Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Civiele zaak van Staat tegen bedrijf Van Lienden begint 22 april

Civiele zaak van Staat tegen bedrijf Van Lienden begint 22 april

DEN HAAG (ANP) - De civiele rechtszaak van de Staat tegen het bedrijf van Sywert van Lienden over de omstreden mondkapjesdeal begint op 22 april. Demissionair zorgminister Conny Helder schrijft in een Kamerbrief dat op die dag de eerste mondelinge behandeling is bij de rechtbank in Amsterdam. De civiele zaak staat los van de strafrechtelijke procedure door het Openbaar Ministerie vanwege mogelijke strafbare feiten.

Helder had al eerder bekendgemaakt dat ze Relief Goods Alliance BV (RGA) van Van Lienden en zijn twee kompanen voor de rechter zou dagen. De Staat wil kijken of geld is terug te vorderen dat was gemoeid met de deal. Van Lienden peuterde aan het begin van de coronapandemie in het voorjaar van 2020 een overeenkomst met het departement los voor de levering van tientallen miljoenen mondkapjes uit China. Die kapjes belandden overigens in de opslag, omdat er mogelijk kwalijke stoffen in zaten. Ze zijn inmiddels vernietigd, bevestigt VWS.

Het ministerie betaalde de RGA 100 miljoen euro. Het bedrijf verdiende hier ongeveer 30 miljoen euro aan, terwijl Van Lienden vooraf had aangegeven zonder winstoogmerk te werken. Achteraf bleek dat ze de bestelling niet uitvoerden namens een stichting maar via een commercieel bedrijf. In die periode was er wereldwijd een groot tekort aan beschermingsmiddelen, vooral aan mondkapjes, dus de druk op VWS was groot om die binnen te krijgen. Naar de gang van zaken rond de deal van RGA en nog andere grote deals zijn twee grootschalige onderzoeken verricht in opdracht van VWS.

Stichtingen

De minister meldt verder dat de Stichting Hulptroepen Alliantie/Hulptroepen Alliantie BV (SHA) - waar het drietal bestuurder was - zich ook voegt in deze procedure van de Staat voor de rechtbank. De SHA probeert ook geld terug te krijgen van de ex-bestuurders, omdat ze onrechtmatig zouden hebben gehandeld jegens de stichting. De zaken van de Staat en de SHA staan wel los van elkaar, maar door de gelijktijdige behandeling kunnen ze samen vorderingen instellen, verweer voeren en stukken inbrengen in elkaars procedure.

De drie zakenpartners zullen worden opgeroepen om voor de rechtbank te verschijnen, maar of ze echt komen is niet duidelijk.

De civiele procedure tegen RGA staat los van een mogelijk strafrechtelijk proces. Het Openbaar Ministerie onderzoekt of de drie mannen zich schuldig hebben gemaakt aan witwassen, oplichting en/of verduistering.

Meer uit Politiek

Jesse Klaver 'ondanks alles' bereid om te praten over begroting

DEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is "ondanks alles" bereid om met de minderheidscoalitie te praten over de begroting voor volgend jaar. Maar dan moet het kabinet wel een duidelijke keuze maken voor een samenwerking over links, de bezuinigingen op de sociale zekerheid van tafel halen en de allerrijksten meer belasting laten betalen. Tijdens een partijbijeenkomst in het Spoorwegmuseum in Utrecht hekelde de partijleider van PRO het "rommeltje" dat het kabinet had gemaakt van de begrotingsonderhandelingen.

4 uur geleden
Linkse Kamerleden bij klimaatmars: kabinet doet te weinig

AMSTERDAM (ANP) - Na een zomer van klimaatextremen en bosbranden laat het kabinet te weinig van zich horen over het klimaat, vinden linkse Kamerleden die meelopen met de klimaatmars in Amsterdam. Christine Teunissen van de Partij voor de Dieren zei dat ze wel wat meer had verwacht van het kabinet onder premier Rob Jetten, die als klimaatminister "hele goede voorstellen" heeft gedaan. De huidige klimaatminister Stientje van Veldhoven verdedigde zich met de woorden dat ze juist is begonnen met een "versnelling".

1 dag geleden
Groenen: band minder hecht als PRO in EU sociaaldemocraten kiest

DEN HAAG (ANP) - De band tussen PRO en de Europese familie van de Groenen zal "niet meer zo hecht zijn als die nu is" als de nieuwe fusiepartij besluit om zich aan te sluiten bij de Partij van Europese Socialisten (PES). Dat zei Terry Reintke, fractievoorzitter van de Groenen in het Europees Parlement, zaterdag tijdens een persmoment in Amsterdam. Ze hoopt PRO-leden ervan te overtuigen om voor haar politieke familie te kiezen bij een ledenreferendum dat loopt van 18 tot 25 september.

1 dag geleden
Amsterdamse wijkagent doet aangifte tegen PVV-Kamerlid Faber

AMSTERDAM (ANP) - Een Amsterdamse wijkagent doet aangifte van smaad en laster tegen Marjolein Faber om uitspraken die het PVV-Kamerlid over haar deed tijdens een debat woensdag. De agent van Marokkaanse afkomst zou volgens Faber niet neutraal zijn. Zij haalde tijdens het debat verschillende posts op sociale media van de wijkagent aan waaruit dat zou blijken. "Waar ligt haar loyaliteit?"

2 dagen geleden
Kabinet snijdt in procedures voor snellere uitbreiding stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de doorlooptijd van uitbreidingen van het stroomnet drastisch inkorten door vergunningsprocedures te schrappen of te vereenvoudigen. Dat is volgens staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei, CDA) nodig om vaart te maken met de aanpak van het ruimtegebrek op het elektriciteitsnet, ook wel netcongestie genoemd.

2 dagen geleden
Erkens past besluit BBB'er aan, 'dierenwelzijn naar hoger niveau'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet scherpt regels over dierenwelzijn aan. Landbouwstaatssecretaris Silvio Erkens (VVD) past een besluit aan dat de vorige BBB-minister Femke Wiersma eerder heeft gepubliceerd voor reacties. "Dierenwelzijn in de veehouderij naar een hoger niveau", kopt zijn ministerie in een persbericht.

2 dagen geleden
Aerdts gaat bij EU vragen om minimumleeftijd voor sociale media

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) gaat samen met Spanje in Brussel vragen om een minimumleeftijd voor sociale media. Wat die leeftijd moet worden, staat niet in het voorstel van de landen. Aerdts is voorstander van een minimumleeftijd van 15 jaar.

2 dagen geleden