CJO roept op tot maatregelen tegen groeiende Jodenhaat
AMSTERDAM (ANP) - Het bestuur van het Centraal Joods Overleg (CJO) roept de overheid en bestuurders op om op te treden tegen de groeiende Jodenhaat in Nederland. "Ministerraad, overheid, bestuurders: neem eindelijk concrete maatregelen om de Joodse gemeenschap te beschermen", zeggen voorzitter Chanan Hertzberger en vicevoorzitter Hans Weijel van het CJO in een interview met De Telegraaf.
"Het gaat maar door", aldus Hertzberger. "Sinds 7 oktober neemt het aantal antisemitische incidenten hand over hand toe, met als dieptepunt de verstoring van het optreden van Lenny Kuhr. Dit moet nu echt stoppen."
Hij zegt dat zijn zoon na het voetballen in elkaar is geslagen en Joodse jongeren bij het uitgaan in Amsterdam worden lastiggevallen. "Op onderwijsinstellingen is onze jeugd niet meer veilig: ze worden gecanceld, aangevallen, geïntimideerd. Het is schering en inslag en we hebben er genoeg van. Wij zijn normale Nederlanders en willen ook als zodanig beschouwd en behandeld worden. Onze burgerlijke vrijheden zijn in het geding: steeds meer Joden voelen zich bedreigd en geïntimideerd en verbergen hun Joodse symbolen."
De voorzitter laat weten dat binnenskamers steun wordt toegezegd, maar gesprekspartners publiekelijk weinig van zich laten horen. "Waar zijn de ministers van Onderwijs, Mariëlle Paul en Robbert Dijkgraaf? Waar is Wouter Koolmees, de president-directeur van de NS? Ik had contact met Koolmees over die sit-ins op de stations. Hij is van goede wil, maar kan er niks tegen doen, zegt hij. Maar hij kan toch op z'n minst openlijk zeggen dat hij grote problemen heeft met die acties?"
Weijel vreest dat als bestuurders zich niet uitspreken, het van kwaad tot erger gaat. "Niet ingrijpen kan leiden tot de volgende stap: fysiek geweld tegen Joden." Hertzberger: "Dan zijn we heel ver van huis. Dat het snel mis kan gaan, heeft de geschiedenis wel bewezen."
Ze pleiten voor maatregelen zoals het verbieden van slogans die oproepen tot genocide op Joden en het strafbaar stellen van verheerlijking van terrorisme. "Er ligt een wetsvoorstel in de Kamer dat terrorisme-verheerlijking strafbaar stelt. Voer dat versneld in. En: verbied organisaties die Hamas steunen", zegt Hertzberger.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in de rechtbank in Den Haag een celstraf van zeven maanden geëist tegen rapper Kempi, op verdenking van onder meer bedreiging en poging tot dwang. Ook wil het OM dat er een contactverbod van drie jaar wordt opgelegd aan de artiest, die eigenlijk Jerrely Slijger heet.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft ruim honderd tips binnengekregen over twee explosies in Amsterdam. Veel daarvan gaan over de scooter waarmee de verdachten bij de joodse school aan de Zeelandstraat aankwamen voordat daar een explosie plaatsvond, laat een woordvoerder weten.
1 uur geledenDENDERMONDE (ANP/BELGA) - Het Openbaar Ministerie in België heeft dertien jaar celstraf geëist tegen de veroordeelde Nederlandse drugshandelaar 'Bolle' Jos Leijdekkers voor zijn betrokkenheid bij de import van zo'n 11 ton cocaïne via de haven van Antwerpen in oktober 2023. In de rechtbank in Dendermonde stonden dinsdag 22 verdachten terecht.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten heeft de inwoners van Rotterdam beloofd dat ze van de Euromast gaat abseilen als het opkomstpercentage bij de gemeenteraadsverkiezingen woensdag hoger is dan in 2022. Schouten, die naar eigen zeggen last heeft van "enorme hoogtevrees", deed de belofte in een videoboodschap op Instagram.
3 uur geledenROERMOND (ANP) - Het aantal schademeldingen na de dubbele aardbeving in de buurt van Assen afgelopen weekend is opgelopen tot 450. Dat laat een woordvoerder van de Commissie Mijnbouwschade weten. Dat is een verdubbeling ten opzichte van maandag, toen de teller op 226 meldingen stond.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep celstraffen van achttien jaar geëist en tbs met dwangverpleging tegen Peter S. (62) en Nancy D. (57) voor het seksueel misbruik van zeven oppaskinderen in de omgeving van Eindhoven.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zes Nederlandse hulporganisaties gaan meer noodhulp aan Libanon geven. Ze krijgen daarvoor 3 miljoen euro van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het geld is onder meer bedoeld om de komende maanden eten en schoon drinkwater te kopen. Door Israëlische aanvallen zijn veel Libanezen op de vlucht geslagen.
7 uur geleden