Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Cijferstroom voorbij, aandacht gaat uit naar economische data

Cijferstroom voorbij, aandacht gaat uit naar economische data

DEN HAAG (ANP) - De drukke cijferperiode waarin veel grote bedrijven met hun resultaten komen is ten einde. In de nieuwe beursweek krijgen beleggers wel diverse macro-economische gegevens om te verwerken. De aandacht gaat onder meer naar het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid.

Dit rapport speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve. Een sterke arbeidsmarkt geeft de Fed meer ruimte om door te gaan met het verhogen van de rente. Het rapport wordt vrijdag gepubliceerd.

Op het macro-economische vlak krijgen beleggers komende week ook te maken met cijfers over de economische groei in Japan en het Verenigd Koninkrijk, en de handelsbalans in Frankrijk. Ook de industriële bestellingen en de overheidsschuld in de VS staan op het programma.

Vrees voor renteverhogingen

In Europa hangt de vrees voor renteverhogingen al tijden als een donkere wolk boven de handelsvloeren. Christine Lagarde, president van de Europese Centrale Bank (ECB), zei zondag opnieuw dat de rente later deze maand met nog eens 50 basispunten verhoogd gaat worden om de inflatie te beteugelen. Ze wees onder meer naar de zogeheten kerninflatie in de eurozone die in februari naar een nieuw record is gestegen.

Voormalig topfunctionaris van de ECB, Otmar Issing, vreest dat de inflatie in Europa verder oploopt de komende tijd. De "inflatieschokken" zullen veroorzaakt worden door loonsverhogingen, waarschuwde hij zondag. "Vroeg in actie komen is de beste aanpak. De ECB heeft dat behoorlijk gemist", stelde de econoom.

Slecht nieuws voor aandelen

Ook Mary Daly, president van de Federal Reserve in San Francisco, waarschuwt dat er meer nodig is om de torenhoge inflatie omlaag te krijgen. Volgens haar kan de Amerikaanse centrale bank de rente verder verhogen en langer op peil houden dan verwacht.

Hogere rentes zijn slecht nieuws voor aandelen en vooral ongunstig voor de snelgroeiende tech- en chipbedrijven. Toch ging de beurs in Amsterdam afgelopen week wel omhoog. De AEX-index, die zaterdag precies 40 jaar oud was, eindigde met een weekwinst van bijna 2 procent.

Groeidoelstelling van China

De stemming op de effectenbeurzen wordt komende week mogelijk gedrukt door een bescheiden economische groeidoelstelling van China. Beijing mikt op een groei van 5 procent in 2023. Dat is een van de laagste groeidoelen in decennia. Voor afgelopen jaar had het land een groei van 5,5 procent voorspeld, maar groeide de economie vanwege aanhoudende coronaperikelen maar 3 procent. De groeidoelstelling is beneden de verwachtingen van veel economen.

Meer uit Financieel

Werkloosheid in Nederland daalt licht naar 3,9 procent

DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in Nederland is in april licht gedaald naar 3,9 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In maart zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In februari lag de werkloosheid met 4,1 procent nog op het hoogste niveau in vier jaar.

16 minuten geleden
Vertrouwen van consumenten in mei verder afgenomen

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in mei verder verslechterd ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het vertrouwen staat sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon, flink onder druk. In april liet het consumentenvertrouwen al de op een na grootste daling ooit zien. Alleen in april 2020, aan het begin van de coronapandemie, was de daling van het vertrouwen groter.

38 minuten geleden
Financiële situatie van huiseigenaren gaat achteruit, zegt NHG

UTRECHT (ANP) - De financiële situatie van Nederlandse huiseigenaren is verslechterd na een periode van herstel, meldt NHG (Nationale Hypotheek Garantie) na onderzoek onder ongeveer 2400 mensen.

5 uur geleden
Omzet AI-chipconcern Nvidia naar nieuw record van 81,6 miljard

SANTA CLARA (ANP) - Nvidia, de belangrijkste ontwikkelaar van chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI), heeft in het afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten behaald door de grote vraag naar zijn chips voor AI-datacenters. Volgens het bedrijf werd een omzet in de boeken gezet van 81,6 miljard dollar. Dat is een stijging van 85 procent vergeleken met een jaar eerder.

8 uur geleden
Flinke plussen op Wall Street, Nvidia hoger in aanloop cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke winsten de handel uitgegaan, geholpen door een sterke daling van de olieprijzen. AI-chipconcern Nvidia stond bij de stijgers op Wall Street in aanloop naar de kwartaalcijfers die na het slot worden gepubliceerd.

9 uur geleden
WSJ: OpenAI dient snel aanvraag voor beursgang op Wall Street in

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, gaat snel een aanvraag indienen voor een beursgang in New York. Dat melden bronnen aan The Wall Street Journal. Dat zou binnen enkele dagen of weken kunnen gebeuren en mogelijk zelfs al komende vrijdag, aldus de zakenkrant.

11 uur geleden
Nieuw slotrecord voor AEX-index, chipbedrijven bij koplopers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een flinke plus gesloten, waarbij een nieuw slotrecord werd bereikt. De chipfondsen ASMI, Besi en ASML stonden bij de sterkste stijgers in de hoofdgraadmeter. De olieprijzen gingen juist flink omlaag.

13 uur geleden