Cijfers Ahold Delhaize en ABN AMRO vallen goed op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was woensdag op Beursplein 5 de sterkste stijger in de AEX-index na de publicatie van zijn kwartaalupdate. De supermarktonderneming wist de omzet afgelopen maanden weer op te voeren in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder, toen veel consumenten vanwege de onzekerheid rond het coronavirus aan het hamsteren sloegen. Een treetje lager in de MidKap wist ABN AMRO te verrassen met een winst van dik 9 procent na cijfers.
Ook topman Frans Muller van Ahold Delhaize had niet gedacht de prestaties van een jaar eerder te kunnen overtreffen. Daarbij moet wel worden aangetekend dat het bedrijf ook profiteerde van een overname en van gunstige wisselkoerseffecten. Evengoed stemde de update beleggers tevreden. Het aandeel Ahold Delhaize won 3,3 procent.
Mede door de winst van Ahold Delhaize sloot de AEX-index licht in de plus op 775,84 punten. Tegenover de koerssprong van het supermarktconcern stond onder andere een verlies van maaltijdbestelbedrijf Just Eat Takeaway van 4,1 procent. Ook chipbedrijven als BE Semiconductor en ASM International en chipmachinemaker ASML stonden bij de zakkers in de AEX.
ABN AMRO
De kwartaalupdate van de ABN AMRO viel overduidelijk goed. De bank keerde afgelopen kwartaal terug naar winst, na de verliezen in het voorgaande kwartaal en in het coronajaar 2020, dankzij het herstel van de economie. Ook gaat ABN AMRO in oktober het slotdividend over 2019 uitbetalen. De MidKap sloot mede door de winst van ABN AMRO met een duidelijke plus van ruim 1 procent op 1086,82 punten.
Elders in Europa was het sentiment positief. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,8 procent. Beleggers reageerden onder meer op de inflatiecijfers in de Verenigde Staten. Die liepen in juli minder hard op dan een maand eerder. Ten opzichte van een jaar geleden bleef de geldontwaarding op hetzelfde hoge niveau. De hoge inflatie wordt onder meer veroorzaakt door gestegen prijzen voor grondstoffen en energie.
Valuta
In Frankfurt raakte Thyssenkrupp dik 5 procent kwijt na tegenvallende resultaten van het Duitse industrieconcern. Vestas Wind Systems zakte ruim 2 procent in Kopenhagen. De grootste maker van windturbines ter wereld verlaagde de verwachtingen na een teleurstellend kwartaal. Het bedrijf kampt met verstoringen in de toeleveringsketen en hogere kosten. De Britse maaltijdbezorger Deliveroo daalde ruim 4 procent in Londen na publicatie van de resultaten.
De euro was 1,1740 dollar waard, tegen 1,1718 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent goedkoper op 67,87 dollar. Brentolie kostte 0,7 minder op 70,16 dollar per vat.
Meer uit Financieel
YAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
2 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
3 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen vrijdag opnieuw fors omlaag. Het sentiment onder beleggers op Wall Street bleef negatief door zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks de verlenging van de pauze van de Amerikaanse aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten tot 6 april. Tegelijkertijd bleven de olieprijzen sterk stijgen.
18 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Duitsland kan steenkolencentrales langer in bedrijf houden als de energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nog langer hoog blijven. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz vrijdag gezegd. Duitsland heeft een doelstelling om uiterlijk in 2038 helemaal te stoppen met kolencentrales. Maar door de oorlog zijn de gasprijzen sterk gestegen en kolencentrales kunnen helpen om het gasverbruik te drukken.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw met verlies gesloten door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten en de economische schade door het conflict. De olieprijzen gingen juist weer verder omhoog ondanks het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de staking van de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten met tien dagen te verlengen tot 6 april.
21 uur geleden