Cijferstroom voorbij, aandacht gaat uit naar economische data
DEN HAAG (ANP) - De drukke cijferperiode waarin veel grote bedrijven met hun resultaten komen is ten einde. In de nieuwe beursweek krijgen beleggers wel diverse macro-economische gegevens om te verwerken. De aandacht gaat onder meer naar het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid.
Dit rapport speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve. Een sterke arbeidsmarkt geeft de Fed meer ruimte om door te gaan met het verhogen van de rente. Het rapport wordt vrijdag gepubliceerd.
Op het macro-economische vlak krijgen beleggers komende week ook te maken met cijfers over de economische groei in Japan en het Verenigd Koninkrijk, en de handelsbalans in Frankrijk. Ook de industriële bestellingen en de overheidsschuld in de VS staan op het programma.
Vrees voor renteverhogingen
In Europa hangt de vrees voor renteverhogingen al tijden als een donkere wolk boven de handelsvloeren. Christine Lagarde, president van de Europese Centrale Bank (ECB), zei zondag opnieuw dat de rente later deze maand met nog eens 50 basispunten verhoogd gaat worden om de inflatie te beteugelen. Ze wees onder meer naar de zogeheten kerninflatie in de eurozone die in februari naar een nieuw record is gestegen.
Voormalig topfunctionaris van de ECB, Otmar Issing, vreest dat de inflatie in Europa verder oploopt de komende tijd. De "inflatieschokken" zullen veroorzaakt worden door loonsverhogingen, waarschuwde hij zondag. "Vroeg in actie komen is de beste aanpak. De ECB heeft dat behoorlijk gemist", stelde de econoom.
Slecht nieuws voor aandelen
Ook Mary Daly, president van de Federal Reserve in San Francisco, waarschuwt dat er meer nodig is om de torenhoge inflatie omlaag te krijgen. Volgens haar kan de Amerikaanse centrale bank de rente verder verhogen en langer op peil houden dan verwacht.
Hogere rentes zijn slecht nieuws voor aandelen en vooral ongunstig voor de snelgroeiende tech- en chipbedrijven. Toch ging de beurs in Amsterdam afgelopen week wel omhoog. De AEX-index, die zaterdag precies 40 jaar oud was, eindigde met een weekwinst van bijna 2 procent.
Groeidoelstelling van China
De stemming op de effectenbeurzen wordt komende week mogelijk gedrukt door een bescheiden economische groeidoelstelling van China. Beijing mikt op een groei van 5 procent in 2023. Dat is een van de laagste groeidoelen in decennia. Voor afgelopen jaar had het land een groei van 5,5 procent voorspeld, maar groeide de economie vanwege aanhoudende coronaperikelen maar 3 procent. De groeidoelstelling is beneden de verwachtingen van veel economen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met rode cijfers gesloten, waarbij vooral flinke koersverliezen waren te zien in de chipsector. Ook softwareconcern Oracle stond bij de dalers op Wall Street na een bericht over het afketsen van een deal voor de financiering van een groot datacenter van het bedrijf.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft woensdag goedkeuring gegeven voor een grote aardgasdeal met Egypte. Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Het gaat volgens Netanyahu om een deal ter waarde van bijna 35 miljard dollar waarbij de komende jaren gas aan Egypte wordt geleverd uit het grote gasveld Leviathan voor de kust van Israël.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met verlies gesloten. De chipbedrijven waren de grootste dalers bij de hoofdfondsen op het Damrak. Shell stond juist bij de winnaars, geholpen door de hogere olieprijzen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Naar verwachting komen duizenden boeren donderdag naar Brussel om te demonstreren tijdens de EU-top. De EU-leiders zullen onder meer de meerjarenbegroting (2028-2034) bespreken, waarin ook het landbouwbudget staat. De landbouwsector is niet tevreden met het huidige voorstel voor het landbouwbudget.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vuurwerkverkopers hebben de afgelopen weken al goede zaken gedaan. Als dit enigszins doorzet, kan het zomaar zijn dat de branche "richting de 20 procent" meer gaat verkopen dan vorig jaar. Dat is de inschatting van belangenorganisatie Pyrotechniek Nederland. De voorzitter houdt wel een slag om de arm. "Allerlei factoren spelen daarin mee, zoals het weer en de situatie in de wereld", zegt voorzitter Leo Groeneveld.
9 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI investeert in een uitbreiding van zijn activiteiten in Almere, waar het hoofdkantoor van het bedrijf staat. Volgens ASMI zal de uitbreiding in Nederland de toekomstige groei van de onderneming ondersteunen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aandelen van softwareconcern Oracle zijn woensdag in waarde gedaald op de beurs in New York. Volgens zakenkrant Financial Times trekt een samenwerkingspartner zich terug uit de financiering van de bouw van een groot datacenter in Michigan voor Oracle. Eerder namen bij beleggers de zorgen al toe over de hoge kosten die Oracle maakt voor zijn groeiambities op het gebied van kunstmatige intelligentie.
10 uur geleden