Cijfers Unilever, Adyen en ArcelorMittal centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag met name uit naar de resultaten van de AEX-fondsen Unilever, Adyen en ArcelorMittal. Levensmiddelenconcern Unilever, bekend van merken als Dove, Magnum en Knorr, zag de omzet in 2023 licht dalen. De onderliggende omzetgroei bedroeg daarentegen 7 procent, vooral dankzij prijsstijgingen. De nettowinst daalde met bijna 14 procent tot 7,1 miljard euro.
Adyen zag de omzet in de tweede helft van 2023 met 23 procent stijgen. Het Amsterdamse bedrijf, dat betaaltransacties afhandelt voor bedrijven als McDonald's en Hennes & Mauritz (H&M), verwerkte 544 miljard euro aan betalingen, wat 29 procent meer was dan in dezelfde periode een jaar eerder. De winst vóór aftrek van rentekosten, belastingen, afschrijving en afboekingen steeg met 14 procent.
ArcelorMittal leed een fors verlies in het vierde kwartaal, mede door een groot dodelijk ongeluk bij een mijn van het staalconcern in Kazachstan. Het concern werd na het ongeval gedwongen zijn Kazachse bezittingen te verkopen en moest daardoor 900 miljoen dollar afboeken. Daarnaast daalde de gemiddelde staalprijs en verkocht het bedrijf minder staal.
Azië
De AEX-index op het Damrak koerst af op een positief begin van de drukke beursdag. De Aziatische beurzen gingen donderdag overwegend omhoog. De Nikkei in Tokio steeg 2,1 procent tot het hoogste niveau in 34 jaar. SoftBank klom 11 procent dankzij beter dan verwachte resultaten van de Britse chipontwikkelaar Arm, waarin de Japanse techinvesteerder een groot belang heeft.
De Hang Seng-index in Hongkong zakte 1,4 procent en de beurs in Shanghai steeg 1,2 procent. China kampte in januari voor de vierde maand op rij met een negatieve inflatie ofwel deflatie. De aanhoudende prijsdalingen voeren de druk op de Chinese overheid op om meer te doen om de economie te ondersteunen en het consumentenvertrouwen te herstellen.
Euro- en oliekoers
Op het Damrak staat ook ING in de belangstelling. De bank en diverse bestuursleden hebben een dagvaarding ontvangen namens beleggers. Die beweren "financiële verliezen te hebben geleden" omdat zij niet goed zijn geïnformeerd over de gebreken in het antiwitwasbeleid van de bank. Daarom eisen zij nu een schadevergoeding van 500 miljoen euro. ING zegt het daar niet mee eens te zijn en zich te zullen gaan verdedigen.
De euro was 1,0784 dollar waard, tegen 1,0767 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent duurder op 74,21 dollar. Brentolie kostte ook 0,5 procent meer, op 79,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
1 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
4 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
21 uur geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
1 dag geleden