Maker Tetris boos over migrantengame Donald Trump

LAS VEGAS (ANP/BLOOMBERG) - De maker van het bekende computerspel Tetris heeft kritiek geuit op een nieuwe game van het Witte Huis die het klassieke blokstapelspel na-aapt. In het door de regering-Trump naar buiten gebrachte Build the Wall moeten spelers een muur bouwen om te voorkomen dat migranten de Amerikaanse grens oversteken.

14 uur geleden
Leasebranche: versnelde overstap stekkerauto's om dure brandstof

BUNNIK (ANP) - Werkgevers sturen door de hogere brandstofkosten scherper op kosten en kilometers, volgens de Vereniging van Nederlandse Autoleasemaatschappijen (VNA). Duurdere benzine en diesel door de oorlog in het Midden-Oosten zijn met name voor middelgrote werkgevers reden om de overstap naar elektrisch rijden te versnellen en werknemers meer te laten thuiswerken.

15 uur geleden
Rode cijfers op beurzen New York na sterk banenrapport

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. De handel op Wall Street werd bepaald door het belangrijke Amerikaanse banenrapport. De groei van de werkgelegenheid in de Verenigde Staten was in augustus veel sterker dan verwacht. Daardoor werd de verwachting voor een renteverhoging door de Federal Reserve later deze maand verder versterkt.

1 dag geleden
Trump laat rundveehouders eigen vlees verwerken

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een programma opzetten waardoor rundveehouders hun eigen vlees mogen verwerken en direct mogen verkopen aan consumenten. Volgens Trump hoeven rundveehouders daardoor niet meer met grote vleesverwerkende bedrijven en tussenhandelaren te werken en zullen de prijzen van rundvlees dalen.

1 dag geleden