Cijferstroom voorbij, aandacht gaat uit naar economische data
DEN HAAG (ANP) - De drukke cijferperiode waarin veel grote bedrijven met hun resultaten komen is ten einde. In de nieuwe beursweek krijgen beleggers wel diverse macro-economische gegevens om te verwerken. De aandacht gaat onder meer naar het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid.
Dit rapport speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve. Een sterke arbeidsmarkt geeft de Fed meer ruimte om door te gaan met het verhogen van de rente. Het rapport wordt vrijdag gepubliceerd.
Op het macro-economische vlak krijgen beleggers komende week ook te maken met cijfers over de economische groei in Japan en het Verenigd Koninkrijk, en de handelsbalans in Frankrijk. Ook de industriële bestellingen en de overheidsschuld in de VS staan op het programma.
Vrees voor renteverhogingen
In Europa hangt de vrees voor renteverhogingen al tijden als een donkere wolk boven de handelsvloeren. Christine Lagarde, president van de Europese Centrale Bank (ECB), zei zondag opnieuw dat de rente later deze maand met nog eens 50 basispunten verhoogd gaat worden om de inflatie te beteugelen. Ze wees onder meer naar de zogeheten kerninflatie in de eurozone die in februari naar een nieuw record is gestegen.
Voormalig topfunctionaris van de ECB, Otmar Issing, vreest dat de inflatie in Europa verder oploopt de komende tijd. De "inflatieschokken" zullen veroorzaakt worden door loonsverhogingen, waarschuwde hij zondag. "Vroeg in actie komen is de beste aanpak. De ECB heeft dat behoorlijk gemist", stelde de econoom.
Slecht nieuws voor aandelen
Ook Mary Daly, president van de Federal Reserve in San Francisco, waarschuwt dat er meer nodig is om de torenhoge inflatie omlaag te krijgen. Volgens haar kan de Amerikaanse centrale bank de rente verder verhogen en langer op peil houden dan verwacht.
Hogere rentes zijn slecht nieuws voor aandelen en vooral ongunstig voor de snelgroeiende tech- en chipbedrijven. Toch ging de beurs in Amsterdam afgelopen week wel omhoog. De AEX-index, die zaterdag precies 40 jaar oud was, eindigde met een weekwinst van bijna 2 procent.
Groeidoelstelling van China
De stemming op de effectenbeurzen wordt komende week mogelijk gedrukt door een bescheiden economische groeidoelstelling van China. Beijing mikt op een groei van 5 procent in 2023. Dat is een van de laagste groeidoelen in decennia. Voor afgelopen jaar had het land een groei van 5,5 procent voorspeld, maar groeide de economie vanwege aanhoudende coronaperikelen maar 3 procent. De groeidoelstelling is beneden de verwachtingen van veel economen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse huizenbezitters wacht met het verduurzamen van hun huis door onzekerheid over het overheidsbeleid. De meeste mensen vinden dat de overheid te weinig doet om dit te stimuleren. Dat meldt ING na onderzoek naar de motivaties en belemmeringen voor het verduurzamen van woningen onder ruim 1500 huiseigenaren.
5 uur geledenMEMPHIS (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse pakketvervoerder FedEx heeft zijn winstverwachting voor het hele jaar verhoogd. De optimistischere vooruitzichten geven aan dat het koeriersbedrijf verwacht de toenemende economische onrust door de Iranoorlog en stijgende energieprijzen te kunnen weerstaan.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De koersverliezen op Wall Street zijn donderdag in de loop van de dag iets afgenomen, nadat Israël had aangekondigd de Verenigde Staten te willen helpen bij het openen van de Straat van Hormuz. Dit bood enige hoop aan beleggers die hunkeren naar tekenen dat de Iranoorlog niet eindeloos blijft voortduren.
7 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM neemt voorlopig geen nieuwe medewerkers meer aan vanwege de fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. Naast het instellen van zo'n externe vacaturestop heeft de luchtvaartmaatschappij besloten om dienstreizen tot een minimum te beperken en tijdelijk geen consultants meer in te huren om geld te besparen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ONL voor Ondernemers vindt het "onacceptabel" dat de Nederlandse overheid nog niet ingrijpt om energie en brandstof betaalbaar te houden voor bedrijven. Volgens de ondernemersbelangenorganisatie schuift het kabinet-Jetten mogelijke steunmaatregelen ten onrechte maanden voor zich uit.
9 uur geleden